Finanční ředitelka Huawei byla propuštěna z kanadského vězení. Po dohodě a výměnou za dva Kanaďany

27
Meng Wanzhou in Vancouver 2021
Meng Wanzhou
-
Zdroj: Wiki Commons

Kanada v pátek propustila z domácího vězení finanční ředitelku společnosti Huawei. Strávila v něm tři roky. Meng Wanzhou je dcerou zakladatele Huawei Rena Zhengfeie a v Kanadě byla na žádost amerických úřadů v roce 2018 zatčena kvůli podezření na porušení sankcí vůči Íránu. Shodou náhod ve stejný den došlo i k propuštění dvou Kanaďanů z Číny, ale souvislost Čína popírá.

Meng Wanzhou hrozilo vydání do Spojených států, nakonec to celé skončilo zřejmě dohodou. Meng Wanzhou se podle zprávy měla k několika obviněním přiznat. Měla prý zkreslovat údaje ohledně obchodních operací Huawei v Íránu tak, aby zachovala vztahy i s dalšími institucemi, například bankou HSBC. Ty měla provádět přes firmu Skycom, kterou skrytě kontrolovala.

Meng uvedla, že po jejím propuštění byly poslední tři roky pro ni jako „matku, manželku a vedoucí společnosti“ rušivým obdobím. Ve svém prohlášení Meng Wanzhou uvedla, že podpora Číny, a to jak na vládní, tak na civilní úrovni, jí dala víru a udržovala ji v chodu během „temných okamžiků“. Propuštění komentovala i čínská média, která oslavovala návrat a zmíněná přiznání vynechala.

Čína několik dnů po zatčení finanční ředitelky Huaweie zadržela dva kandaské občany Michaela Kovriga (bývalého diplomata) a podnikatele Michaela Spavora. Jakodůvod uvedla podezření z ohrožení národní bezpečnosti. K jejich propuštění došlo ve stejný den krátce po odletu Meng Wanzhou.

zdroj: Techcrunch

Finanční ředitelka Huawei byla propuštěna z kanadského vězení. Po dohodě a výměnou za dva Kanaďany
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

27 KOMENTÁŘE

  • Přesně tak. Navíc ti dva Kanaďani byli účelově zatčeni aby komunisti měli co nabídnout za Meng Wan-čou.

   „Bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikatel Michael Spavor byli zatčeni v prosinci 2018 krátce poté, co kanadská policie na základě amerického zatykače zadržela finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou. Podle čínských úřadů se Spavor a Kovrig dopouštěli aktivit podrývajících čínskou národní bezpečnost.
   Zdroj: idnes .cz/zpravy/zahranicni/kanada-cina-zadrzeni-propusteni.A210925_183103_zahranicni_elk“

   • blbé je to že to bylo asi jediné co bylo vážnou pákou na kanadskou vládu. Přecijen ji vydat a následně ty dva by mohli shnít v čínském vězení by bylo neprůchodné. Když na to přijde tak ty číňani jsou hodně kreativní jak přimět k jednání vzdálený stát který je podřízený mocnějšímu a ani skutečně vyjednávat nechce. Navíc za íránské sankce – koho zajímají ve třetím státě, USA se nemá co montovat do vztahů mezi Čínou a Íránem a ještě k té špinavosti využívat kanaďany.

    • To co Číňani provedli bych rozhodně nenazval kreativitou ale sviňárnou. Tímhle říkají, že kterýkoliv občan cizího státu se může stát rukojmím komunistů. Prostě komunisti a právní stát se nemá rádo. I ti Rusové se chovají slušněji než Čína a to je co říci.

      • Nestranně Vám to nikdo neřekne ani ten bůh či mimozemšťan. Na co potřebujete boha nebo mimozemšťana? Máte přece svůj vlastní rozum.

      • abys mohl zapojit vlastní rozum, potřebuješ informace … tak nějak nevěřím tomu, že by najednou, v době největších úspěchů největšího prodejce mobilů finanční ředitelka dělala nějaké čachry … není potřeba žádných spekulací aby kohokoliv napadlo, že v tom měly prsty USA … po vyhlášení sankcí proti firmě ze strany USA přišlo tohle …

      • No ale je vidět, že Čína se chová tak, že věří v podvodné chování své ředitelky. Neváhá proto umést pro jistotu dva Kanaďany a poté kanadskou vládu vydírat aby dostala svého člověka zpět.

       Podotýkám, že USA jsou na rozdíl od Číny právním státem.

      • proč podvodné? Protože to řekly USA? A to vydírání je běžná praxe všude jinde … Amíci tohle dělají běžně, akorát se to tak „nepropaguje“ …

      • Podvodné nezákonné prostě takové co by před americkým soudem neobstálo (vyberte si) proto, že jinak by se Čína neuchýlila k následnému zatčení Kanaďanů aby měla co vyměnit.

    • možná by sis mohl nastudovat, proč, z jakjého důvodu byl spojenými státy vydán zatykač na tuhle ženskou … teď mě Hřib nazve „rudým gogem“, to ale na tom prohnilém faktu nic nezmění … stačí číst ty bláboly třeba na seznamu … prý se přiznala k podvodům a byla 3 roky v domácím vězení … hahahahaha … a že číňani klepli dva špiony? Jako by tohle nedělal každý jiný stát na světě … že to byla účelovka, je jasné, ale že by v tom ti dva byli nevinně, nevěří snad nikdo …

     • A jak víte, že ti dva Kanaďani jsou špioni? A že na ty špiony přišli zrovna když potřebovali svého člověka dostat z kanadského vezení.

      Pošklebujete se tady třeba Seznamu slovy „stačí číst ty bláboly třeba na seznamu “ ale necháváte si nabulíkovat cokoliv od UV v Pekingu který si může jenom nechat zdát o tak vysoké objektivitě jako je na Seznamu.

      • Kanaďan žijící v číně u severokorejských hranic, zajišťující „kulturní výměnu“ … chceš vědět víc? Tohle je tak trapné … to nejsou slova Pekingu, ale Ottawy …
       a seznam nazýváš objektivním? 😀 😀

      • Ano ale je vidět, že si za slovy Ottawy něco představujete. Copak to je? Já si pod kulturní výměnou představuji nějakého pošahaného sluníčkáře co má potřenu pomáhat Severokorejcům. Proč jinak sedět na hranici Korejí a Číny? Pro špionáž Číny by to bylo to nejhloupější místo odkud ji provádět :-;.

      • když se podíváš na mapu, lepší místo bys těžko hledal 😀 … to je jedno …

      • zbývají jen dvě místa, Khasan v Rusku a Jižní korea … kdyby dělal to co říkal že dělal, byl by v Jižní, kdyby v Rusku chtěl dělat to co opravdu dělal v Číně, tak by nic nedělal, protože by ho zastřelili hned po příchodu …

      • Fakt nechápu v čem je ta výhodnost. Mohl byste být konkrétnější?

      • jelikož to byl špion a čína ho měla pod dozorem, nechali ho „škodit“, dokud nebyl potřebný… opravdu mám tohle rozvádět?

      • Dobře a čí to byl špion a proti komu směřoval svoji činnost?

       Copak o rozvádění mi ani tak nejde jako by mne hlavně zajímalo z čeho tak usuzujete. Nějaký link by se mi hodil. Jí mám jenom prohlášení z Kanady kterým se oháníte ale nic tam o špionovi není.

   • Tak ctrl c a ctrl v.
    V dubnu společnost China Evergrande New Energy Vehicle Group (Evergrande NEV) představila na šanghajském automobilovém veletrhu hned devět elektromobilů nové značky Hengchi. Přestože v té době neměla na svém kontě ani jedno prodané vozidlo, činila tržní kapitalizace společnosti skoro 87 miliard dolarů. Za sebou tak nechala tradiční automobilové obry jako General Motors, BMW či Ford. Ambiciózním prohlášením, že v Číně bude zatápět Muskově Tesle, je ale konec. Firma se stejně jako její matka – čínský konglomerát Evergrande – dostala do obrovských finančních problémů. A přestože měla první vozy vrhnout na trh už v průběhu příštího roku, hrozí, že celý projekt padne.

    Hodnota akcií automobilky Evergrande NEV, jež se obchodují na hongkongské burze, se od začátku roku snížila téměř o 94 procent. Od dubnového vrcholu přišla na tržní kapitalizaci o 84 miliard dolarů. „Firma se potýká s dramatickým nedostatkem peněžních prostředků a bez nějaké větší a okamžité likviditní injekce reálně hrozí, že výrazně omezí své aktivity a začne masivně propouštět,“ říká Tomáš Pfeiler, portfolio manažer investiční společnosti Cyrrus.

    O svých finančních problémech společnost informovala už minulý pátek. Ve veřejném prohlášení přiznala, že kvůli nedostatku kapitálu dluží některým svým zaměstnancům za výplaty a zaostává také v platbách dodavatelům továrního vybavení. I proto bylo vedení společnosti nuceno upustit od plánované sekundární emise akcií na šanghajské burze.

    Výrobce elektromobilů doplácí především na astronomické dluhy své matky Evergrande Group. Celé finanční skupině hrozí bankrot poté, co její realitní divize nedokázala splatit svým zahraničním věřitelům úrokové výnosy z dluhopisů ve výši 83,5 milionu dolarů (přibližně 1,8 miliardy korun). Druhému největšímu developerovi v Číně tak od pátku, kdy vypršel termín splatnosti, běží podle mezinárodního práva třicetidenní lhůta, během které musí sehnat peníze. Jinak mu hrozí rozsáhlá restrukturalizace, která nemá v historii čínského finančního systému obdoby. Celkové závazky společnosti Evergrande přesahují 300 miliard dolarů (6,5 bilionu korun).

    „Světové finanční trhy postavily Evergrande Group do pozadí. Nyní se čeká na to, co se stane s výplatou výnosů z jejich dolarových dluhopisů,“ říká pro britský deník Financial Times o nejisté situaci Mitul Kotecha, hlavní analytik pro rozvíjející se trhy v kanadské investiční bance TD Securities. Že by developerskému gigantu pomohl čínský státní aparát, je přitom podle Pfeilera velmi nepravděpodobné, protože to není v souladu s jejich dlouhodobou politikou omezování investic v realitním byznysu.

    Výrobce elektromobilů by však mohl mít o něco více štěstí. „V oblasti výroby vozů s elektrickým pohonem se chce Čína časem stát významným globálním hráčem, a proto je možné, že bude v případě záchrany samotné Evergrande NEV o něco benevolentnější. Přestože si stále myslím, že Evergrande Group jako takové nedají komunisté nic zadarmo, je docela možné, že jejich elektromobilní divizi vláda nakonec finančně podpoří anebo částečně převezme,“ říká Pfeiler s tím, že právě technologie, vývoj a výzkum jsou obecně oblasti, které Čínu zajímají.

    SOUVISEJÍCÍ

    Čínský realitní kolos Evergrande se dál potápí. Zahraničním investorům nezaplatil miliardové výnosy z dluhopisů
    Včera
    Na světových finančních trzích zesílily obavy z krachu čínského konglomerátu Evergrande Group a jeho realitní divize, která se ocitla v obřích…
    Agentura Bloomberg přitom v polovině září přišla s informací, že čínská vláda bude v tomto segmentu podporovat vzájemné fúze a celkovou konsolidaci, protože na trhu působí příliš mnoho malých výrobců. Momentálně v Číně vyvíjí elektromobily přibližně 300 firem.

    Evergrande NEV patřila z pohledu růstu hodnoty k vůbec nejslibnějším dceřiným společnostem celé Evergrande. Od ledna její akcie v Hongkongu prudce stoupaly poté, co lidé napojení na zakladatele finanční skupiny a někdejšího nejbohatšího muže Číny Hui Ka Yana nalili do podniku dodatečný kapitál ve výši 3,4 miliardy dolarů, jímž se měla výroba elektromobilů financovat.

    V době, kdy investoři vyhnali akcie Evergrande NEV do výšin, se ale objevovaly i hlasy, které optimismus trhů nesdílely. Například agentura Bloomberg v dubnu psala, že jsou cíle její značky Hengchi až příliš ambiciózní (do roku 2035 vyrábět pět milionů elektromobilů ročně) a nejsou založeny na reálných základech. Agentura se také podivovala nad tím, že při náborech byli noví zaměstnanci školeni v tom, jak pomoci firmě Evergrande s prodejem nemovitostí, třeba svou aktivitou na sociálních sítích.

    Zajímavostí je, že Evergrande NEV vlastní i majetek někdejší slavné švédské automobilky Saab, který odkoupil po zbankrotování firmy v roce 2012. V Číně prodává pod značkou NEVS například elektricky upravený model Saabu 9-3.

 1. Tak podle nejakych jinych neoficialnich zprav doslo v Cine na odsouzeni pred nekolika mesici zatcenych komsomolcu. Udajne prezident Ciny timto potlacil vliv USA demokratu na Cinu, takze to taky mohlo odemknout snahy Ciny i Kanady na vymenu rukojmich.