Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější

7
Firefox Aurora
Ilustrační foto

Mozilla oznámila, že uživatelé s 64bitovou edicí Windows už při stahování nové verze Firefoxu dostanou rovněž 64bitovou verzi. Zatím to platí jen na běžné stránce se standardním instalátorem. Najít a stáhnout je nadále možné i 32bitovou variantu.

Podle interních statistik Mozilly je 64bitový Firefox citelně stabilnější, telemetrie ukazuje o 39 % méně pádů než na 32bitové verzi. Prohlížeč je také bezpečnější. Díky technologii ASLR se Firefox v paměti spouští na náhodných adresách, což má znemožnit některé typy útoků. Prohlížeč by díky využití více paměti a nových instrukcí měl být také rychlejší.

Tip: Firefox 55 přináší tisíc a jednu novinku. Především jde o technologická vylepšení

Zatím se však 64bitová verze nestihla příliš rozšířit. Interní čísla ukazují, že 75 % uživatelů s Windows už má 64bitový systém. Ale 72 % jich používá 32bitový Firefox a jen 3 % ten 64bitový. To by se mělo v budoucnu změnit. Mozilla plánuje, že uživatelům vnutí 64bitový Firefox při aktualizaci prohlížeče.

Podle loňského plánu přitom měl být 64bitový Firefox v online instalátoru výchozí už v prvním čtvrtletí 2017 (došlo k tomu až nyní) a během druhého či třetího čtvrtletí měl Firefox automaticky upgradovat všechny 32bitové verze na 64bitových verzích Windows.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. „Podle interních statistik Mozilly je 64bitový Firefox citelně stabilnější, telemetrie ukazuje o 39 % méně pádů než na 32bitové verzi. Prohlížeč je také bezpečnější. Díky technologii ASLR se Firefox v paměti spouští na náhodných adresách, což má znemožnit některé typy útoků.“

    1) Celkem nevidím důvod pro to, aby byla x64 verze stabilnější. Bude žrát více paměti atd., ale proč by měla být proti 32bit verzi stabilnější?
    2) ASLR není vlastnost verze 55, ale je to implementováno pouze pro x64? To se zbláznili? FF pěkně zaspal, tato technologie je tu už od Windows Vista.