Firefox pro architekturu ARM64 vstupuje do fáze betaverze. 32bitový Linux je na odchodu

Na podpoře jedné nové platformy se pracuje, jinou ale Firefox postupně opustí.

4

Nativní Firefox pro Windows pro procesory architektury ARM64 se blíží. Jak upozornil Cnet, Mozilla dnes vydává veřejnou betaverzi portu prohlížeče. Není to však veřejná premiéra, noční sestavení bylo možné získávat už od prosince, kdy Mozilla oznámila spolupráci s Qualcommem. Firefox tak bude optimalizovaný pro běh na pomalejších, zato rovnou osmijádrových procesorech.

V tuto chvíli je rozšíření počítačů s Windows a procesory od Qualcommu pravděpodobně zanedbatelné, ovšem podobné kroky jsou potřeba k tomu, aby byly dobře použitelné a mohly konkurovat architektuře x86. Díky tomu budou mít aspoň teoretickou šanci zaujmout určitou cílovou skupinu. Prohlížeč je nejdůležitějším programem, kde nativní vydání, jež nebude nutné emulovat, poběží znatelně rychleji. Bude ale také úspornější. Betaverze Firefoxu 68 i pro ARM64 již byly dostupné dříve, a to na FTP.

Konec podpory 32bitového Linuxu

Z e-mailového zpravodaje pak vyplývá, že by Mozilla mohla v dohledné době o jinou platformu naopak ubrat. 32bitový Linux je uživateli a uživatelkami Firefoxu používán minimálně, specificky hovoříme o 0,77 % z celé uživatelské základny. Je to prý zhruba milion lidí. Není to úplně špatné číslo, náklady na podporu a vývoj pro tuto platformu však poměrově značně převyšují velikost této části uživatelské základny.

Denní série testů každého příspěvku do kódu si pro tuto platformu vyžádá 11 % z procesorového času určeného testování. Jedná se o neefektivně investované zdroje. Padl proto návrh postupně omezit podporu 32bitového Linuxu. Začít by se mělo tím, že by pro něj neměl vyjít Firefox 69, místo toho by příslušné instalace měly být převedeny na Firefox 68 ESR. Podpora platformy by tím zajištěna až do roku 2021.

Firefox pro architekturu ARM64 vstupuje do fáze betaverze. 32bitový Linux je na odchodu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. Někdo používá 32 bitový linux ještě?

  Češtinské okénko:

  Jel jsem onehdy okolo Vltavy na Smíchově a psali tam, že nabírají nové adepty na veslování, konkrétně tam stálo:

  Do našeho oddílu veslování přijmeme všechny budoucí veslaře a veslařky.

  To je pravopisně a slohově správně.

  Oproti tomu následující je bohužel jako vždy použito chybně a autor by z českého jazyka opět dostal pětku:

  32bitový Linux je uživateli a uživatelkami Firefoxu používán minimálně.

  • Také si myslím, že pan Urban by se svou přemírou genderové vyváženosti u většiny češtinářů narazil 🙂

   Doufejme, že si jednou řekne „Dobrá, zkusil jsem to, ale neuchytilo se. Vaše smůla!!!“ 🙂

   • Mně ale genderová vyváženost nevadí, pokud bude užívána správně. Podívejme se, co na to říká Mluvnice současné češtiny I.
    „Sdělení typu vstup pouze pro zaměstnance nebo prosíme studenty, aby průkazky předkládali bez vyzvání, ač jsou formulována v mužském rodě, se vztahují i na ženy.“

    V poznámce pod čarou se dále píše, že u některých oficiálních textů můžeme najít poznámku typu: jméno žák značí žáka i žákyni; ta nic nevysvětluje, jen informuje čtenáře (včetně čtenářek) o vnímavém přístupu autorů ke genderové problematice.

    Z toho jednoznačně plyne, že čeština nepřipouští to co tady dnes a denně pan Urban prezentuje a je to prostě špatně a z češtiny by dostal pětku, jeho genderová osvícenost by mu v tomto případě byla prd platná.

  • Třeba já na routeru s Atom CPU průmyslovou deskou s integrovaným picoPSU, protože Atom nemá x64. Tam mě to ale netrápí, protože nejlepší browser co tam mám, je Links2.
   Dál tu mám servisní notebook Dell D420 (upgradovaný o krásně redukované mSATA SSD na 1,8″ PATA port), který má nějaké mobilní C2D, které x64 instrukce neumí taky. Tam FF mám, ale až tak mě to netrápí, na konfiguraci postačí i stará verze. A ta D420 dodnes krásně funguje – je ještě z dob, kdy se počítače stavěly poctivě.

   Nicméně tohle jsou dva zcela praktické případy, kde 64b FF nikdy nerozjedeš…