Firefox se bude konečně kamarádit s H.264, Cisco uvolní bezplatný kodek

0

Všechny projekty Mozilly jsou plně oddány myšlence svobodného softwaru a open source. Má to své výhody, ale přináší to i problémy. Nejtypičtějším z nich je podpora multimediálních formátů, které jsou zatíženy patenty a také licenčními poplatky. Aby Mozilla neporučila svou filozofii, takový kód do svých softwarů nepřidává.

Firefox bude plně podporovat H.264

Její prohlížeč si proto poradí se svobodnými kompresními formáty Vorbis, Opus, Theora nebo VP8, jenže web je plný hudby v MP3, AAC a videa v H.264. Proto Mozilla přišla s trikem, kdy umí využít systémové dekodéry ve Windows, OS X nebo Linuxu. Ne vždy to funguje a ne všude jsou dekodéry dostupné. V Linuxu musíte doinstalovat například Gstreamer a Windows XP si s H.264 na rozdíl od novějších verzí systému také neporadí.

Mozillu z této šlamastyky vytáhne síťový gigant Cisco. Ten totiž uvolil open source implementaci H.264 pod licencí BSD, takže jej lze použít i ve Firefoxu. Cisco nabízí tento modul zdarma, ale samotná firma samozřejmě bude platit licenční poplatky skupině MPEG LA, jež H.264 vede po právní stránce. Mozilla tvrdí, že si Firefox kodek stáhne sám, pokud to uživatel explicitně nezakáže.

 

Podpora H.264 není důležitá jen pro videa na YouTube, ale hlavně kvůli videohovorům. Tímto směrem to ostatně zamýšlelo i Cisco, které má s videokonferencemi bohaté zkušenosti. Mozilla a spol. stále pracují na standardu WebRTC, který má přinést jednoduchou webovou komunikaci v reálném čase, takže budete moci používat něco jako Skype přímo v prohlížeči bez externích doplňků. H.264 je přitom majoritním webovým formátem a pokud bude chtít Firefox i jiné prohlížeče WebRTC plně podporovat, budou muset umět H.264 (de)kódovat. Modul Cisca se v prohlížečích objeví někdy na začátku roku 2014.

Mozilla mimochodem ve svém blogovém zápisku připomněla i vlastní video formát Daala, který bude plně otevřený a slibuje minimálně srovnatelnou kompresi jako H.265 nebo VP9 (ten otevřeně vyvíjí Google). Kdy se jej ale dočkáme, to zatím nevíme.

Ohodnoťte tento článek!