Film stažený za sekundu? Britové chtějí vyvinout 5G síť, která to dokáže [CeBIT]

0

Koncem ledna řekl korejský ministr vědy, že tamní vláda investuje 1,5 miliardy dolarů do výzkumu a vývoje bezdrátové 5G sítě, která by dovolila stáhnout film během sekundy. Do šesti let by chtěli vymyslet technologie, která by rychlost současných sítí zrychlila tisícinásobně. Operátoři SK Telecom a Korea Telecom spolu s firmami jako Samsung nebo LG by měly začít s prvními testy už v roce 2017 s tím, že do komerčního provozu by se síť mohla dostat do konce roku 2020.

Se stejným prohlášením na CeBITu vystoupil i britský premiér David Cameron. Řekl, že se současnou 4G sítí je možné 800MB film stáhnout za 40 sekund, na 5G to bude trvat jen sekundu. Británie chce spolu s Německem táhnout technologický vývoj 5G a hodlají přitom podporovat tamní firmy.

 

Nic konkrétního, žádné plány ani čísla, už však neuvedl. Ani neměl co. V současnosti jsou sotva aktuální 4G sítě. To, co už omezeně funguje u nás nebo jinde ve světě, tedy LTE s rychlostí 150 Mb/s, je spíš 3,9G. Za 4K jsou všeobecně označovány sítě, které dosáhnou rychlostí až 1 Gb/s. To bude třeba případ LTE-Advanced.

5G přitom existuje jen v hlavách vědců. Nikdo neví, na jakých frekvencích sítě poběží, s jakou šířkou pásma, jak budou rychlé, zkrátka nic. Budou násobně rychlejší než 4G, což je jedna z podmínek označení jako další generace. Ale bez konkrétních informací je 5G, jak jej prezentuje Cameron, je plkání. Evropa akorát vzkázala do Koreje a Japonska, že jako také něco dělají.

Zdroj: GOV.uk

Ohodnoťte tento článek!