Firefox 54 by části uživatelské základny mohl nabídnout rozdělení do více procesů

Mozilla postupuje opatrně a teprve teď si je jistá výsledky své práce natolik, že zkusí zapnout rozdělení do více procesů v některých instalacích stabilní větve Firefoxu.

5
Mozilla Firefox
Mozilla Firefox

Již za týden by měl vyjít Firefox 54 a dost možná přinese průlom v nasazování architektury Electrolysis, která má za cíl rozložit prohlížeč do více samostatných procesů. Zvýší se tím paměťová náročnost, budou odstřiženy starší doplňky (i motivy vzhledu), ale zlepší se odezva a především stabilita a zabezpečení prohlížeče. Ještě dodám, že vrstva kompatibility pro starší doplňky a motivy vzhledu by měla být zrušena ve Firefoxu 57, jenž vyjde v listopadu.

Nasazování víceprocesové architektury je ale s ohledem na případné negativní dopady realizován nanejvýš opatrně. Loni v srpnu byly na Electrolysis převedeny vybrané instalace Firefoxu bez doplňků. V posledním čtvrtletí ji Mozilla začala zkoušet nasazovat na instalacích s doplňky. Letos v březnu se např. dostalo na zařízení s Windows s dotekovými obrazovkami.

Nasazení nové architektury je navíc jedna věc, zapínání více procesů potom druhá. Začínalo se možná trochu paradoxně s jedním procesem. Podle záznamu v Bugzille se Mozilla snaží, aby Firefox 54 nabídl 80 % instalací, jež mají na novou architekturu nárok, celkem čtyři samostatné procesy. Bavíme se o stabilním vydání Firefoxu, který i s novou architekturou dosud používá pouze jeden proces.

Detailnější informace o architektuře Electrolysis a jejím nasazování naleznete na MozillaWiki. Kdo má dnes na Electrolysis nárok? Instalace bez doplňků a instalace s WebExtensions, ty jsou podporovány všechny. Z klasických doplňků jsou podporovány jen některé. Pokud jsou všechny vámi používané doplňky kompatibilní, Mozilla vaši instalaci pravděpodobně na Electrolysis již převedla. Kdo používá nekompatibilní doplňky, bude na čekat až do podzimu, kdy dojde ke zrušení kompatibility.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

  1. Já to na Linuxu mám zaplé už delší dobu, mám dva procesy, a funguje to velmi dobře. Spotřeba ram je tak asi +100-150, což není moc. Mán 4Gb ram, a FF je opravdu rychlejší, a hlavně stabilní. Když náhodou spadne tab, tak ostatní zůstanou tak, jak byly, stačí potvrdit obnovení, a vše je jak bylo. Aby spadl FF komplet, je naprostá vyjímka, takže já jsem spokojen.

  2. mě přes všechny snahy přijde FF hrozně těžkopádný – a některé chyby a zahlcení paměti se řetězí a pak ikdyž je speciální okno s anonymním režimem, tak nepomůže jen jeho vypnutí, ale musí se vypnout a zapnout celý prohlížeč, takže na důsledné oddělení procesů pořád nedošlo. Nejvíc se to projevuje u stránek kde je hodně videí. A pak se přestane načítat i YT co běží v normálním režimu, pomůže jen vypnout a zapnout…

      • Já používám FF v podstatě kvůli jedné funkci. A to klik na odkaz kolečkem myši, a otevře se aktivní tab. Bez toho už bych fungovat nechtěl. Pokud by to uměl Chrome, tak bych mu dal šanci. Ale pokud vím tak to tam zprovoznit nejde.