Firefox 70 je rychlejší a řekne vám, kolik zablokoval sledovacích prvků

Minule prohlížeč od Mozilly všem zapnul standardní úroveň ochrany proti sledování na webu. Firefox 70 vám pak prozradí, kolik sledovacích prvků „umlčel“.

3

Ochrana soukromí pro Firefox představuje profilaci a hlavní téma už několik měsíců. Věnuje se mu také čerstvě vydaný Firefox 70, který mj. konečně zdobí nové logo. Podle Mozilly prohlížeč od 2. července zablokoval přes 450 miliard sledovacích prvků. Jedná se o odhad. Minulé vydání Firefoxu aktivovalo ochranu i ve standardních relacích, což byl právě výrazný krok směrem k soukromí.

Verze 70 přidává stránku s reportem, kde můžete sledovat, kolik sledovacích prvků prohlížeč zablokoval v rámci vašich surfovacích relacích. Odkaz najdete přímo v hlavní nabídce (Ochrana soukromí), případně do adresního řádku zadejte about:protections. V reportu se objevují i informace o heslech nebo o komprimovaných přihlašovacích údajích (služby Lockwise a Monitor).

Tip: Firefox 69 ochrání všechny před sledovacími cookies a těžbou kryptoměn

K tomu ochrana nově standardně blokuje také prvky sociálních sítí, které vás mohou sledovat napříč stránkami. Lockwise podporuje generování hesel, navíc se propojuje s Monitorem. Obě služby jsou integrované ve Firefoxu. Firefox 70 dále soukromí brání ořezání informací o cestě uložených v tzv. HTTP refereru, které jsou odesílány sledovacím prvkům třetích stran.

Pokračuje i aktivace WebRenderu. Postup můžete sledovat na MozillaWiki. Nově je komponenta zapnutá na zařízeních s integrovanými grafickými čipy Intelu a s Windows, je-li rozlišení obrazovky nastavené na max. 1920 × 1200 bodů. Díky rychlejšímu Javascript Baseline Interpreteru dochází ke zlepšení načítání stránek až o 8 %. Kompozitor je pak pod macOS úspornější a načítání zrychluje až o 22 %. Prostředky spotřebované při přehrávání videa na této platformě redukuje až o 37 %.

Zdroje: The Mozilla Blog | poznámky k vydání

Firefox 70 je rychlejší a řekne vám, kolik zablokoval sledovacích prvků
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 11 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  1. No, to je super, to je hodně užitečná funkce. Teď ještě aby začal na webech korektně zobrazovat obsah, protože to narozdil od pi***in jako je zobrazovat kolik prvků umlcel je jeho úkol a to gro které od browseru normální člověk očekává a bude to zase použitelný browser … možná.

      • Jedná se o to že se na některých stránkách zobrazuji místo fotografií pouze šedá okna. O to že totéž se zobrazí místo okna kde se má přehrávat video pouze šedý obdélník. O to že některé stránky se ve formátu pro webový prohlížeč zobrazí až po Xtém refreshi stránky a tak bych mohl ještě chvilku pokračovat. Jiné browsery u těch samých stránek tohle nedělají. Odzkoušeno na vlastním pc. A o FF pro mobily vůbec nemluvím, ale to je dáno tím že někteří webmastři ještě neví co je to responzivni web, to bych úplně na FF nehazel.