Fenomén SSD: spolehlivost ano či ne?

0

Kdo může znát odpověď

Takovou je například anglická společnost Intelligent Energy. Intelligent Energy  vyrábí systémy pro výrobu čisté energie, k nimž patří celá řada nejnovějších technologií využívajících palivové články a vodíkové pohony. Společnost se zaměřuje na poskytování čistější energie a na technologie omezující produkci oxidu uhličitého. K obchodním partnerům a zákazníkům společnosti Intelligent Energy patří přední světové společnosti včetně Scottish & Southern Energy plc s níž Intelligent Energy vytvořila konsorcium, jehož cílem je komercializace palivových článků kombinovaných s tepelnými a elektrickými systémy (CHP). Mezi obchodní partnery společnosti patří také Suzuki Motor Corporation.

K úspěchům Intelligent Energy v posledních letech patří vývoj vůbec prvního motocyklu poháněného vodíkovými články a dodávání systémů s palivovými články pro společnost Boeing. Tento systém byl využit v prvním pilotovaném letadle poháněném palivovými články. Intelligent Energy nedávno dodala společnosti Airbus multifunkční pohonnou jednotku využívající palivové články (APU), která se má v budoucnosti využívat jako palubní zdroj energie v letounech provozovaných komerčními aerolinkami.

V červnu 2010 Intelligent Energy spolu se svými partnery představila v londýnské City Hall takzvaný Fuel Cell Hybrid Taxi neboli hybridní taxík poháněný palivovými články, který má nulové emise a je plnohodnotnou verzí již legendárního londýnského černého taxíku. Dojezd vozu je 400 km a doba doplnění paliva je kratší než pět minut.

Zátěž v provozu

Podle předešlých odstavců není příliš důvodů pochybovat o náročnosti provozu zařízení v takto exponovaném nasazení. Intelligent Energy patří z hlediska nároků na výpočetní kapacitu k těm nejnáročnějším. Společnost při testování systémů s vodíkovými palivovými články trvale využívá 50 stolních počítačů, které nepřetržitě běží až 10 000 hodin. Nepřetržitý provoz měl za následek opakované selhání některých pevných disků, vedl k vyšším nákladům a měl potenciální dopad i na produktivitu práce.  Náročné pracovní podmínky manažerů a prodejních týmů měly za následek selhání pevných disků u notebooků, a tím pádem i nižší výkon, což vedlo k tomu, že společnost musela vyměňovat počítače každé dva roky.

„V provozu jsme zažili nemálo případů, kdy během testování palivových článků selhal pevný disk. Bylo to způsobeno nepřetržitým, dlouhým provozem počítačů. Zkoušeli jsme to řešit instalací ovladačů RAID, a dokonce jsme změnili výrobce pevných disků, ale nic z toho se neosvědčilo“, říká Stuart Gale, představitel oddělení Global IT Services společnosti Intelligent Energy.

Proto v roce 2009 Intelligent Energy svou výpočetní techniku zmodernizovala a klasické pevné disky přitom nahradila systémovými disky SSD, jejichž kapacita byla 30, 64 a 128 GB. Delší trvanlivost a lepší výkon disků SSD, které jsou více než osmkrát odolnější proti otřesům a až pětkrát výkonnější než klasický pevný disk, znamenaly pro  Intelligent Energy výrazné výhody.

Stuart Gale pokračuje: „Přechod na disky SSD byl úžasný. Výkon a životnost našich počítačů se razantně zvýšily, a výrazně se zlepšily i naše testovací možnosti. Využíváním disků SSD v našich cestovních noteboocích jsme prodloužili životnost počítačů až o dva roky. Finanční úspory budou značné a navíc očekáváme vyšší produktivitu. Celkem vzato to představuje vynikající návratnost investic.“

Roční provoz v takto náročných podmínkách, ve kterých počítače pracují nonstop, představuje při průměrném čtyřhodinovém provozu počítače v domácnosti zhruba 6 let spolehlivé funkčnosti disku.

Samozřejmě stále dost výrazně do tohoto rozhodování promlouvá cena SSD disků. Za tu však získáte vyšší rychlost téměř veškerých aplikací a u notebooku navíc i nižší spotřebu, která může znatelně prodloužit dobu na jedno nabití baterie.

TIP: přečtěte si více o SSD discích

Společnost Intelligent Energy použila při výměně pevných disků SSD disky Kingston SSDNow.

Zdroj: Intelligent Energy a Kingston

Ohodnoťte tento článek!