Firefox 48 je nabitý novinkami. Zavádí Electrolysis a lépe chrání

0

Právě vyšel Firefox 48, který si stáhnete prostřednictvím interního aktualizačního systému, případně z webu www.mozilla.org. V této verzi Mozilla zavádí dlouhodobě odkládanou architektura Electrolysis, o níž se mluví dlouho. Hodně dlouho. Zatím ale jen v některých instalacích. První na řadu přijdou ty instalace, které jsou úplně bez doplňků. A to ještě ne úplně všechny.

Tip: Mozilla zveřejnila plán, jak bude vyvíjet Firefox do konce roku 2016

Dále vás osmačtyřicátá ohnivá liška ochrání před škodlivými staženími, díky tomu, že Google rozšířil svou službu Safe Browsing. Proto bude Firefox upozorňovat na neznámý software. Jedná se o případy aplikací, které nejsou často stahovány, Google o nich tedy mnoho neví. Druhý případ je ten, kdy Google rozpozná software a bezpečně ví, že se jedná o kousek, jenž by mohl být nesnadno odinstalovatelný či by mohl sbírat osobní informace.

Firefox 48
Mozilla chce usnadnit navigaci mezi uloženými weby, záložkami a vším ostatním

V obou těchto případech ikona signalizující stahování vyvěsí žlutou vlajku. Firefox může vyvěsit také červenou vlajku, a to u prokazatelně škodlivých stažení. Tuto kontrolu můžete vypnout. Od zabezpečení ještě neutečeme, nová verze prohlížeče totiž rovněž zpřísňuje pravidla pro instalaci doplňků. Neověřené a Mozillou nepodepsané doplňky už Firefox přijímat nebude. Z drobností:

V této verzi Firefoxu by již měla platit přísná pravidla pro spuštění prvků ve Flashi. Méně důležité prohlížeč nespustí.
  • Nové ikony v adresním řádku vás při hledání upozorní, pokud se hledaná adresa již nachází ve vašich záložkách či otevřených panelech.
  • Na Linuxu Firefox rychleji vykresluje stránky a vděčí za to grafické knihovně Skia.
  • Další vylepšení se dotkla podpory WebRTC.
  • Pod Windows již správně fungují klávesa Tab a klávesová zkratka Shft+F10 v režimu přizpůsobení uživatelského prostředí.
  • Komunikace prostřednictvím kamer Heyo, Jabra a Logitech C920 by se měla obejít bez výrazné deformace přenášeného zvuku.
  • Media parser byl přepsán v jazyce Rust.

Sešly se nám i servisní zprávy. Firefox pro Windows bude od příštího vydání požadovat procesorové instrukce SSE2. Je nepravděpodobné, že by váš procesor těmito instrukcemi nedisponoval. Zároveň se jsme dnes dostali poslední vydání prohlížeče pro OS X ve verzích 10.6, 10.7 a 10.8. Nejstarším podporovaným jablečným systémem tak od příště bude OS X 10.9 Mavericks z roku 2013.

Firefox 48

Poslední Firefox rovněž obsahuje implementaci WebExtensions, kterou Mozilla označila za stabilní. To tak znamená, že by ve Firefoxu mělo být možné provozovat doplňky určené pro Chrome. Reálně nebudou fungovat úplně všechny, ale můžete to začít zkoušet. Kompatibilita se časem snad ještě zlepší. Za mě spokojenost, takhle nabyté vydání jsme tady pěkně dlouho neměli.

Tip: Jak si vynutit Electrolysis?

Patrně není důvod, abyste se za architekturou Electrolysis zbytečně hnali. Kdybyste si ale chtěli zaexperimentovat, můžete ji vynutit ručně. Navštivte stránku about:config a předvolbu povolte browser.tabs.remote.autostart. Firefox se s ní ale stále může chovat nepředvídatelně, takže si buďte jistí tím, že víte, co děláte. A že víte, jak ji případně zase vypnout. Zda je Electrolysis zapnutý, zjistíte na stránce about:support.

Firefox 48

Zdroj: Mozilla

Firefox 48 je nabitý novinkami. Zavádí Electrolysis a lépe chrání

Ohodnoťte tento článek!