Firefox OS letos čeká redesign. Budou gesta a prediktivní klávesnice [MWC]

0

První rok jednoduchého operačního systému pro mobily od Mozilly byl úspěšný. Letos se levná zařízení dostanou na další trhy, včetně českého. Dokonce se chystá kousek za pouhých 25 dolarů. V laboratořích inženýři testují také tablety. V nadcházejících letech se bude měnit podoba systému. V současnosti ovládáním připomíná spíše Android. Proměnit by se ale mělo rozhraní celé, od notifikací až po přepínání úloh nebo vyhledávání.

Tip: Mobily s Firefox OS přijdou do Česka. Budou i smartphony za 25 USD [MWC]

Mozilla plánuje zjednodušovat a zaměří se na samotné brouzdání po webu. V horní části obrazovky bude zobrazen název aplikace či stránky. Mozilla mezi stránkami a aplikacemi přestane dělat rozdíly. Ovládání zapojí více prsty uživatele. Když trochu potáhnete prstem dolů, otevře se textové pole pro vyhledávání. To bude podle všeho připomínat to, které bylo ve webOS. Budete jím hledat na webu, aplikace v telefonu a jejich obsah – třeba i kontakty.

Josh Carpenter, jenž zodpovídá za uživatelský zážitek Firefox OS, v rozhovoru pro CNET prozradil, že hodlá zrušit zažitý systém, kdy aplikaci nejprve nainstalujeme. Chce, abychom ji mohli rovnou spustit. „Chci se zbavit tlačítka pro instalaci. Místo Nainstalovat by tam mělo být pouze Otevřít,“ říká Carpenter.

 

Když prstem potáhnete dolů více, místo textového pole uvidíte rozhraní na přepínání aplikací. Dříve tam bylo centrum oznámení. To se úplně neztratilo, pro změnu ho vyvoláte tažením vzhůru. Zbývá tažení doleva a doprava. V obou případech se přepnete na další otevřenou aplikaci či stránku. Mozilla kompletně přepracovala systém skrolování, což by mělo zajistit jemnější pohyby po stránce.

Softwarová klávesnice bude chytřejší. Prediktivní algoritmus bude předvídat, co chcete napsat. Podle toho se vždy zvětší příslušné písmo. Těchto změn se dočkáme někdy v průběhu roku. Co bude dál?

Zdroj: CNET via FavBrowser.com

Ohodnoťte tento článek!