Firefox defaultní součástí Windows?

0

Fakt, že EU umí (zne)užívat své moci nám prokázaly stomiliónové pokuty a speciální „N“ verze Windows, tedy edice bez Windows Media Playeru (zkráceně WMP). Nyní, podnícená žalobou autorů prohlížeče Opera na Microsoft, si bere na paškál další součást Redmondského systému: Internet Explorer.

Začlenění tohoto webového prohlížeče do systému údajně snižuje konkurenceschopnost třetích stran, vyvíjejících svá vlastní webová kukátka. Na rozdíl od kauzy s WMP však pravděpodobně nedojde k žádné redukci součástí systému. Spíše naopak.

Evropská komise totiž zvažuje udělení příkazu, který nařídí jak Microsoftu, tak OEM výrobcům, přidání konkurenčních prohlížečů do MS Windows. Uživatel by si pak po instalaci mohl vybrat mezi Internet Explorerem, Firefoxem, Operou, Google Chrome, či jablečným Safari (možná i dalšími?).

Microsoft dostal dva měsíce na rozmyšlenou, než Unie vysloví finální verdikt. Jak celá záležitost dopadne, můžeme zatím jen hádat. Možná by v budoucnu umožnilo veškeré softwarové spory vyřešit (údajně) plánované centrum softwaru, jež by každému uživateli nabídlo možnost volby z několika alternativ, a to nejen v kategorii webových prohlížečů.

Zdroj: Neowin

Ohodnoťte tento článek!