Firefox za týden vyžene zásuvné moduly. V Hangouts proto dočasně nepojedou hovory

Pakliže používáte prohlížeč od Mozilly, připravte se na blížící se změnu. Další Firefox bude ze zásuvných modulů podporovat jen Flash Player.

7
Google Hangouts
Google Hangouts

Mozilla má v plánu ukončit podporu zásuvných modulů ve Firefoxu. Uvažuje se o tom už roky, teprve během podzimu bylo ale rozhodnuto, že po vlně různých restrikcí a postupného vytlačování bude podpora většiny zásuvných modulů definitivně ukončena v tomto roce. Konkrétně se tak stane ve Firefoxu 52, kde bude jako výjimka povolen pouze Flash Player.

Edice ESR bude mít moduly ještě zapnuté, s tím, že i v běžném Firefoxu 52 bude možné podporu ještě zapnout díky skryté předvolbě. Ta bude ale v dalším vydání odstraněna. Ze statistik jasně vyplývá, že zdaleka nejvýznamnějším modulem je právě zmíněný Flash Player, a proto by se většiny lidí změna dotknout neměla. Např. Google ve Chromu zásuvné moduly pro NPAPI vymetl již v září 2015, nadále ovšem zůstává k dispozici Flash Player (pro PPAPI).

Hovory ve Firefox dočasně nebudou dostupné
Hovory ve Firefox dočasně nebudou dostupné

To tedy znamená, že pokud chcete podporu modulů ve Firefoxu prodloužit, přejděte na edici ESR, díky které získáte pár měsíců navíc. Další řady ohnivé lišky vám ale v obou případech moduly jako Java či Silverlight odepře. Firefox ESR je určený primárně pro organizace a v domácnostech najdete pravděpodobně většinou běžnou edici. Firefox 52 by měl vyjít v příštím týdnu, proto by si většina lidí měla hlídat právě příští týden.

Hangouts bude dočasně ochromen

Na situaci nyní reaguje Google. Jeho komunikátor Hangouts nebude nějaký čas podporovat volání z Firefoxu. V tomto prohlížeči bude možné pouze chatovat, protože volání je zatím závislé na zásuvném modulu. Rád bych uvedl, že je to vinou okolností, ale Google měl dost času, aby se na změnu připravil. Navíc sám ve svém prohlížeči moduly NPAPI nepoužívá, jak bylo uvedeno.

Buď jak buď, kdyby vás nemožnost volat trápila, nezbude vám, než si dočasně pouštět jiný podporovaný prohlížeč. To může být např. Chrome. Časem bude podpora volání ve Firefoxu vyřešena, nevíme však, jak dlouho bude řešení situace trvat.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

  1. Pokud mi přestanou fungovat doplňky jako Whatsapp, kalendář, kontakty, keep a pod., tak už opravdu nechápu, proč bych měl FF po spoustě let dále používat. Už nyní jej pravidelně střídám s Operou a vypadá to, že asi přejdu úplně.