Firefox 52 ruší zásuvné moduly i podporu starších Windows. Novinek se sešlo nespočet

Ne každý dnes používá Windows XP. Nebo zásuvné moduly jako Java. Pokud ale do těchto skupin spadáte, dejte pozor, protože nový Firefox odstřihává podporu starších systémů a zbavuje se i dědictví s názvem zásuvné moduly. Jaké další novinky nabízí?

5
Mozilla Firefox
Mozilla Firefox

Po několika týdnech v dnešních večerních hodinách vychází další verze internetového prohlížeče od Mozilly. Co byste měli vědět? Nastanou významné změny, na které byste si měli dát pozor. Lépe řečeno nastane vyřazování ze služby. Čeho nebo koho konkrétně?

Odstřižení od minulosti

Firefox 52 představuje malý milník, protože od této verze již nejsou podporovány zásuvné moduly pro NPAPI. Google již v této souvislosti oznámil, že kvůli tomu v prohlížeči dočasně nepojedou hovory v Hangouts, které ještě modul vyžadují. Od tohoto dne ve Firefoxu standardně bude fungovat prakticky jen Flash Player, jenž získal výjimku. Silverlight, Java a další odchází na věčnost.

Z našich starších zpráv si možná pamatujete, že s Firefoxem 52 také končí podpora starších operačních systémů. Pokud ještě používáte Windows XP nebo Windows Vista, očekávejte, že budete automaticky převedeni na edici ESR. Ta vám ponechá možnost zůstat ještě několik měsíců na verzi 52, pro kterou budete získávat již jen bezpečnostní aktualizace. Nové hlavní řady prohlížeče nevyhlížejte. Naopak počítejte s tím, že během letoška bude podpora starších Windows definitivně ukončena.

Od bezpečnosti po synchronizaci

Firefox nešifrované stránky (protokol HTTP) obsahující mj. pole pro zadávání přihlašovacích údajů od minula označuje za nebezpečné. Tentokrát přitvrdil a upozornění ukazuje přímo, když klepnete do pole pro zadání uživatelského jména či hesla. Nezabezpečené weby nově nemohou ukládat cookies s atributem indikujícím zabezpečení.

Zajímavé věci se odehrály na pozadí. Firefox začal podporovat technologii WebAssembly, která by měla nabídnout webovým aplikacím skoro nativní zážitek z hlediska výkonu. Potenciálně tak otevírá prostor pro náročné hry, které vyžadují více výkonu než obyčejná hříčka ve Flashi. Současně pak díky technologii není potřeba pro náročné aplikace využívat zásuvné moduly. Nyní se zaměřuje na jazyky C/C++. S nativní kódem experimentoval také Google ve Chromu, loni oznámil, že s tím končí.

Firefox od minula upozorňuje na šifrované weby obsahující pole pro odesílání citlivých údajů
Firefox od minula upozorňuje na šifrované weby obsahující pole pro odesílání citlivých údajů, není ale jediný prohlížeč, který se tak chová

Dále pokračuje rozšiřování multiprocesové architektury. Od dvaapadesátého Firefoxu je zapnuta na zařízeních s dotekovými obrazovkami a Windows. Ačkoli je na tom tento prohlížeč se synchronizací uživatelských nastavení dobře, prostor pro zlepšení se našel. V poslední verzi můžete přímo posílat prohlížené stránky na jiná svá zařízení, kde se pak otevřou.

Další změny ve Firefoxu 52

Z dalších změn bych vypíchl odebrání API Battery Status, což Mozilla odůvodnila obavou ze sledování uživatelů a uživatelek. Pár vylepšení se dotklo správy stahování. V nástrojové liště je indikováno, když stažení souboru selže. Po klepnutí na ikonu na nástrojové liště v seznamu uvidíte místo tří až pět posledních stažení. Tlačítka pro restart a zrušení stahování byla pro zlepšení komfortu zvětšena.

Došlo také na inovace pro vývojářky a vývojáře, které ale z našeho pohledu nemá příliš smysl rozebírat. Jen zmíním, že např. CSS Grid Layout by podle neziskové organizace měl otevřít dveře úplně novým možnostem grafického designu webů. Kompletní seznam změn případně hledejte na webu Mozilly.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  • Java applety jsou už delší dobu označené jako obsolete. daneelektronicky.cz vypadá jako pěkná šmějďárna

   Formuláře EPO1 jsou dostupné pouze pro prohlížeč Microsoft Internet Explorer.
   Použití uznávaného elektronického podpisu z úložiště certifikátů je dostupné pro prohlížeče Internet Explorer kompatibilní.

   Zřejmě slušnej oddíl 🙂

   • No, mě nejvíce tlačí ty certifikáty I. CA. No a daním taky neuteču. A státní správa zas tak rychle na vnější podněty nereaguje.

    Takže to vypadá, že FF bude jen pro zábavu a Edge pro práci. Že by záměr?

 1. Pak se není čemu divit, že v organizacích se všude používá IE. Na Firefox je spolehnutí leda v tom, že vám časem zruší funkcionalitu, na které nějaké vaše řešení závisí. V práci používáme VPNku v podobě NPAPI pluginu a co bude, až to zruší, netuším. (Snad existuje ještě terminálový klient.)