Finální Opera 28: synchronizace záložek je zpět, trvalo to skoro dva roky

0

Více než 20 měsíců museli fanoušci používat starou verzi nebo přejít na nový, velmi osekaný prohlížeč bez podpory záložek a jejich synchronizace. Opera dlouho tvrdila, že lidé vlastně záložky nechtějí, že je to záležitost minority.


 

Samotné záložky se znovu objevily až ve vývojové verzi 17, ale bez synchronizace byly k ničemu. Od Opery 15 po Operu 27 (ano, vzniklo třináct zbytečných verzí) se na novém jádru postupně objevovaly funkce, které původní uživatelé vlastně ani moc nechtěli. Nové uživatele z jiných prohlížečů nepřetáhly.

Poslední plnohodnotná Opera 12.16 vyšla 4. července 2013.

Včera vyšla stabilní Opera 28, která synchronizaci záložek po dvaceti měsících nefungování vrací. Stačí se přihlásit se svým původním Opera účtem. Synchronizace částečně fungovala už v developerské alfaverzi 27. Přihlašování přes sociální sítě, které se nám líbilo v minulých verzích, prozatím zmizelo.


 

Opera na stránce se záložkami viditelně preferuje vizuální složky (představeny ve verzi 25, nezvykli jsme si na ně) a hlavní lišta záložek je trochu schovaná. Ale přednastavené složky typu Cestování a Nakupování jde snadno smazat a používat všechny v liště.

 

Výhodou třeba proti záložkám v Chromu je, že pro přidání nové stránky jako záložky do složky v liště stačí kliknout přímo na konkrétní složku; ne na hvězdičku, u které musíte ještě složitě vybírat kam se to vlastně má uložit.

Synchronizace funguje nejen mezi počítači, ale i pro tablet či mobil. Zatím na Opeře pro Android a Opeře mini pro iOS. Pro druhý jmenovaný přitom Opera představila nedávno prohlížeč Opera Coast.

Pro kvalitně fungující záložky je potřeba ještě povolit zobrazení lišty záložek, která ve výchozím nastavení není vidět. Mohu jen doporučit aktivovat ještě dvoutlačítkové příkazy myší pro Vpřed/Zpět, což funguje lépe než gesta a žádný jiný prohlížeč to nemá. Zároveň se ujistěte, že nemáte zatržené horní odsazení lišty listů, aby šlo celé okno myší chytit i při hodně otevřených záložkách. Třeba Chrome to neumí.

  
Ve vývojové verzi je navíc tlačítko Activity, přes které snad v budoucnu budou k dispozici rozečtené weby z mobilu a naopak

Jako dlouholetý uživatel Opery, který v posledních letech musel pendlovat mezi starou Operou, Chromem a pokusnými verzemi osekané Opery, jsem za zprovoznění záložek rád, přesto po minulých dvou letech zůstává určitá pachuť. Navíc se ještě stále nesynchronizují záložky v Rychlém přístupu.

Zdroj: Opera Desktop Team


Opera pro Windows Phone?

Na barcelonském veletrhu MWC představila Opera také předělaný prohlížeč pro Windows Phone.

Ohodnoťte tento článek!