Firefox 4.0 beta 5 je tady: hardwarová akcelerace a nová nabídka

0

Ačkoli se vývoj čtvrté majoritní verze Firefoxu setkal s různými zdrženími, vydala Mozilla novou oficiální betaverzi s pořadovým číslem pět. Dle původních plánů tato betaverze měla být kompletní po funkční stránce, tedy obsahovat všechny funkce, jež budou i ve finální verzi, avšak kvůli různým problémům se tato nálepka posunula až na šestou betaverzi.

To však neznamená, že nová testovací verze nemá co nabídnout. Nejzajímavější je asi podpora hardwarové akcelerace za pomocí Direct2D, což kupříkladu dává konkurenčnímu, rovněž stále vyvíjenému Internet Exploreru 9 poměrně velkou výhodu. Hardwarová akcelerace byla přítomna i v předchozích betaverzích, avšak byla ve výchozím stavu deaktivována, teprve až nyní vývojáři došli k závěru, že je dostatečně použitelná pro distribuci v oficiální betaverzi.

Vylepšení se dočkalo i uživatelské rozhraní, konkrétně hlavní nabídka prohlížeče skrytá pod „Firefox tlačítkem“ v levém horním rohu. Její členění by mělo umožnit snadný přístup k všem důležitým funkcím a grafické ikony zase vylepší orientaci mezi položkami.

Dalšími podstatnějšími novinkami je podpora Audia Data API, což je experimentální rozhraní pro webový vývojáře, umožňující práci se surovým audiem, jako přídavek k možnostem <audio> tagu specifikace HTML5. Díky podpoře HSTS protokolu mohou stránky vyžádat, aby byly načteny výhradně pomocí komunikace zabezpečené pomocí SSL.

Novou betaverzi můžete stáhnout na této stránce.

Zdroj: Mozilla

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář