Firefox 12 je oficiálně ke stažení. Naučil se tichým aktualizacím na pozadí

0

Měsíc a půl, který nás dělí od vydání nové hlavní verze Firefoxu, uběhl docela rychle. Jako obvykle se seznam novinek nijak zvlášť nenatáhl, takže je dost krátký. Stěžejní novinkou pro dvanáctou řadu se stává nový aktualizační mechanismus. Jestliže jste u Firefoxu 1.0 museli s každým servisním vydáním stahovat celý instalační program, řada 1.5 už obsáhla automatický aktualizační mechanismus, který v podstatě beze změn vydržel dodnes. Svého času šlo o výborný počin, který zajišťoval, že uživatel brouzdá po webu v aktuální a zabezpečené verzi prohlížeče.

Jenže dnes tento mechanismus vyhlíží poněkud zastarale. Google se svým Chromem posunul koncept automatických aktualizací na další úroveň. Dosud platilo, že si ohnivá liška dostupnost aktualizací hlídá pouze za běhu aplikace. Od nynějška ale ve vašem počítači poběží na pozadí aktualizační služba, která žije nezávisle na Firefoxu. Podobnost s Chrome je zjevná. Aktualizace se díky tomu také přesouvají do pozadí. Výhodou tohoto přístupu je, že stačí jedno potvrzení.

 

Jedinkrát službu povolíte v rámci výzvy Řízení uživatelských účtů (UAC) a více se tím netřeba zabývat. Instalace nových verzí budou od té doby probíhat samostatně, bez dalších podobných výzev. A ani k tomu nepotřebujete mít zapnutý prohlížeč.

Dosud jste každou takovou aktualizaci museli ve Windows potvrdit. Nyní nemusíme, což je každopádně vstřícný krok vpřed. Odpůrce podobných mechanismů, které běží na pozadí, potěšíme. Službu si do počítače tahat nemusíte. Pokud nechcete, při instalaci Firefoxu ji jednoduše vynechte:

Pokud službu nechcete, při instalaci Firefoxu ji jednoduše vynechte

Když se podíváte do nastavení prohlížeče, můžete aktualizování pomocí zmíněné služby rovněž zakázat. Tato předvolba je tu pro ty, kteří se její instalaci nevyhnuli, což budou mj. patrně všichni stávající uživatelé Firefoxu. Když tedy novou předvolbu zrušíte, viz vyznačené místo na obrázku níže, bude se Firefox aktualizovat starým zavedeným způsobem.

Aktualizaci prostřednictvím služby na pozadí lze snadno vypnout

Kromě tichých aktualizací přináší Firefox 12 více než 85 zlepšení integrovaných nástrojů pro webové vývojáře. Pro nás běžné uživatele tu bohužel nic dalšího není. Mozilla rovněž opravila řadu zranitelností, sedm bylo kritických.

Firefox 12

Zdroj: Mozilla Developer Center | The Mozilla Blog

Ohodnoťte tento článek!