Všechny doplňky ve Firefoxu přestaly fungovat. Mozilla rychle hasí situaci

Není zřejmé proč, v prohlížeči každopádně vypršel certifikát ověřující podpisy doplňků. Firefox je v důsledku tohoto zakázal s tím, že podpisy nejsou platné. Situace už byla z větší části vyřešena, s důsledky se ale ještě můžete potýkat.

17

Nefungovaly vám v posledních dnech doplňky ve Firefoxu? Mělo to svůj důvod a chybu udělala sama Mozilla. Čím více doplňků používáte, tím vaše situace patrně byla problematičtější a nepříjemná. Stávající doplňky byly vypnuty, nešlo přidávat nové. Ve Firefoxu totiž vypršela platnost certifikátu, který je používán pro ověřování podpisů doplňků.

Podotýkám, že Mozilla nekomunikovala zrovna šťastně a na svém blogu jen neurčitě informovala o problému způsobujícím vypnutí doplňků. Na Bugzille nicméně lze dohledat detailnější informace. Kvůli starému certifikátu Firefox považoval podpis doplňků za neplatný. Problémová situace začala 3. května.

Všechny doplňky byly kvůli starému certifikátu zakázány

Stáhněte si opravné vydání Firefoxu

Od té doby Mozilla i komunita vymýšlely postupy, jak doplňky znovu zprovoznit. Teď už se jimi ale řídit nemusíte, neboť výrobce dne 5. května vydal Firefox 66.0.460.6.2 ESR. V těchto vydáních by už doplňky, motivy vzhledu a jazykové balíčky měly znovu fungovat. Bohužel tím nebyla situace vrácena do normálu zcela. Mozilla v poznámkách k vydání aplikace uvádí, že:

 • Malý počet doplňků může být označen za nekompatibilní. Ke ztrátě dat nedošlo, ale tyto doplňky je potřeba přeinstalovat.
 • Doplňky používající technologii kontejnerů, jež byly vypnuty, nemusí být v tomto vydání obnoveny do předchozí konfigurace. Buď je nastavte znovu, nebo počkejte na další vydání Firefoxu.
 • Motivy vzhledu nemusí být tímto vydáním automaticky aktivovány, v případě potřeby tak učiňte manuálně.
 • Nastavení domovské stránky nebo vyhledávání upravené doplňkem může být ztracené, tj. setkáte se s výchozími hodnotami.
 • Používáte-li hlavní heslo, může být potřeba jej znovu zadat. Teprve poté se doplňky znovu aktivují.

K problémovým situacím Mozilla poskytuje informace a návody na dočasná řešení dokonce v češtině na webu podpory (díky aktivní komunitě). Firefox 66.0.4 a 60.6.2 ESR představují rychle připravená vydání, která řeší základní problém, ale s doladěním situace do normálního stavu se Mozilla ještě bude potýkat. Není zřejmé, jak se mohlo stát, že důležitý certifikát vypršel, někdo však datum expirace zkrátka přehlédl. Doufejme, že se to už nebude opakovat. Mozilla by měla blíže vysvětlit příčinu a učiněná opatření.

Zdroj: Mozilla Add-ons Blog via gHacks Tech News

Všechny doplňky ve Firefoxu přestaly fungovat. Mozilla rychle hasí situaci
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 14 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. ja myslim, ze uz toho mam s Firefoxem dost. Kdysi platil za leadera v boji za svobodu a soukromi. Dnes uz to jsou jen prazdna slova. To jejich odstrihnuti se od stary doplnku bez toho aby dal vyvojarum cas a API na to aby mohli tyto doplnky predelat na novou verzi. To byla doba, kdy jsem firefox malem zabalil. Nedavno politicky motivovane zabanoval veskere doplnky ze sveho obchodu, kterymi mohli uzivatele psat jiny nazor nez oficialni nebo ten ktery chce nekdo na svych strankach. Hruza des kam ta Mozilla spadla. Ted tohle a ja myslim ze to byla posledni kapka. Nyni zkousim Defiant postaveny na Brave. Pro Firefox to znamena jedine. Uz se k nemu nikdy asi nevratim, protoze nebudu mit duvod se vracet. Jeho podil pada, takze spousta stranek s nim do budoucna nebude optimalizovat

  • Bohuzel musim souhlasit, jakoz to dlouhelety uzivatel. To co delalo vzdycky FF Firefoxem toho se vzdali ve prospech „svetlych a dynamickych zitrku“ v domneni, ze jim to prilaka nove uzivatele. A ono prd, „prekvapive“ nastal pravy opak a komunita se rozpada…. zacalo to chromovatenim uzivatelskeho prostredi, pres odriznuti puvodnich doplnkovych API. U vyprseni certifikatu se uz clovek jen drzi za hlavu…

   • Ja, naopak, chapem ich rozhodnutia. Stare API museli nahradit, pretoze bolo velmi zatazujuce pre beh prehliadaca a uzivatelia dokazali pri pouziti mnozstva doplnkov uplne rozhodit browser. A problemy sa vyskytuju aj v Chrome (CVE-2019-5786). Kto chce psa bit, palicu si najde.

    • Jejich cela snaha, kterou vyprodukvali se obratila proti nim..misto narustu uzivatelu, maji stale ubytek…tohle je vetsinou znamka toho, ze se neco dela spatne..
     To je dobre, ze je chapete, aspon zustane nekdo, kdo jej bude pouzivat 😉

 2. Mrzí mě, kam se Firefox ubírá. Nemyslím tím, že by byl špatný, ale už několik měsíců třeba nefunguje Firefox Sync.
  Psal jsem na podporu a nereagují, bohužel.
  Ale Chrome nechci používat, protože skrze něj si Google dělá z internetu vlastní platformu. Což mi dost připomíná Microsoft se svými enterprise systémy, jako SharePoint atp.

  • Ja pouzivam ‚novy‘ FF vlastne uz jen z jednoho duvodu a tim je zatim nejlepsi NoScript add-on, ktery je nastesti i ve verzi 55 a vyse stale k dispozici. Jinak bych nemel duvod novy FF pouzivat. Nabidka addonu je proti predchozi verzi bidna a pro mne osobne byl FF vzdycky o tom, ze si ho clovek mohl ohnout prave k obrazu svemu..coz uz neni pravda..

 3. Přešel jsem na Waterfox 56.2.9 a mám vše bez problémů, jediný co mě mrzí je, že už jsem tak neučinil dávno. Mozilla jako organizace se chová v posledních letech divně jako kdyby dostala duševní nemoc. Není to ta Mozilla kterou jsem před 10 lety každýmu doporučoval jako výchozí browser.