Firefox přeskočil Internet Explorer. Je nejpoužívanějším prohlížečem v Evropě!

0

Prosinec potěšil většinu hlavních výrobců webových prohlížečů – až na Microsoft. Tržní podíl Internet Exploreru se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 1,36 %. Finální devátá generace prohlížeče se ale blíží a uvidíme, zda situaci trvající již několik let zvrátí. Prozatím se v Redmondu musí spokojit s tím, že ovládají 57,08 % trhu (což je stále ještě zdaleka největší podíl, o němž si jiné prohlížeče mohou nechat jen zdát).

K věci: Internet Explorer 9 RC prý do konce ledna

Nejblíže k němu má tržní dvojka od Mozilly. Firefox si svou pozici ještě nějakou dobu udrží, bude ale zajímavé sledovat, jak se situace stihne vyvinout například za rok. Čtvrté generace ohnivé lišty se zřejmě jen tak nedočkáme, přes tyto odklady se současné – troufám si tvrdit, že bohužel poněkud zastarávající – verzi povedlo v posledním měsíci roku 2010 získat pár  nových uživatelů. Drobné navýšení podílu z 22,76 % na 22,81 % není v tuto chvíli pro Mozillu vůbec špatnou zprávou.

Zajímavost: Díky tomu, že uživatelé Internet Exploreru přechází ke konkurenci (především k prohlížeči Google Chrome) a zároveň fandové Firefoxu zůstávají ohnivé lišce stále věrni, došlo koncem roku v Evropě k historické situaci – Mozilla Firefox zde podle statistik StatCounteru v tržním podílu porazila Internet Explorer.

Raketový růst Chrome musí Google těšit v každém případě. Skok z 9,26 % v listopadu na 9,98 % v prosinci nepředstavuje pro mladinký prohlížeč nic neobvyklého, překonání hranice deseti procent se stane významným milníkem. Předpokládám ale, že nebude trvat dlouho a Chrome bude mířit mnohem výš.

Rostou i ti menší

V posledních měsících se s docela povzbudivými výsledky o slovo hlásí i Safari od Applu. Poslední měsíc zaznamenalo zlepšení z 5,55 % na 5,89 %. Vzhledem k tomu, že má oproti Chrome na trhu podíl menší o pouhá čtyři procenta, nejde o úplně zanedbatelné číslo.

Skórovala taktéž norská Opera, byť zisk tří setin procenta a celkový prosincový podíl 2,23 % může někomu připadat spíše vtipný než aby jej šlo brát vážně (zvláště s ohledem na křiklounství směrem ke konkurenci, kterého si Opera v posledních měsících dopřávala více než dost). Přesto Opera patří ke čtyřem prohlížečům, které si na trhu upevnily a zlepšily pozice, zatímco Internet Explorer opět přišel o kus půdy pod nohama.

Zdroj: Net Applications, StatCounter

Firefox přeskočil Internet Explorer. Je nejpoužívanějším prohlížečem v Evropě!
Ohodnoťte tento článek!