FeedDemon 4: nejlepší RSS čtečka je nyní ještě lepší

0

RSS není pasé

RSS (Rich Site Summary) je technologie založená na XML, která umožňuje filtrovat nově přidaný obsah ze stránek, které se často aktualizují – především tedy zpravodajských serverů, blogů, stránek v pravidelně publikovanými komiksy atd. Velice užitečná věc, pokud nechcete na své oblíbené stránce strávit vždy nejdříve několik minut procházením všech rubrik a zjišťováním, co kde přibylo nového.

I když běžné internetové prohlížeče jakous takous podporu pro odebírání RSS nabízejí, možnosti třídícího metajazyka se dají využít mnohem efektivněji. Jeden z nejpoužívanějších RSS agregátorů – FeedDemon – vám umožní všechny novinky přehledně třídit, procházet a prohledávat a to vše v kompaktním rozhraní jednoduché aplikace.

FeedDemon 4.0: opravdový informační náskok(?)

Program FeedDemon je ke stažení dostupný zde. Nemáte-li zatím po ruce kvalitní RSS kanály, můžete si po prvním spuštění přidat sadu kanálů nabízených defaultně FeedDemonem. Protože ale pravděpodobně stejně pak většinu z nich smažete, je lepší začít od píky – přidáním vlastního kanálu.

Nový kanál můžete přidat buď importem z OPML souboru nebo Google Readeru (s Google Readerem je FeedDemon propojen i v dalších funkcích) nebo přidáním klasického odkazu na RSS zdroj. V panelu nabídek klikněte na File a zvolte New subscription. Do textového pole zadejte odkaz na zdroj a potvrďte tlačítkem Next (kliknutím na tlačítko Preview se můžete ještě přesvědčit, jak bude stránka s daným kanálem ve FeedDemonu vypadat).

Tip: Přidejte si do vaší nové čtečky RSS kanál ExtraWindows: http://extrawindows.cnews.cz/rss.xml

V dalším kroku zvolte cílovou složku zdroje – pro lepší přehlednost je užitečné sdružit tématicky příbuzné kanály do složek. Opět potvrďte a v posledním okně zaškrtněte, že chcete otevřít vlastnosti nového kanálu.

Ve vlastnostech kanálu (Feed Properties) si můžete jednak ověřit a případně upravit základní údaje jako jsou název a domovská stránka zdroje, druhak máte možnost si pohrát i s pokročilejšími nastaveními, které vám usnadní práci s kanálem. Užitečné může být přidání filtru pro nechtěné příspěvky. Nový filtr vytvoříte kliknutím na tlačítko se symbolem plus u položky Content Filter.

Filtr funguje jednoduše tak, že příspěvek buď přijme nebo odmítne na základě přítomnosti vámi zadaného klíčového slova (resp. skupiny klíčových slov). Ty příspěvky, které buď klíčové slovo obsahují (když zvolíte contain) nebo naopak neobsahují (když zvolíte NOT contain), jsou automaticky označeny jako přečtené.

Dále si ve vlastnostech můžete pohrát s časovými nastaveními – na záložce Updating určíte, jak dlouho se mají příspěvky v databázi uchovat a jak často chcete aktualizovat novinky z kanálů. V pokročilejších nastaveních na záložce Advanced nastavíte např. automatické zrušení neaktivních zdrojů nebo ignorování starších příspěvků.

Rychle, stručně, výstižně

Na prvním vytvořeném kanálu si můžete vyzkoušet, který z módů zobrazení vám bude nejlépe sedět. Ve stromové struktuře v levém sloupci vyberte libovolný kanál a na dolní liště rozbalte nabídku Style. K dispozici jsou typy zobrazení Expando – pro přehledné zobrazení co největšího počtu příspěvků s možností rozbalení, Speed Reader – zobrazuje hlavičky příspěvků a po rozkliknutí úvodní odstavec textu, Surfer – několik prvních řádků textu je rozbalených a podobný typ Time Cards, který nabízí trochu jinou grafickou úpravu. Kliknutím na položku pak ve vnořeném prohlížeči otevřete její domovskou internetovou stránku.

Užitečným nástrojem pro rychlou orientaci v příspěvcích je štítkování (Tags). Štítky vytvoříte např. tak, že u konkrétního článku kliknete na ikonu štítku, vyberete položku Edit tags for this article a do textového pole zadáte relevantní výrazy oddělené čárkou. Vybírat můžete i ze seznamu existujících štítků vytvořených již dříve. Podle témat na štítcích pak zobrazíte potřebné příspěvky například ve složce Tags v levém sloupci.

FeedDemon umožňuje filtrovat příspěvky podle různých kategorií. Základní jsou dělení na přečtené a nepřečtené a dělení podle data vložení. Příspěvkům můžete rovněž přidělovat priority (kliknutím na hvězdičku u nadpisu příspěvku) – ty se pak zvýrazní i včetně nadřazené složky. Novinky vytříděné podle těchto kategorií najdete v skupině složek Watches v levém sloupci.

Všudypřítomná integrace

S trendem propojení všeho se vším se setkáme i zde – kromě sdílení článků na Facebooku, Twitteru, del.icio.us a několika dalších službách můžete využít volby pro rychlé vystavení na vašem blogu nebo rozeslání emailem, případně propojení s RSS agregátorem Google Reader. Nabídku pro sdílení článku najdete na oranžové ikoně v pravé části u nadpisu článku.

Nezvládáte-li číst kvantum informací, které se na vaši RSS čtečku valí, nepanikařte. Vývojáři na tuto variantu  mysleli a vytvořili za tímto účelem tzv. Panic Button neboli krizové tlačítko.

Najdete jej v nabídce Tools a mimo jiné se jeho prostřednictvím dozvíte, že opravdu nemusíte číst všechno. Kliknutím na tlačítko Hit the Panic Button! označíte podle zadaného kritéria všechny nepřečtené příspěvky jako přečtené, takže se jimi už nemusíte prokousávat.

FeedDemon 4: nejlepší RSS čtečka je nyní ještě lepší
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas