Firefox 13 ukončí podporu Windows 2000 a XP SP1

0

Je to asi hloupá otázka, ale používáte ještě někdo Windows 2000? Nebo snad máte doma ikspéčka bez třetího Servisního balíčku? Jakkoli jste mohli mít staré „dvoutisícovky“ rádi (a že by se pár důvodů našlo), jejich podpora definitivně skončila již před rokem a půl. Tento systém tudíž nikdo neopravuje, bezpečnostní díry se nelátají. Je s podivem, že se Mozilla nerozhodla podporu pro tento systém odstřihnout dříve, protože už ho skoro nikdo nepoužívá. A zbývající uživatele (s připojením k Internetu, samozřejmě) bychom mohli s trochou nadsázky považovat za sebevrahy.

Něco podobného platí po Windows XP s prvním Service Packem. Microsoft vydal další dva Servisní balíčky, takže není důvod tuhle verzi systému používat. Pakliže jste něco zmeškali, nejlépe ihned nažhavte Windows Update a stáhněte SP3. Tahle dvě nezabezpečená vydání Windows přestanou být podporována. Pro Mozillu dosud nebyl problém tyhle systémy podporovat, takže i přes diskuse (vím, že se vedly již pěkně dlouho) o případném ukončení životnosti prohlížeče pro zastaralé systémy k tomuto aktu teprve dojde.

Důvodem má být primárně přechod na nové Visual Studio. To již nepodporuje ani stařičké dvoutisícovky ani XP SP1, takže Mozilla svůj Firefox pro tato Windows jednoduše nebude moct produkovat, i kdyby chtěla. Podle statistik se nepodpora dotkne pouze 0,4 % uživatelů. Jejich podíle je tedy tak jako tak mizivý a nezajímavý. Přechod na nové vývojářské nástroje byl zahájen poté, co se Firefox 12 přesunul do kanálu Aurora.

Mozilla se podporou blýskla tak silně, až zastínila všechny hlavní konkurenty. Microsoft pro Windows 2000 nevydal dokonce už ani Internet Explorer 7, v ikspéčkách podporuje nejlépe IE8. Chrome dvoutisícovky oficiálně nepodporovalo snad ani v době, kdy spatřilo světlo světa. Používáte stále Windows 2000 nebo XP SP1? Naposledy si budete moci 24. dubna stáhnout Firefox 12. Dalším možným řešením je Firefox 10 ESR, který vyšel teprve nedávno a bude podporován něco málo přes půl roku. Pak se ale přechodu na nový operační systém patrně nevyhnete.

Zdroj: FirefoxFacts.com

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář