Feedly jako snaživý duchovní nástupce čtečky Google Reader [2. díl]

0

Ne pokaždé můžeme říct, že když jeden projekt končí, suverénně ho nahradí jiný. Ne pokaždé máme před sebou úplně jasnou sázku na jistotu. Pro jednou nám byli digitální bohové, shromažďující se kolem Bitové hory, nakloněni. (Do té mimochodem podle legendy budeme muset jednou donést bájný počítač, co vládne všem. Hlásí se někdo k tomuto úkolu dobrovolně?) Někteří se obávali, že vypnutí Google Readeru způsobí apokalypsu.

Jak zvládnout každodenní příval novinek? Informační dálnice ale nikdy nebyla vyhrazena pouze jediné čtečce, s menší či větší lehkostí se po ní mohou projíždět čtečky jiné. Když kupujete automobil v bazaru, musíte si rozmyslet, kde a za jakých podmínek ho budete využívat nejčastěji. Také při výběru čtečky RSS kanálů musíte zohlednit řadu parametrů. Především vás čeká rozhodování, jestli sáhnete po desktopové či webové aplikaci.

Webová má na své straně očividnou výhodu – data uložená v cloudu vám zpřístupní z prakticky libovolného počítače a místa na světě, stačí mít jen prohlížeč a přípojku k internetu. Osobně neuvažuji nad tím, že bych se z prostředí prohlížeče přestěhoval zpátky ke klientu pro Windows. To by byl krok zpátky, no ne? Kam se uchýlit po deaktivaci Google Readeru? Moje volba padla na jediného kandidáta, který o sobě dával vědět dostatečně dopředu.

Podobný styl zobrazení znáte z Google Readeru. Ukládání článků k pozdějšímu přečtení rovněž
Podobný styl zobrazení znáte z Google Readeru. Ukládání článků k pozdějšímu přečtení rovněž

Feedly – maják naděje

Člověk by se oprávněně obával, že nejhlasitější kandidát se může projevit jako ten nejhorší. Tvůrci ale věděli, proč o sobě dávají vědět. Feedly platilo za šikovnou službu již v dobách, kdy se závisláci na Google Readeru nikdy ani na moment nezamysleli nad tím, že existují i jiné služby. Jmenovitě jedna z nich ale byla připravena na všechno. Zrušení nejpopulárnější čtečky kanálů RSS si autoři Feedly nejspíš vymodlili. Spadl jim do klína nespočet uživatelů hledajících pomoc.

Čtečce na počátku podtrhával nohy především fakt, že jste museli svůj prohlížeč vybavit doplňkem. To v roce 2013 nechce nikdo. Nejen Reader od Googlu ukázal, že webová aplikace může prostě běžet v prohlížeči, aniž by na uživatele kladla podobné zbytečné požadavky. To autoři pochopili a Feedly vzápětí převedli na čistou webovou aplikaci. Početný dav samozřejmě nežije v hluboké minulosti.

Stylů zobrazení je několik a nastavení si Feedly pamatuje pro každý kanál zvlášť
Stylů zobrazení je několik a nastavení si Feedly pamatuje pro každý kanál zvlášť

Naopak, uživatele z velké části tvoří nároční jedinci, kteří si rozumí s nejmodernějšími technologiemi. Procházení novinek při cestě autobusem na smartphonu, případně tabletu, proto patří k základním požadavkům. Čili, při rozhodování o další expanzi se mobilní web utkal s nativními aplikacemi pro chytrá mobilní zařízení. Web prohrál, Feedly v prohlížeči na mobilu nefunguje. Patřím k málu uživatelů, kteří vsadili na přímočarou platformu Windows Phone.

Kdybych při nákupu telefonu zvolil iOS, mohl bych dnes Feedly pohodlně vyžívat na cestách. To stejné platí i pro Android. Teď sice stále čekám, ale nikoli marně. Autoři projektu oznámili, že se zaměří rovněž na Windows Phone nebo Windows 8. Ale kdybych opravdu chtěl, sáhl bych již nyní po aplikacích třetích stran. Také na dlaždicové platformě nějaké najdete.

Vývojový tým totiž dostal nápad, že otevře API, podobně jako jsme na to byli zvyklí u Google Readeru. Třetí strany proto mohou podporu pro Feedly implementovat do svých aplikací. Sílu tohoto přístupu netřeba dále zdůrazňovat. I bez oficiální aplikace si máme zpravodajství kde prohlížet. Jakákoli platforma může mít prohlížeč, i kdyby pro ni neexistovala oficiální varianta. Vraťme se nicméně zpátky k webu.

Přehledný, ale na prostor náročnější výpis článků
Přehledný, ale na prostor náročnější výpis článků

Stejný jako Reader, lepší než Reader

Prostinké vzezření Readeru lze snadno napodobit, jenže proč byste to dělali? Měl jsem ho sice docela rád, ale to neznamená, že účelně vystavěný web nemůže oku lahodit. Feedly se snaží, seč mu síly stačí, aby se migrujícím uživatelům zavděčilo. Styl zobrazení je ostatně podobný. Na levé straně máte přehled zdrojů, vpravo pak seznam (ne)přečtených článků. Ale upřímně, proč byste z širokoúhlé obrazovky nemohli uzmout pár pixelů a nepřidat ještě jeden postranní panel?

Mohli a zavedené prostředí přitom nepoškodíte. Ničemu nepřekáží, naopak díky němu máte po ruce další kanály z vybrané kategorie. Navíc vám občas nabídne zdroj s podobným zaměřením. Proaktivní přístup neuškodí, ve výsledku z něj těžíte. A dále, panel se vám nebude plést pod nohama pokaždé. Google Reader bodoval přehledným stylem zobrazení, který se skládal pouze z nadpisů článků namačkaných na sebe.

Karty připomínají dlaždice z Windows 8
Karty připomínají dlaždice z Windows 8

Feedly poněkolikáté zareagovalo a úsporný styl převzalo. Teď vám možná sdělím to, co si pozůstalí uživatelé přejí slyšet nejvíce. Když aktivujete tento způsob procházení článků, budete se opět cítit, jako byste pracovali s Google Readerem. Podobnost služeb je na první pohled na tak vysoké úrovni, že neexistuje argument, který by vás měl od Feedly odradit. Konkurenční AOL Reader sice zkouší podobný přístup, na rozdíl od něj se ale náš favorit nenechá zahanbit výstrojí.

Výstroj pro náročné, barvičky pro hravé

Kdepak, služba obsahuje opravdu dobré funkce. S odstupem si troufám tvrdit, že Google Reader, i kdyby ještě běžel, by dnes vedle Feedly vypadal jako chudý příbuzný. Jednoduchost klidně chvalte, pokročilé funkce vám ostatně nikdo nenutí. To považuji za výhodu, neboť s Feedly můžete zacházet jako s prostou čtečku, jež vám vypíše nejnovější články.

Byla by ale chyba opomenout, co všechno vám nabídne navíc. Velice slušně se rozrostl arsenál sociálních sítí, kde můžete články sdílet. Kromě těch tradičních, v podobě Facebooku, Twitteru nebo e‑mailu, vám bude ke službám např. Buffer. Zajímavěji funguje ukládání příspěvků k pozdějšímu přečtení. K tomu vám poslouží samotné Feedly a označování textů hvězdičkou, nic vám ale nebrání v tom, abyste články zakládali do Evernote či (ještě lépe) do Pocket.

 

Buďme ale fér, právě dvě zmíněná jména si autoři chytře nechali exkluzívně pro placenou edici. K té se vrátíme později. Reader neměl dvě věci – jednak rozmanitou nabídku stylů zobrazení proudu novinek, jednak barevné oblečky. Jak bylo řečeno, na své přijdou bývalí uživatelé čtečky od Googlu, dost možná ovšem propadnete bohatšímu zobrazení. Jeden styl vypíše články pod sebou, k nadpisu ale přidá kus textu z úvodu a ještě položku ozdobí obrázkem.

Pak tu máme dlaždicové orgie, které budou povědomé uživatelům Windows 8. Zbylí zájemci mohou zkusit druhou klasiku, tedy zcela rozbalené články. Naštěstí si u každého zdroje můžete nastavit jiný styl a Feedly si to zapamatuje, podobně jako jiné parametry, např. jestli se texty mají zobrazovat v chronologickém či obráceném pořadí.

A barevné oblečky? Bílá Readeru sice slušela, ale zoufale nudila. Podobně jako je moderní pořídit si barevný telefon, tak i Feedly se veze na módní vlně. Podlehnete jí, nebo opět zvolíte neutrální bílou?

Feedly vám nabídne i nejlepší články z daného období
Feedly vám nabídne i nejlepší články z daného období

Za lepší funkce zaplatíte

Abych to shrnul, Feedly vám nabídne v podstatě to stejné jako Google Reader na sklonku života. K tomu ale i hromadu věcí navíc. Výchozí předvolby byly zvoleny tak, aby pokud možno vyhovovaly lidem přecházejícím z Readeru. Feedly nicméně bonusové body a naši přízeň získává za detailní a rozsáhlé možnosti konfigurace. Každý se v nastavení může vrtat tak dlouho, než bude se službou zcela spokojen.

U webových aplikací podobné možnosti natavení rozhodně nelze považovat za standard, spíše naopak. Autoři sami dobře ví, že se nemají za co stydět. A mohou si tím pádem říct o peníze. Feedly finanční model buď jak buď potřebovalo. Navíc je mnohem větší šance, že placenou službu hned tak někdo ze světa nezprovodí. To bereme jako klad.

K prvním placeným funkcím se zařadilo vyhledávání mezi články, zabezpečený přístup přes HTTPS nebo zmíněná integrace Evernote a Pocket. A samozřejmě lepší podpora. Nejvýhodnější bylo získat doživotní licenci za 99 dolarů. Teď si Feedly Pro pořídíte za 45 dolarů na rok, případně za 5 dolarů na měsíc. Pokud patříte k náročným denním strávníkům desítek článků na internetu, necelá stokoruna měsíčně není neopodstatněná.

Vyberte si barvu, jaká se vám líbí
Vyberte si barvu, jaká se vám líbí

Výměnou na ni obdržíte dobrou službu, která se zmáhá a pro uživatele dělá první poslední. Méně nároční jedinci, kteří zvolí bezplatnou variantu Feedly, sice nebudou mít hlas v ovlivňování budoucí podoby služby, ale službu bez větších handicapů stále mohou používat. I základní neplacené Feedly považuji za velmi dobrou volbu, které výrazněji chybí snad jedině vyhledávání v odběrech.

Některé placené funkce budou časem zpřístupněny všem. První na řadě bude zřejmě zabezpečená komunikace mezi počítačem a serverem prostřednictvím protokolu HTTPS. Připlatit si se každopádně vyplatí.

Ohodnoťte tento článek!