Filmy, seriály a dokumenty legálně: 10 služeb, které byste měli znát

0

Než přijde Netflix…

Minule jsme si ukazovali, že čeští hudební fanoušci už mají z čeho vybírat. Tuzemské i zahraniční služby nabízející muziku formou předplatného nebo jako prodej skladeb či alb už nejsou žádnou vzácností. Mnohem horší je to s nabídkou videa. Velké firmy jako Google, Microsoft, Amazon, Hulu nebo Netflix u nás nejsou a zřejmě ještě dlouho ani nebudou. I přes tuto krizi ale dokážeme vypíchnout pár služeb, kde si už zdarma nebo za poplatek můžete přehrát spousty obsahu. Filmoví a seriáloví maniaci ale musí přeskočit, podlézt a vyhnout se několika překážkám.

Pro začátek si definujme, co je to vlastně legální. V našem přehledu se zaměříme pouze na služby, které mají opravdu vyřešena všechna autorská a distribuční práva. Na ulož.to nebo streamovacích serverech jako kinotip.cz také můžete legálně stahovat nebo přehrávat obsah, ale do klíčového článku řetězce se museli piráti zapojit. Sdílet, tedy nahrát video na veřejný přístupné místo, už autorské právo porušuje. Je to začarovaný kruh. Uživatelé si sice mohou taková díla přehrávat, ale v dokonalém světě by neměli jak, protože jejich nahrávání je zakázáno. Legalitu mám vyřešenou, co dále?

Za peníze i zdarma

Služby ještě třídíme podle toho, jakým způsobem obsah nabízejí.

 • Zdarma – za video se nic neplatí, za různých podmínek jej můžete zhlédnout bez placení.
 • Prodej – video koupíte, stáhnete a je vaše.
 • Půjčovna – video zaplatíte a po omezenou dobu jej můžete přehrávat, kolikrát chcete. V angličtině se proto používá výraz pay-per-view.
 • Předplatné – Zaplatíte si určitý časový úsek (měsíc, půlrok, rok…) a během něj si můžete neomezeně spouštět cokoliv z celého katalogu. Angličtina tento model nazývá subscription video on demand (SVOD).

Legrace potom je, jak video vlastně přehrávat. Neexistuje jeden nejlepší způsob, služby musí podporovat řadu platforem. Standardně se všechna videa přehrávají ve webovém prohlížeči. Výhodou je podpora chytrých televizorů, tzv. Smart TV už vyrábí všechny hlavní značky (Samsung, LG, Sony, Panasonic atd.). Jde o nejjednodušší řešení do obýváku. Lidé si navíc chtějí video spouštět i na svém telefonu nebo tabletu, takže je žádoucí přehrávač pro Android, iOS nebo Windows Phone. Čím více podporovaných platforem, tím lépe pro uživatele, na tom se určitě shodneme.

 

Zatím jsme jen u formálních věcí. Nejedna překážka vás čeká u obsahu. Žádná služba vím nenabídne vše, po čem toužíte. Provozovatelé se snaží upoutat především na nové snímky, ale starší filmy se legálně shání opravdu těžko. Platí to univerzálně pro český i zahraniční obsah. Pokud už ale oblíbené video seženete, může být jen v originálním znění bez titulků, s titulky, případně jen s dabingem. Prakticky neexistuje možnost volby.

Tuzemské služby se snaží uspokojit masy, takže jsou filmy nebo seriály téměř vždy dabované. Sehnat u nás legálně film v originálním znění je mnohem těžší, spíš nemožné. Pro provozovatele to však znamená úspory. Ušetří datové prostor i peníze za případné další licence na zvukové stopy a titulky. A to nemluvíme o HD rozlišení, vícekanálovém zvuku nebo dokonce 3D. Tyto vychytávky jsou u videí velmi ojedinělé.

Služby (ne)dostupné v Česku jsou hlavním důvodem pirátství

S trochou nadsázky jsme vyjmenovali hlavní důvody, proč vůbec lidé pirátí. Obsah totiž nemusí být oficiálně dostupný, může být zbytečně drahý, bez lokalizace, jakou si přejete, případně je video dostupné jen na platformách, které nemáte a nechcete používat. Nebo zkrátka jen chcete snímek zakoupit, nikoliv si jej půjčit.

Filmy, seriály a dokumenty tedy sehnat můžete, ale často je to otrava. Snad vám náš přehled pomůže rozšířit obzory. Pokud totiž legální služby nebude nikdo používat, jejich provozovatelé nebudou mít důvod je vylepšovat. Stojí je to peníze a vždycky se můžou vymluvit na pirátství.

10 míst, kde můžete legálně sehnat filmy, seriály a dokumenty

iTunes

 • web: itunes.apple.com
 • typ: prodej, půjčovna
 • platformy: Windows, OS X, iOS

Apple byl první velkou zahraniční firmou, která u nás začala videa prodávat. Nakupovat můžete pouze filmy a jejich bonusy, seriály u nás dostupné nejsou. iTunes má tři hlavní problémy. Ceny jsou někdy až příliš vysoké, v řadě případů zaplatíte i více než na Blu-ray. Videa nelze přehrávat na webu, vždy potřebujete software iTunes. Většina filmů je bez české jazykové podpory. Když už je film lokalizovaný do naší mateřštiny, tak má výhradně dabing. Počeštěných filmů je něco přes stovku.

Apple iTunes Store
Apple iTunes Store 

Voyo

 • web: voyo.cz
 • typ: půjčovna, předplatné
 • platformy: web, Android, iOS, Panasonic, Samsung, LG

Nejvíce propagovaná služba patří i mezi ty nejbohatší. Novácký portál obsahuje přes 1800 titulů (filmy, seriály, dokumenty, erotika…), nabízí i živé sportovní přenosy a několik virtuálních televizních kanálů. To vše za měsíční předplatné 189 Kč. Filmové novinky a megafilmy pak najdete v katalogu Extra tituly, ty se ovšem musí platit zvlášť (až 80 Kč za film). Téměř všechny videa jsou dabovaná, několik seriálů ale Voyo uvedlo v původním znění s titulky.

Voyo
Voyo 

Topfun

 • web: topfun.tv
 • typ: půjčovna, předplatné, obchod
 • platformy: web, Android, iOS, Windows Phone, Windows 8/RT, Samsung, LG, Sony, Panasonic, Philips, Gogen, Hyundai, Humax

Největší konkurent Voya je v řadě případů napřed. Hlavní výhodou je nejširší podpora různých zařízení. Filmy lze nakupovat, půjčovat i sledovat v rámci předplatného, pochopitelně ne u všech snímků jsou možné všechny způsoby. Na Topfunu je možné zakoupit několik televizních kanálů, zvýhodněných filmových balíčků a pak dva druhy měsíčního předplatného. Za 49 Kč dostanete výběr 50 filmů, za 189 Kč pak neomezený přístup do katalogu.

Topfun
Topfun 

KlikTV

 • web: kliktv.cz
 • typ: půjčovna, předplatné
 • platformy: web, přehrávač Klikbox

Nejnovější a nejméně známá česká půjčovna letos prošla kompletním redesignem. Nová podoba už konečně vypadá moderně a provozovatelé posílili také obsah. Tytam jsou céčkové filmy, teď už se KlikTV může rovnat alespoň Voyu a Topfunu. Také má neomezené předplatné, možnost zápůjček jednotlivých snímků a bonusem je i televizní nahrávání. Nevýhodou je, že KlikTV zatím funguje jen na dvou stolních přehrávačích. Mobilní aplikace chybí a na web se bez stolního přehrávače nedostanete.

KlikTV
KlikTV 

Prima Play

 • web: play.iprima.cz
 • typ: zdarma, předplatné
 • platformy: web, Android, iOS

Prima Play je především televizní archiv, ale nenechte se zmást, televize do něj ukládá i zahraniční seriály a někdy také filmy. To vše lze zhlédnout zdarma. Pokud však obsah neprodukovala sama Prima, v archivu se videa vždy ohřejí jen týden, než je nahradí nová. Pro zpětné sledování dokumentů ze Zoomu, nebo seriálů z Coolu či Lovu je Play výborný. Placená sekce Play Premium za 49 Kč měsíčně bude zajímat jen fanoušky fotbalové Ligy mistrů a necenzurovaného Polreicha v pořadu Ano, šéfe.

Prima Play
Prima Play 

iVysílání

 • web: ivysilani.cz
 • typ: zdarma
 • platformy: web, Android, iOS, Windows Phone, Symbian,

Archiv České televize je zcela určitě největší, aktuálně čítá přes 3000 dní videa. Jde o aktuálně i dříve vysílané pořady, televizní filmy, zpravodajství, dokumentární, hudební nebo dětské pořady. Všechny jsou přístupné zdarma. Součástí portálu je i živé vysílání s funkcí timeshift. iVysílání si určitě zaslouží pochvalu za počet podporovaných platforem. Co se obsahu týče, v drtivé většině zde najdete jen produkci samotné ČT.

iVysílání
iVysílání 

 

Seznam

 • web: seznam.cz
 • typ: zdarma
 • platformy: web

Česká internetová jednička už tvoří vlastní videoobsah na Stream.cz. Publicistické nebo zábavní pořady si můžete každý týden ozvláštnit i celovečerním filmem. Každou středu od 18. hodin do půlnoci Seznam na své hlavní stránce vysílá některý z populárních českých filmů. Jsou zdarma, novější kousky dokonce v HD kvalitě a fungují i na mobilech.

Filmové středy Seznamu
Filmové středy Seznamu 

YouTube

 • web: youtube.com/movies
 • typ: zdarma
 • platformy: web, Android, iOS; Windows Phone, prakticky všechny SmartTV a jiné platformy

Málokdo to ví, ale i Google nabízí filmy zdarma. YouTube obsahuje katalog bezplatných snímků, které jsou rozčleněny do jednotlivých jazyků. V češtině tam ovšem žádný není, ale pokud se nebojíte angličtiny, užijete si spousty hodin zábavy. Samozřejmě tam nehledejte hollywoodské spektákly, ale spíš nezávislé snímky. YouTube je ale také velká studnice pirátských filmů, které nezachytil interní filtr.

YouTube
YouTube 

Vimeo

 • web: vimeo.com/ondemand
 • typ: prodej
 • platformy: web, Android, iOS, Windows Phone, Samsung, Panasonic, LG, Philips, Xbox, WD TV, Roku, Boxee

Vimeo je nejznámější alternativou YouTubu coby místa pro uživatelská videa. Nedávno poskytlo prostor i filmovým producentům, kteří odsud mohou prodávat snímky do celého světa. Řada z nich je omezená regionem, ale najdete zde i ty, které lze koupit také v Česku. Například dobře obsazený titul Some Girl(s), který si na Vimeu dokonce odbyl světovou premiéru. Českou jazykovou podporu ale nečekejte.

Vimeo
Vimeo 

DAFilms

 • web: dafilms.cz
 • typ: prodej, půjčovna, zdarma
 • platformy: web

Doc Alliance je společný projekt sedmi hlavních evropských festivalů dokumentárního filmu (včetně MFDF Jihlava), dafilms.cz pak jeho českou „pobočkou“. Katalog čítá několik stovek snímků, všechny jsou v původním znění a obvykle s anglickými titulky. DAFilms ale sdružuje rovněž české filmaře, takže si na své přijdou i fanoušci Třeštíkové nebo Klusáka s Remundou. Řada filmů je zdarma, ty placené stojí od 0,5 do 5 eur. Některé jsou pouze streamované, jiné si lze koupit a stáhnout v různých formátech včetně DVD.

DAFilms
DAFilms

Bonusové tipy

Kdybyste těch filmů stále neměli dost, můžete si vybírat i z těch, které jsou úplně zdarma. Na archive.org/details/moviesandfilms najdete opravdu staré kousky, kterým už vypršela práva a spadla tak do public domain. Pokud si vygooglíte „open source movie“, najdete desítky filmů, které můžete zdarma přehrát nebo třeba sestříhat podle sebe. Na en.wikipedia.org/wiki/Open-source_film najdete výběr těch nejznámějších. Naděje vkládáme i do projektu 31s.cz. A film o tvůrcích The Pirate Bay jste už viděli (watch.tbpafk.tv)?

Ohodnoťte tento článek!