Firefox 3: střízlivý pohled s odstupem

0

Budou vám fungovat oblíbené online aplikace? Článek na ExtraWindows.cz záměrně přichází s odstupem několika dnů, kdy měl Firefox 3 možnost se projevit.

V uplynulých dnech jste jistě měli možnost si přečíst jak je nový Firefox 3 skvělý, jeho uživatelské rozhraní líbivé a rychlost načítání stránek ohromující. Stejně tak se objevilo několik článků, které Firefox 3 haní. Firefox je zkrátka mezi internetovými prohlížeči něčím, co Linux mezi operačními systémy. Je velmi kontroverzní a vzbuzuje mnohem více debat a vyhraněných názorů, než třeba Opera.

Novinky ve Firefoxu 3

Novinkou, která je ve Firefoxu 3 vidět na první pohled, je uživatelské rozhraní, které prodělalo mírné omlazení. Nutno říct, že to bylo ku prospěchu věci. Možná se nebude líbit každému, nicméně v porovnání s předchozí verzí je to určitě pokrok.

Dále došlo ke změně ve vyhledávání historie a práci se záložkami. Jakmile začnete psát v adresním řádku prohlížeče, okamžitě se zobrazí dříve navštívené stránky. To fungovalo i ve Firefoxu 2, ve trojce se však nevypisují pouze adresy stránek, ale i jejich názvy, přičemž prohledávací mechanismus reflektuje i na tyto názvy. Pro někoho to může být mírně matoucí, když na místě, kde se dříve po zadání několik písmen objevila adresa, je nyní název úplně jiné stránky – díky abecednímu řazení.

Na konci adresního řádku je také symbol hvězdičky. Po klepnutí na něj zobrazíte panel pro nastavení záznamu v záložkách. Oblíbenou stránku si tedy mnohem rychleji uložíte. Stránky, které již v záložkách máte, mají hvězdičku žlutou, u ostatních je bílá. Vylepšena je práce s otevřenými stránkami. Při ukončování Firefoxu jste dotázáni, zda chcete seznam otevřených stránek uložit a při dalším spuštění je obnovit.

Správce stahování byl mírně přepracován, nicméně schopností speciálních nástrojů zdaleka nedosahuje. Myslím však, že jeho současná podoba, včetně tolik vytoužené podpory pro pokračování v přerušeném stahování, již plně vyhovuje. Správce doplňků dovede vyhledávat aktualizace podobně jako jeho předchozí verze, zároveň však zobrazuje seznam doplňků přímo z Mozilla Add-ons. Tuto webovou stránku tedy již nemusíte samostatně navštěvovat. Ve výchozím stavu se zobrazí seznam doporučených rozšíření, k nalezení dalších použijte vyhledávací políčko.

Tvůrci Firefoxu zapracovali i na jeho bezpečnosti a poupravili ochranu proti podvodným stránkám. Z hlediska bezpečnosti přijde vhod seznam zavedených zásuvných modulů, podobně jako to umí Internet Explorer 7. Dozvíte se tedy, zda je ve Firefoxu načtena podpora Flashe, Windows Media Playeru, Silverlightu a dalších technologií.

Firefox 3 pro vývojáře

Troufám si tvrdit, že každou novou verzi jakéhokoli webového prohlížeče sledují tvůrci webu s nevolí. Uživatelům sice přinese značná vylepšení a slibuje lepší podporu webových standardů a nových technologií, nicméně pro vývojáře to znamená upravit stránky tak, aby byly stejně zobrazeny i v nové verzi prohlížeče, a to nepočítám schizofrenní období, kdy je nutné počítat s přechodem uživatelů a použitím starší i novější verze prohlížeče.

Ve Firefoxu 3 najdete novou verzi zobrazovacího jádra Gecko 1.9, podporu JavaScriptu 1.8, vylepšenou podporu kaskádových stylů a grafického vektorového formátu SVG. Zajímavou novinkou je možnost práce s webovými stránkami v režimu online. Jde sice o skvělou vlastnost, ale opět to nepůjde bez ochoty vývojářů připravit stránky pro tuto technologii.

Co se dělo po vydání Firefoxu 3?

Kromě toho, že se objevila spousta recenzí na velkých webech i osobních blozích, došlo k několika dalším událostem okolo Firefoxu. Nejprve zkolabovaly servery Mozilly, ze kterých je Firefox 3 stahován. O pár dní později se objevila zpráva o novém bezpečnostním problému, který je sice pozůstatkem z Firefoxu 2, ale trápí i novou verzi. V tuto chvíli se již na odstranění závady pracuje a měla by být dostupná prostřednictvím běžného aktualizačního mechanismu Firefoxu.

Upgrade z Firefoxu 2

Pro Firefox je typické, že je dodáván s poměrně chudou výbavou, na rozdíl třeba od prohlížeče Opera. Filosofií jeho vývojářů je svoboda uživatele, na úkor komfortu. Tedy jen ze začátku. Kdokoli má možnost Firefox vybavit spoustou doplňků a vlastně si tak poskládat prohlížeč, který umí přesně to, co se po něm chce. S nadsázkou lze říci, že co instalace Firefoxu, to unikát.

To s sebou však přináší jednu velkou nevýhodu. Vývojáři doplňků nejsou schopni dostatečně rychle reagovat na novou verzi prohlížeče a řada doplňků není nebo z principu nemůže být kompatibilní napříč verzemi. Uživatelé jsou tak zpravidla po každém upgradu Firefoxu ochuzeni o spoustu funkcí, na které si zvykli.

Upgrade z Firefoxu 2 na verzi 3 je víceméně bezproblémový, co se týče samotného prohlížeče. Převedena je historie, seznam hesel, soubory cookies, záložky a další. Stačí jen novou verzi nainstalovat do stejné složky. Problém nastává s některými doplňky. Firefox vám po instalaci sdělí, že nekompatibilní rozšíření budou zablokována, zároveň vám nabídne možnost nalezení nových, kompatibilních verzí. Pokud tedy s instalací Firefoxu 3 váháte, klidně si jej nainstalujte s vědomím, že budete pár dnů/týdnů čekat na dokončení nových verzí svých oblíbených doplňků. Mohu-li doporučit, používejte především ověřené, z Mozilla Add-ons.

Rychlost načítání a práce s pamětí

Vývojáři Firefoxu 3 slibují rychlejší načítání webových stránek, především těch, které intenzivně pracují s JavaScriptem. Typicky jde o nejrůznější aplikace od Google a další weby postavené s AJAXem. Zaznamenal jsem i rychlejší zobrazování některých webových WYSIWYG editorů (TinyMCE i FCKeditor fungují v nejnovějších verzích bez problémů). Jak je na tom paměťová náročnost Firefoxu 3 v porovnání s jinými prohlížeči? Následující čísla odpovídají čistým instalacím prohlížečů bez doplňků v prostředí systému Windows Vista:

  • Firefox 3 – 18 MB
  • Firefox 2 – 13 MB
  • Internet Explorer 7 – 36 MB
  • Opera 9.5 – 23 MB
  • Safari – 38 MB

Nic není dokonalé

I přes veškerou snahu vývojářů vytvořit bezchybný program, se jim to nepodařilo, díky dědictví z minulé verze. Budeme-li mluvit o dalších problémech Firefoxu 3, pak je nutné se zamyslet nad tím, zda jsou to problémy Firefoxu jako takového nebo zda jde o potíže způsobené jinou stranou. Uživatele bude nejvíce trápit absence kompatibilních verzí u některých rozšíření.

Najdou se i některé webové stránky, které ve Firefoxu 3 nepracují správně. S většinou z nich problém není, zobrazovací jádro je sice novější, ale nezpůsobuje problémy s rozdílným zobrazením stránek, jako tomu bylo při přechodu z IE6 na Internet Explorer 7. Ovšem úplně bez problémů to není. Zaznamenal jsem potíže s online službami Windows Live, především s Windows Live Hotmailem, kdy se ve Firefoxu 3 odmítalo aktivovat nové vylepšené rozhraní této poštovní služby.

Je tedy Firefox 3 dobrá volba? Pro uživatele, kteří pracují doposud s Firefox 2, bude přechod na vyšší verzi rozhodně posunem k lepšímu. A co se týče uživatelů ostatních webových prohlížečů, netroufám si cokoli radit. Firefox 3 sice přináší mnoho vylepšení oproti předchozí verzi, zároveň však nenabízí nic natolik revolučního, aby přiměl k přechodu například zastánce Internet Exploreru nebo Opery. Firefox 3 můžete stahovat z jeho domovské stránky.

Ohodnoťte tento článek!