Firefox a Opera protestují proti Windows 7

0

Jen utichly nepokoje ohledně Internet Exploreru jako výchozího prohlížeče v Evropě prodávaných verzí Windows a Firefox s Operou už opět zbrojí. Tentokráte jde o Internet Explorer 8. Ten je v RC verzi Windows 7 automaticky přednastaven jako výchozí prohlížeč internetu i v případě, kdy uživatel upgraduje z předchozích pre-verzí, v nichž měl jako výchozí internetový prohlížeč nastavenou jinou aplikaci.

Na to, že jsou Windows 7 stále ve stádiu testování, reagovali zástupci Firefoxu až nečekaně ostře. Mitchell Baker, jedna z předních představitelek Mozilla Foundation, komentovala situaci slovy: „Naše první analýzy ukazují, že jde o nehorázný pokus měnit zneužitím operačního systému Windows dynamiku na trhu s internetovými prohlížeči. Situace, které jsme v současnosti svědky, je zářným příkladem toho, jak monopol operačního systému Windows ničí konkurenci ve všech možných oblastech softwarových produktů.“

Hakon Wium Lie, chief technology officer společnosti Opera, dodává: „Tento problém jen zdůrazňuje nedostatky na trhu internetových prohlížečů. Je to určitě něco, o čem budeme chtít v budoucnosti více diskutovat.“

Reakce Microsoftu na sebe nenechala dlouho čekat. V ní stojí, že obavy obou společností nejsou na místě. Vzhledem k tomu, že jsou Windows 7 RC jen testovací verzí, nejsou ještě všechny funkce a nastavení k dispozici. Ve finálním vydání si tak uživatelé budou pravděpodobně moci vybrat nebo ponechat nastavení internetového prohlížeče podle vlastního uvážení.

Přesto jde nepochybně ze strany Microsoftu o zajímavý tah, kdy de facto automaticky nastavuje Internet Explorer 8 uživateli nefinálního, ale zdarma nabízeného operačního systému jako výchozí prohlížeč internetu. Je zde tak určitá pravděpodobnost, že se prohlížeč uživateli zalíbí a nebude nucen ke změně. Navíc díky tomu, že jsou Windows 7 jen RC verzí, není pravděpodobné, že by toto jednání Microsoftu bylo právně napadnutelné.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář