
Vyšel poslední Firefox před prázdninami. Přes léto Mozilla zpomalí, verze 62 nás čeká až 5. září. Co nového nám teď ale nabízí Firefox 61? Pro začátek opět lepší výkon. Zlepšení doznala část jádra starající se o zpracování kaskádových stylů. Dále si prohlížeč pamatuje, na jaké stránky chodíte nejčastěji. Obsah těchto stránek si ukládá, aby při příštím požadavku nemusel všechen obsah znovu načíst. To vede i k úspoře energetické.
Varianta aplikace pro Windows a Linux pak rychleji přepíná stránky, neboť Firefox nově začíná stránky načítat už v momentě, kdy nad panel najdete ukazatelem myši. To by se tedy mělo dotýkat nenačtených stránek na pozadí. Ve Firefoxu pro macOS doplňky WebExtensions běží v samostatných procesech.
Více možností pro doplňky a příjemnější uživatelské prostředí
Doplňky WebExtensions dále získávají širší prostor pro své působení. Od Firefoxu 61 mohou skrývat panely a spravovat chování prohlížeče v momentě, kdy panel zavřete nebo otevřete. Takže pokud budete chtít poslouchat hudbu na pozadí, můžete panel přesunout (skrýt) do nabídky na hlavní liště, takže už stránka nebude zbytečně krást prostor určený pro panely.
Dále doplňky mohou určovat, kde se nový panel, jenž s nimi souvisí, otevře, případně kde skončíte, když dojde k zavření panelu. Vývojový tým dále zjednodušil přidávání vlastních vyhledávačů, které můžete používat pro hledání z adresního řádku. Navštivte stránku s vyhledávačem (typu OpenSearch, např. ČSDF) a pak v nabídce adresního řádku klepněte na Přidat vyhledávací modul.

Už i na macOS pak v této nabídce najdete i možnost sdílení stránky. Tmavý režim zobrazení byl upraven, aby vypadal ve všech částech uživatelského prostředí stejně. Dále Mozilla zlepšila synchronizaci otevřených stránek a zapnula podporu pro poslední pracovní verzi TLS 1.3. Ti, kdo tvoří weby, využijí nástroj pro zkoumání faktoru přístupnosti stránek pro hendikepované.
Tolik ke hlavním novinkám. Firefox si můžete stáhnout z mozilla.org/firefox. Detailnější informace o novinkách pod kapotou hledejte na blogu the Web developer.
No, doufám že to nebude průser jako 60.0.2, tam to laguje jak už dlouho ne …
😀 😀 😀 To je sranda, před necelým rokem Firefox odstraňoval doplňky jako bezpečtnostní riziko. Najednou začel ztrácet, tak honem přispěchal zpět. kdo zná knížku D-feense, jistě pochopí co to znamená když je firma: „zazmrdovaná“ a firefox, je někde mezi třetím a čtvrtým stadiem zazmrdovanosti. (omlouvám se za výraz, ale jinak a lépe vyjádřit myšlení stávajících programátorů firefoxu nejde než po vzoru té knížky)
Já to vidím trochu jinak. Mozilla přeci rozšíření nezačala odstraňovat. Firefox od verze 57 podporuje jen „lehčí“ doplňky založené na technologii WebExtensions. Bylo to nutné, protože stará rozšíření (technologie XUL) omezovala další vývoj Firefoxu. Byla to asi největší výhoda Firefoxu, ale také největší kotva. Některé nové technologie s ní nebyly kompatibilní. Mozilla přitom chtěla zavést novinky zvyšující bezpečnost, ale i stabilitu nebo rychlost. Nová rozšíření neumožňují a ani nikdy nebudou umožňovat, tak moc ovlivňovat samotný Firefox. Už kvůli tomu, jak fungují. Ale od začátku se počítalo s tím, že některé možnosti se budou vracet. Tak se i děje. Autoři rozšíření díky tomu mohou vylepšit své výtvory. Mimochodem pokud někdo přešel na Chrome, tak si v tomto ohledu určitě nepolepšil. Firefox pořád dává doplňkům větší svobodu, i když už ne tak velkou jak před FF 57. Pořád se ale pracuje na dalších možnostech v rámci „mantinelů“ webExtensions , takže to bude snad už jen lepší. Docela chápu, že po aktualizaci na FF 57 to bylo peklo. Teď už to tak není. Hodně rozšíření bylo postupně vylepšováno nebo vzniklo i několik slušných alternativ. Osobně používám docela hodně rozšíření (až moc ) a žádný problém už nemám. Ale kdo chce může pochopitelně přejít na jiný prohlížeč. Já jen nesouhlasím s tím, že by ke změnám Mozilla neměla důvod. Samozřejmě můžeme polemizovat o tom, jestli jsou správné. Jestli se nemělo něco udělat jinak apod.
no a někdo používá ESR a je stále v klidu…
No, v klidu a o rok pozadu 😆
někdo rád dělá betatestera a jiný preferuje verze dětských nemocí prosté .-)
Jasně, vpoho, já jsem na Debianu jel na ESR verzi leta, ale když mi konečně došlo, že mi to vůbec nic nepřináší, protože tohle mělo opodstatnění tak ve verzi 25-, tak jsem se dal normální cestou 🙂
Já přešel na water fox https://www.waterfoxproject.org/en-US/waterfox/desktop/
Taky zajímavý projekt.
taky jedu na waterfoxu.
To je tak když čteš knihy blbečků typu DFENS. On má sice dvě vysoké školy, ale jinak je úplně nepoužitelný. A stejné je to s jeho klakou a vlezdoprdelisty 😉
No kdyz to rikas ty, je hned vsechno jinak 🙂
Kazdy je strujcem sveho stesti. Ja s Mozillou a Firefoxem nemam problem, rozhodli se jit jinou cestou, ok, ja jse se taky vydal jinou cestou a ani navrat doplnku uz by me nepresvedcil se vracet, protoze nemam duvod – Vivaldi mi vyhovuje ve vsech smerech.
jj Vivaldi není špatnej, používám ho jen tam kde mají HTML5 špatně naprogramované.
No já je používám „všechny“ pač potrebuju mít kontrolu jestli na všech jedou webovky. A nejhůř mi z toho vychází jednoznačně právě FF, ten se kolikrát sekne tak natvrdo, že nejde ani vypnout. O nezobrazovani částí webovek ani nemluvím. Ale. To až teď s tou poslední verzi.