Finanční výsledky Intelu za Q2 2016. Restrukturalizace snížila zisky o polovinu

0

Poněkud později, než tomu obvykle bývá, nyní po třech měsících zase přichází „čas zúčtování“ – tedy kvartální finanční zprávy o výsledcích hardwarových firem. Z dvojky AMD a Intel, kterou pravidelně sledujeme, je první na řadě Intel, který je na tom sice dlouhodobě mnohem lépe, ani jemu se však nevyhýbají ekonomické problémy. Ty minulé čtvrtletí vyústily ve škrty (které odnesly zrušením mobilní Atomy) a velké propouštění. Aktuální výsledky jsou tedy důležité jako signál, zda se firmě po minulém výpadku daří byznys držet pohromadě.

Dubnovou prognózu se tentokrát Intelu trefit podařilo. Tržby firmy za Q2 2016 dosáhly přesně očekávané výše 13,5 miliardy dolarů. Jedná se o výsledek o 3 % lepší než v minulém roce (13,2 miliardy), ovšem o procento horší, než zaznamenalo sezónně slabé první črtvrtletí (13,7 miliardy). Intelu se však výrazně zmenšil čistý zisk. Zatímco minule mu po odečtení daní (které Intel na rozdíl od Facebooku nebo Applu a Googlu platí ve slušné výši, v tomto čtvrtletí to bude 20,4 %) zbylo 2,6 miliard dolarů, v Q2 0216 má zisk poloviční. Zůstane mu „jen“ 1,3 miliardy dolarů, 27 centů na jednu akcii. I hrubá marže byla mírně nižší než minule, 58,9 %.

Logo společnosti Intel

Výpadek v čistém zisku má zřejmě jeden hlavní důvod: onu restrukturalizaci, kterou Intel oznámil před třemi měsíci. Firma část nákladů na tato opatření nyní zaúčtovala ve výši 1,4 miliardy dolarů, což je zhruba ta chybějící polovina čistého zisku (pokud by se počítalo bez podobných položek, tedy v tzv. „ne-GAAP“ číslech, vyšel by čistý zisk 2,9 miliardy dolarů, víceméně v souladu s tím, co Intel obvykle inkasuje).

 

Servery mají větší podíl na tržbách, PC nižší, tablety volný pád

Prodeje Intelu už tradičně rostly v silné divizi serverů, ta si polepšila o procento proti prvnímu čtvrtletí a o 5 % proti stavu před rokem (Q2 2015). Tržby se dostaly na 4,0 miliardy dolarů a její podíl na obratu tedy dál rose. Zatím je ale stále značně nižší než 7,3 miliardy, které přinesl sektor PC (Client Computing Group). Tam je ale naopak zaznamenán 3% pokles mezičtvrtletně i meziročně.

Zajímavé je, že prodeje procesorů ve spotřebitelském segmentu se propadly více, než statistika klientské divize naznačuje. Tržbu totiž navýšilo to, že proti loňskému roku je vyšší průměrná cena prodaného CPU (v noteboocích o 2 %, v desktopu o 1 %). Ovšem počet prodaných procesorů klesl v noteboocích meziročně o 5 % a ve stolních PC dokonce o 7 %. V oblasti tabletů, která prochází velkými propady prodejů sama o sobě, to je pro Intel ale vyloženě zlé: prodej čipů pro tato zařízení šel proti Q2 2015 dolů o 49 %!

 

 

Další divize Intelu mají nadále spíše doplňkový význam a příjmům z procesorů se nepřibližují: divize Internet of Things měla obrat 572 milionů (2% nárůst meziročně, ale 12% pokles proti Q1 2016), Security Group založená na koupeném McAffee 537 milionů (10% nárůst proti loňskému Q2), divize NAND pak 537 milionů (20% pokles proti Q2 2016). FPGA pod novou divizí Programmable Solutions Group (vzniklou akvizicí Altery) měla tržby 465 milionů.

 

Altera má pozitivní vliv na marže

V příštím (tedy v tom nyní probíhajícím) čtvrtletí to pro Intel pro změnu zase vypadá nadějně. V Q3 2016 totiž očekává sezónně značně vyšší tržby, a to někde okolo 14,9 miliardy dolarů (plus minus 500 milionů). Navíc to má být i s lepší marží (okolo 60 %).

Marže má jít dle Intelu nahoru díky vyššímu objemu prodejů a podílet se na tom má i prodej FPGA, kde jsou zřejmě marže vyšší. Intel má ve zprávě poměrně zajímavý údaj, podle něhož má zahrnutí Altery do portofolia dopad rovnající se zvýšení průměrné hrubé marže přibližně o jeden procentní bod. O procentní bod nicméně firma zase přijde vlivem vyšších cen za 10nm výrobu, jejíž náklady se zdá se již v třetím čtvrtletí mají začít projevovat. Ve světle propadajících se prodejů PC se nicméně diverzifikace získaná s Alterou zřejmě Intelu v budoucnu vyplatí.

Zdroje: Intel (1, 2)

Finanční výsledky Intelu za Q2 2016. Restrukturalizace snížila zisky o polovinu

Ohodnoťte tento článek!