Jak se loni dařilo Huawei? Přes náročné druhé pololetí prodal 240 milionů smartphonů

Společnostu Huawei zveřejnila finanční výsledky za rok 2019. Ten byl pro ni velmi turbulentní – až do května se dařilo, poté začaly problémy a obchodní válka. Kdo by ale očekával pokles, bude zřejmě překvapený.

0

Ještě dlouho totiž pomáhal prodej zařízení uvedených před zákazem služeb Googlu, přičemž v tento měsíc uvedený Honor 20 Pro licenci ještě dodatečně získal. V elkovém součtu se tak Huawei dařilo v roce 2019 více než v tom předchozím, ale nebát sakncí, mohlo to být ještě lepší. Mnohem zajímavější tak budou čísla za letošní rok, na která si samozřejmě musíme počkat.

V roce 2019 hlásí Huawei celosvětové tržby 858,8 miliard jüanů, v přepočtu 123 miliard dolarů. Jde o meziroční nárůst 19,1 %. Cash flow (rozdíl mezi příjmy a výdaji) činil 13 miliard) a čistý zisk 9 miliard dolarů. Přibližně o pětinu více než loni.

A protože za první pololetí Huawei hlásil příjmy 58 miliard, znamená to, že druhou polovinu roku i přes sankce vydělal ještě více. Do výzkumu a vývoje Huawei investovalo 18,9 miliard dolarů,tedy zhruba 15 % všech tržeb. Za posledních deset let jde o investice v objemu 86 miliard.

„Rok 2019 byl pro Huawei mimořádný. Navzdory enormnímu vnějšímu tlaku jsme rozvíjeli a
s mimořádným úsilím stávytvýřeli hodnoty pro naše zákazníky. Tvrdě jsme pracovali na tom, abychom si zasloužili jejich respekt a důvěru, stejně jako respekt a důvěru našich partnerů po celém světě. Naše podnikání zůstává nadále velmi stabilní,” říká Eric Xu, předseda představenstva, Huawei.

Výše zmíněná čísla platí pro celou společnost. V oblasti řešení pro operátory (například 5G technologie) činily tržby 42,5 miliard (třetinu všech tržeb) a nárůst 3,8 %. I zde se přes sankce počítá se zaváděním technologií Huawei v některých zemích. Patří mezi ně Německo, Francie, Velká Británie a celá řada dalších evropských států. Spory se vedou o to, jak hluboko do sítě tyto technologie pustit.

Největší nárůst je v telefonech, nejmenší v 5G

V oblasti podnikových řešení hlásí Huawei tržby 12,8 miliard a nárůst o 8,6 %. Globálně si Huawei jako svého partnera pro digitální transformaci vybralo více než 700 měst a 228 firem zařazených do žebříčku Fortune Global 500. Jako součást této strategie společnost představila procesor pro umělou inteligenci na světě, Ascend 910, a počítač pro trénink AI, Atlas 900.

Koupili jste si loni smartphone Huawei?

Celkový počet prodaných chytrých telefonů v průběhu roku 2019 dosáhl 240 milionů. Tržby za smartphony, ale i další spotřebitelská zařízení, dosáhly 67 miliard dolarů. O třetinu více než v roce 2018.

Podle statistik Gartneru jde o tržní podíl 15,6 % a druhé místo za Samsungem, který loni prodal 296 milionů smartphonů. Třetí je Apple se 193 miliony. A zatímco Samsung prodal prakticky stejný počet jako v roce 2018 (tehdy 295 milionů), Huawei stále rostl.

zdroj: TZ Huawei

Jak se loni dařilo Huawei? Přes náročné druhé pololetí prodal 240 milionů smartphonů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas