Firefox 11 dneska nevyjde, čekejte jej ke konci týdne. Možná obsahuje chybu

0

Nebude trvat dlouho a bude tomu rok, co si Mozilla osvojila šestitýdenní vývojový cyklus a rozdělení vývojových stádií prohlížeče do jednotlivých aktualizačních kanálů. Co si budeme nalhávat, skoro tak zkopírovala Google v poměru jedna ku jedné. Firefoxu se stal mnohem pružnějším, nečekáme na něj celý rok, ovšem novinek na jedno vydání připadá o dost méně. Ale to už s krátkou dobou vývoje souvisí. Pravidelný jízdní řád má své výhody, novou řadu prohlížeče můžeme čekat každých šest týdnů. Až dosud jsme nebyli svědky výluky, zpoždění bylo tradicí v minulých letech, před necelým rokem se ho ale vývojáři zbavili.

Prvně za nového režimu další Firefox nevyjde za měsíc a půl, ale s několikadenním zpožděním. Tentokrát se sešly výjimečné faktory, které nové vydání lehce zbrzdí. Dnes má Microsoft na programu vydání záplat. Kromě záplatovacího úterý svou roli sehrála možná zranitelnost. Záplaty by teoreticky mohly prohlížeč ovlivnit. Reálně to skoro nehrozí, ale Mozilla chce raději počkat a chování ohnivé lišky v aktualizovaných Windows vyšetřit. Dále čeká na hlášení od Zero Day Initiative. Nově nalezená závažná zranitelnost může ovlivňovat také dosud nevydaný Firefox 11. Právě to je pravděpodobně hlavní důvod zpoždění.

 

Ještě v pondělí se měli vývojáři dozvědět, zda bude jedenáctá řada prohlížeče rovnou potřebovat opravit. Samozřejmě jim nic nebrání v tom, aby Firefox 11 vydali a během několika dní případně připravili a vypustili aktualizaci. Instalační program již nějakou dobu najdete na FTP serverech Mozilly. Pokud jste si uvedenou verzi stáhli s předstihem, budete muset nejspíš aktualizovat podruhé v krátké době. Ostatně, kdo si počká, ten se dočká. A nezávislí výrobci ohnivé lišky si chtějí být jistí, že uživatele nepostihnou zbytečné komplikace. Proto jedenáctku vydají někdy v tomto týdnu, jen ne dnes, jak bylo původně v plánu.

Pokud se nemůžete dočkat, Firefox 11 najdete v aktualizačním kanálu s betaverzemi. Najdete jej na adrese firefox.com/channel.

Zdroj: Mozilla

Firefox 11 dneska nevyjde, čekejte jej ke konci týdne. Možná obsahuje chybu
Ohodnoťte tento článek!