Firefox 49 vám nahlas přečte článek a běží rychleji bez hardwarové akcelerace

0

Pokud si myslíte, že měl Firefox 49 už vyjít, máte pravdu. Vydání bylo o týden odloženo, neboť v prohlížeči zůstávaly dvě nevyřešené vážné chyby. Ty už ale není třeba rozebírat, protože v úterý večer Mozilla uvolnila hotový a opravený Firefox 49. První položkou na seznamu novinek je správce hesel, jenž umožňuje stránkám používajícím šifrovaný protokol HTTPS používat hesla, která jste uložili, když jste byli na verzi stránky s HTTP.

Cílem je usnadnit a zároveň podpořit přechod na zabezpečené připojení. Podobně se do podpory šifrování opírá také např. Google. Pakliže využíváte režim pro čtení článků, jenž stránku vhodně naformátuje, aby se text lépe četl, narazíte na dvě věci. Konečně ovlivníte také velikost řádkováníšířku okrajů. A co víc, v prohlížeči přibyl nástroj na předčítání článků. Jenže česky vám toho moc nepřečte.

Firefox 49 vám článek přečte nahlas
Firefox 49 vám článek přečte nahlas

Videa či zvuky na webu vložené pomocí HTML5 lze přehrávat ve smyčce nebo v rychlosti o čtvrtinu rychlejší než standardní. Tyto funkce naleznete v kontextové nabídce videa. Dále tu máme pár technických záležitostí. Výkon Firefoxu pro Windows byl zlepšen v případech, kdy nefunguje hardwarová akcelerace. Totéž platí pro verzi pro OS X, kde navíc bylo vylepšeno zobrazení vyhlazených písem.

Dále byl zlepšen výkon při přehrávání videí, a to na sestavách, které podporují instrukce SSSE3, ale zároveň na nich nefunguje hardwarová akcelerace. Kdyby vás zajímal každý detail o prohlížeči, na stránce about:memory najdete hlášení o využití paměti písmy. S touto řadou Firefoxu přichází také konec podpory prohlížeče v systémech OS X 10.6, 10.7 a 10.8. Firefox pro Windows dále není podporován na procesorech s instrukcemi SSE.

Tento set instrukcí navrhl Intel a v roce 1999 jej předvedl v Pentiích III. Nedělám si iluze o tom, že by někdo provozoval doma tak starý počítač, že by neměl k dispozici novější instrukce. V tomto vydání prohlížeče byl rovněž odebrán komunikátor Hello. To je z nejdůležitějších novinek všechno. Pokud máte zájem, stáhněte si prohlížeč z adresy firefox.com, případně aktualizujte pomocí interního mechanismu.

Zdroj: Firefox Release Notes

Firefox 49 vám nahlas přečte článek a běží rychleji bez hardwarové akcelerace

Ohodnoťte tento článek!