FBI zatkla muže plánujícího „zničit 70 % internetu“ útokem na Amazon

6
Jeff Bezos
Jeff Bezos
-
Zdroj: Amazon

Americký občan Seth Aaron Pendley chtěl pomocí výbušniny zničit datacentrum Amazonu ve státě Virginia kousek od DC. Byl zatčen, obviněn a hrozí mu 20 let. Pendley se na svém Facebooku chlubil také účastí na lednovém obsazení Kapitolu. Napsal, že si sice přinesl pušku, ale nechal ji v autě.

Za odhalením stojí podle zprávy nahlášení jeho podezřelých příspěvků na serveru MyMilitia.com, což je fórum věnované ozbrojování. Pendley, na fóru pod přezdívkou Dionysus, zde nastínil, že plánuje „menší experiment, který způsobí hodně horka a může být nebezpečný“. Když se ho tam další uživatel zeptal s jakým výsledkem, měl odpovědět „smrt“. A nějaký občan zkrátka Pendleyho příspěvky včetně e-mailu, který tam měl uvedený, nahlásil FBI. Zprávu zveřejnil web Securityaffairs.

Pendley měl dále komunikovat šifrovaně pomocí aplikace Signal s člověkem, kterému sdělil, že plánuje použít trhavinu C4 k útoku na datacentrum s cílem „zničit 70 % internetu“. Jak přišel na tohle číslo sice zpráva neuvádí, nicméně měl dokonce ukázat nějaký náčrtek plánu budovy datacentra s tím, že to myslí vážně.

Následně jej spojil s někým, kdo mu trhavinu dodá, ale to už šlo o agenta FBI v utajení. V nahraných rozhovorech Pendley prý říká, že plánuje útok proto, že věří, že toto datacentrum poskytuje služby federálním agenturám FBI, CIA a dalším. A útokem hodlá zničit oligarchii, které podle něj nyní v USA vládne.

Pendley na domluveném setkání výbušninu převzal. Obdržel však pouze falešnou trhavinu a jakmile mu agent vysvětlil, jak se používá, následovalo zatčení. Nyní mu hrozí odnětí svobody na 20 let. Mluvčí Amazonu zveřejnil poděkování FBI za jejich práci.

Datacentrum Amazonu
Datacentrum Amazonu ve Virginii (zdroj: Google Maps / Cnews.cz)

Již Pedleyho záměr byl nesmyslný, protože Amazon má jen ve Spojených státech desítky datacenter. Prohlédnout si je můžete i díky WikiLeaks. Na východě USA jsou všechny v severní Virginii, jejich adresy jsou oficiálně jen přibližné a většina budov není označených.

Podle WikiLeaks má Amazon uzavřenou smlouvu se CIA na 600 milionů dolarů na vybudování cloudu pro zpravodajské agentury a jejich tajná data. Amazon má pro tento typ datacenter certifikaci. A zřejmě právě geografická blízkost k DC vedla Pedleyho k jeho výběru. Celkově má Amazon asi třetinu trhu cloudové infrastruktury, dalšími velkými hráči jsou Microsoft, Google, Alibaba, IBM, Dell (VMware), HP Enterprise nebo Oracle.

FBI zatkla muže plánujícího „zničit 70 % internetu“ útokem na Amazon
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. škoda. tak trochu bych chtěl vidět, jestli si to správně spočítal a opravdu by jednou bombou vyřadil většinu internetu. vzhledem k současné centralizaci to zas tak šílená představa není.

    • To nevyradil, na druhou stranu je to amik, takze vetsinou nevnima okolni svet a bere Internet jako to co vidi on, takze asi mluvi o tom americkem, je otazka jestli zrovna toto datacentrum je paritni nebo neni, ale pocitam, ze pokud by bylo vyznamny, tak bude, tudiz by se nestalo prakticky nic, jestli by byl vypadek nez se to preroutuje pro koncaky nevim, ale vetsina veci by proste fungovala dal protoze by jela z paritniho datacentra, coz by mohlo nez se postavi novy zpusobovat urcite vykonnostni problemy a na skodu by museli byt zniceny obe ty datacentra zaroven. Jen ti co meli data a sluzby jen v tom jednom datacentru by meli problem. Ale vsechno dulezity vetsinou bezi prave decentralizovane alespon ve dvou oddelenych datacentrech aby fyzicky zniceni jednoho nebo cokoli, katastrofa, preruseni optiky, dosad si co chces, nevyradilo dulezity sluzby.

  2. Nevíte někdo, zač přesně ho zavřeli? Čekal bych, že koupit si trhavinu a mlít hubou nebude mít tak vysokou sazbu, 20 let mi připadá, že mohl dostat, kdyby počkali až tu „výbušninu? někam strčí.