Firefox 13: Rychlý přístup, protokol SPDY, obnova poškozeného profilu

0

Již několik měsíců jsme se nevěnovali novému Firefoxu v samostatném článku. Podobná situace nastala u Chromu. Nové hlavní verze sice vychází co šest týdnů, avšak novinek je obvykle tak málo, že sotva zaplní kratší zprávičku. Platí to pro oba prohlížeče. Tentokrát jsme ale měli tušení, že by to ohnivá liška mohla dotáhnout na plnohodnotný článek, byť pravděpodobně nebude z nejdelších. Takže se pusťme do představení třinácté řady. Před rokem jsme měli po více než dvanácti měsících vývoje k dispozici Firefox 4, který razantním způsobem proměnil dosavadní uživatelské prostředí na produkt (hodný) moderní doby.

Nečekejte, že by vám dnešní čtení zabralo celý den. Většinou se všude dozvíte pouze to hlavní. Mozilla se narodila variace na Rychlý přístup z Opery, avšak ve třinácté řadě najdete pár dalších vylepšení, které bychom neměli přehlížet. Nejprve se ale věnujme zmíněnému „Rychlému přístupu“.

Rychlý přístup: mějte své nejoblíbenější stránky na dosah ruky

Už mi přijde trapné brečet nad tím, jak je Mozilla v mnoha ohledech pozadu. (Nejspíš ve většině ohledů.) Naneštěstí je to fakt, který prostě nelze přehlížet. Před rokem vyšel Internet Explorer 9 a ten už nabídl něco podobného, co máme ve Firefoxu až po roce. Musíme se zeptat: je opravdu tak těžké vyplnit nový panel nějaký obsahem? Prázdný panel se dnes považuje za plýtvání. Jako první snad všem ukázala Opera, že zdejší prostor lze velmi efektivně využít. Stačí do volného pole nasázet odkazy na oblíbené weby, k tomu třeba ještě nějaké to tlačítko na hledání v internetu.

 

Když přišlo na svět Chrome, nastartovalo trend zeštíhlování uživatelské prostředí až na kost. Pokud ale v tomto prohlížeči něco na váze neztratilo, byl to právě obsah nově otevřeného panelu. Když jej otevřete, máte možnost přejít na svou oblíbenou stránku. Dnešní Chrome nabízí mnohem víc než jen obyčejný seznam webů. Poskytuje až několik ploch, kde najdete rovněž webové aplikace. Na tomto místě také naleznete seznam stránek otevřených v jiných zařízeních nebo seznam naposledy zavřených panelů. A to nemluvím o tom, že Chrome v nové kartě ukazuje lištu s uloženými záložkami, takže máte po ruce kompletní knihovnu stránek, jak jste si ji za ta léta stvořili.

 

Nebudeme si nic nalhávat, „Rychlý přístup“ ve Firefoxu 13 patří k tomu nejjednoduššímu, co můžeme v prohlížečích vidět. Opera je mnohem dále, má náskok několika let, stejně jako Chrome. Dokonce i Internet Explorer 9 prostor využívá o kousek lépe. Na druhou stranu běžného uživatele Firefox stále uspokojí. Seznam devíti nejnavštěvovanějších webů obsahuje náhledy, které můžete libovolně přesouvat. Ty nejlepší položky můžete připnout, takže vám nikam neutečou. Navíc si každé políčko můžete přesunou tam, kam podle vás patří.

V tomto ohledu nemáme žádné výtky, „Rychlý přístup“ si můžete přizpůsobit, navíc se hýbe velmi slušně a prohlížeč nezpomaluje. Pokud se vám funkce nelíbí, můžete ji vypnout tlačítkem v rohu stránky.

Internet Explorer 9 plochu využívá o kousek účelněji Chrome a jeho „Rychlý přístup“ Rychlý přístup v Opeře debutoval před několika lety 

Přes toto pozitivní vylepšení mi stále přijde nepochopitelné, že Mozille trvalo tak dlouho se s podobným konceptem vytasit. Zdejší „Rychlý přístup“ se na scénu dostává jednak velmi pozdě, ještě k tomu toho nový panel nenabízí tolik co u konkurence. Beru, že má nezisková organizace omezené prostředky, jenže s takovou své konkurenty zkrátka neporazí. Samozřejmě, že v uplynulých letech jste mohli používat některý z doplňků, které v mnoha případech skoro nemají konkurenci. Na doplňcích Mozilla staví odjakživa. Základní variantu pro méně zkušené uživatele ale mohla nabídnout dříve. Buďme každopádně rádi, že jsme se vůbec dočkali. Další na řadě je přes rok slibovaný nový správce stahování.

Existence domovská stránky má smysl. Konečně!

Vedle doplnění starších restů, k nimž variace na Rychlý přístup patřila po několik měsíců, si vývojáři nachytali funkce, o kterých po celý loňský rok nebásnili. Jde spíš o drobná a příjemná překvapení. Na pohled bude vedle přepracovaného podoby nového panelu nejviditelnější také nová podoba výchozí domovské stránky. Ta nyní obsahuje pár velmi užitečných odkazů, které se mohou hodit. Můžete snadno otevřít Správce stahování či doplňků, historii nebo nastavení a další. Kromě těchto běžných položek se sem propracovala možnost obnovit předchozí relaci. Jediným klepnutím se tak můžete vrátit zpátky do historie.

Takto má domovská stránka konečně nějaký účel, samotné vyhledávací políčko bylo vcelku k ničemu. Vždyť Firefox samostatný vyhledávací boxík obsahuje již dlouhá léta, stále jej s adresním řádkem nesloučil. Duplicitní prvek umístěný na domovské stránce lze proto považovat za zbytečný. Mozilla tedy vykročila správným směrem.

 

Plynulé posunování, protokol SPDY a další předvolby

Pokud máte šanci si na jeden z prvních pohledů všimnout něčeho dalšího, pak jde o jemné posunování. Pohyb po stránce je se zapnutou předvolbou plynulý, což vás může trochu vyděsit, pokud na to nejste zvyklí. Možná vám to bude připadat spíše na obtíž. Při hrátkách s předvolbami Mozilla také vypnula načítání panelů na pozadí. Aplikace se tak spouští rychleji, přičemž obsah panelu se načte až ve chvíli, kdy na něj klepnete. Výchozí předvolby nyní nahrávají rychlejšímu chodu prohlížeče a nižší spotřebě paměti.

Když byly nové předvolby volitelné, aktivoval je málokdo, takto budou z nových funkcí těžit také začátečníci, kteří nemají odvahu se v nastavení aplikace šťourat. Za lepší tovární nastavení si Mozilla zaslouží pochválit.

Dále se ke slovu dostává protokol SPDY, kterým chce Google nahradit letitý HTTP. Firefox ho nějakou dobu obsahuje, teprve v posledním vydání je ale nový komunikační protokol reálně využíván. Prozatím bude prohlížeč skrze SPDY komunikovat s weby, které jej podporují. Implementace v tomto případě musí proběhnout jak na straně prohlížeče, tak na straně webové stránky. Podporuje ho například Google nebo Twitter. U těchto webů byste si proto mohli všimnout rychlejšího načtení.

 

Dobré zprávy ale nekončí. Firefox 13 už si poradí s poškozeným uživatelským profilem. Pokud se program chová divně a podezřele, můžete jej ručně obnovit do továrního nastavení. Předvolba je dostupná přes hlavní nabídku, kde klepněte na Nápověda → Technické informace. Z hlediska uživatele je důležité to, že vám zůstanou všechny záložky, hesla nebo i doplňky. Ty ovšem budete muset ručně aktivovat, neboť budou preventivně zakázané. Nastavení bude ale výchozí, technicky vzato se vám vlastně vytvoří úplně nový uživatelský profil, přičemž dojde k částečné migraci uživatelských dat.

I začátečník tak má nyní šanci bojovat se zaneseným uživatelským profilem. S tím souvisí nové chování aplikace, která automaticky přejde do nouzového režimu po několika neúspěšných startech. Aniž byste museli sami hledat řešení, Firefox vám ho sám nabídne. A tak to má být. Možnost opravit uživatelský profil by se časem měla integrovat do dialogů souvisejících s nouzovým režimem, abychom měli předvolbu pěkně po ruce.

Konec podpory pro Windows 2000

Celkově je Firefox 13 obohacený o pár příjemných funkcí, k tomu si vývojový tým pohrál s předvolbami, které jdou ruku v ruce se zrychlením odezvy aplikace. Tentokrát tedy máme co chválit, byť jsme například na rychlý přístup čekali až příliš dlouho. Kdy naposledy jsme ale o novém Firefoxu, pocházejícímu z vývojového cyklu, mohli napsat regulérní článek? Na závěr si vás ještě dovolíme upozornit na to, že třináctá řada ohnivé lišky je první verzí, která již upouští od podpory prastarých Windows 2000. To snad nikomu srdce nelomí, tento operační systém byl možná skvělý, ale již několik let pro něj nevydává aktualizace ani Microsoft.

Nemá proto valný smysl, aby Mozilla ztrácela čas testováním Firefoxu pod tímto nepodporovaným produktem, který používá pouhý zlomek uživatelů. Pokud se k nim řadíte, stále máte šanci si stáhnout dlouhodobě udržovaný Firefox 10 ESR, jenž „dvoutisícovky“ oficiálně podporuje. Jak se třináctá řada prohlížeče líbí vám? Stahovat můžete z www.mozilla.org/firefox.

Firefox 13: Rychlý přístup, protokol SPDY, obnova poškozeného profilu

Ohodnoťte tento článek!