Integrovanou čtečku kanálů RSS ve Firefoxu téměř nikdo nepoužívá. Půjde z kola ven

Jestliže si Firefox dodnes zachovává základní podporu pro kanály RSS, téměř nikdo už v prohlížeči příslušné funkce nevyužívá. Údržba kódu stojí čas i peníze, proto budou později v tomto roce odebrány.

0
RSS
RSS

Kanály RSS nejsou artiklem, který by vyhrál soutěž o popularitu. Běžní lidé obsah na internetu odebírají spíše skrze sociální sítě. Vzpomenete si na to, že Firefox sám o sobě odebírání obsahu skrze RSS podporuje? Ne? Zřejmě nebude velký problém, že Mozilla začala plánovat odebrání funkce z Firefoxu, jak si všiml Martin Brinkmann. Nezisková organizace tím střízlivě reflektuje dnešní stav rozšíření technologie i samotné implementace v prohlížeči.

Plánuje odstranit jak integrovanou čtečku, která umožňuje zobrazit obsah daného kanálu, tak tzv. aktuální záložky. Jednak tedy přímo v prohlížeči nezobrazíte obsah či spíše náhled kanálu, jednak ho nebudete moct odebírat způsobem, kterým to bylo doteď možné. Chybějící funkce patrně dokáží aspoň do určité míry suplovat doplňky.

Kdysi Firefox na nástrojové liště nebo v adresním řádku indikoval přítomnost kanálu RSS na webu. Ani to už dlouho nedělá.

Ti, kdo RSS používají, nejspíš integrovanou čtečku neopláčou. V podání Firefoxu, jak název funkce napovídá, šlo o jakousi variantu záložky. Takže byl kanál dostupný mj. na liště záložek.

Oproti obyčejné záložce byla pod tzv. aktuální záložkou ovšem skryta nabídka právě s obsahem příspěvků z daného kanálu. Řešení to bylo maximálně jednoduché.

Firefox zatím umožňuje zobrazit obsah kanálu RSS
Firefox zatím umožňuje zobrazit obsah kanálu RSS

Domnívám sem, že ti náročnější tuto čtečku stejně nevyužívali a sáhli po jednom z propracovanějších nástrojů na webu (dříve zejména Google Reader, dnes např. Feedly nebo Inoreader), případně si opatřili klienta pro svůj operační systém (např. QuiteRSS nebo Nextgen Reader). Jak jsem už uvedl, střední proud se o RSS stejně bude těžko zajímat, Mozilla naopak odebráním příslušných částí kódu získá.

Zájem o RSS je minimální

Udržování kódu rovná se zbytečné režii, která se nevrací v počtu uživatelek a uživatelů funkce. Tento starý kód už prý i představuje bezpečnostní riziko. Podle Mozilly přitom dokonce 99,9 % uživatelů a uživatelek nepoužívá ani integrovanou čtečku, ani aktuální záložky. Přestože se funkce nevyvíjí, musí se s ní stále počítat při vývoji prohlížeče.

Tip: Končí další čtečka kanálů RSS. Digg Reader se nedožije pátých narozenin

Je potřeba ji udržet kompatibilní a funkční v měnícím se prostředí. Ze podobného důvodu Mozilla kdysi odstranila Panoramu, zajímavou funkci pro správu skupin stránek. Čtečka kanálů RSS i aktuální záložky budou odebrány buď v říjnu ve Firefoxu 63, nebo v prosinci tohoto roku v rámci Firefoxu 64. Aktuální záložky budou nahrazeny obyčejnými záložkami a vaše odběry budou vyexportovány do soubor OPML.

Taková implementace RSS už dnes nemá své publikum
Toto je aktuální záložka. Podobná implementace RSS už dnes nemá své publikum
Integrovanou čtečku kanálů RSS ve Firefoxu téměř nikdo nepoužívá. Půjde z kola ven
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70%) 6 hlasů