Firma Freescale je zřejmě na prodej. Převzít by jí prý mohl Samsung

0

O firmě Freescale už moc často nepíšeme, neboť nyní nepodniká v čipech nám zrovna blízkých. Ovšem tato společnost, vzniklá v roce 2004 z polovodičové divize Motoroly, má za sebou takové kusy historie jako CPU architektury 68000 pohánějící (mimo jiného) Amigy nebo procesory PowerPC pro počítače Apple. Dnes však vyrábí spíše procesory architektury ARM. Teď Freescale možná stojí na křižovatce. Údajně se totiž jedná o jejím prodeji a podle některých hlasů by ji mohla spolknout docela velká (až titánská) ryba.

Tato informace se objevila na webu deníku New York Post. Freescale je v současnosti akciovou společností ve vlastnictví různých investičních holdingů (Blackstone, Carlyle, TPG Capital, Permira). Podle New York Post ovšem vedení v současnosti zvažuje možnost Freescale prodat jinému vlastníkovi. Sjednalo si totiž analytické služby nejmenované investiční banky, která má možnosti prodeje prozkoumat. To by mělo být dobrým signálem chystající se transakce, neboť podobné poradenství je v těchto případech obvyklou praxí.

Čip Freescale. Logo odkazuje na původ v Motorole
Čip Freescale. Logo naznačuje původ v Motorole

Pro prodej je nyní z pohledu stávajících vlastníků vhodná doba. Freescale loni zvětšila obrat o 15% a lze jí tím pádem zařadit mezi ty úspěšnější polovodičové hráče. Na konci ledna firma oznámila i silné čtvrtletní výsledky (11% zlepšení tržeb, zvýšení marží) a oficiální prognózy na další období také předčily očekávání analytiků, což vyneslo cenu akcií nahoru o desítky procent. Vzhledem k pozitivnímu výhledu by tedy nyní společnost vynesla více peněz – ovšemže za předpokladu, že se najde někdo, kdo bude o akvizici dostatečně stát.

Z historie: procesor PowerPC 750 vyrobený Motorolou
Z historie: procesor PowerPC 750 vyrobený Motorolou (Zdroj: Wikimedia Commons)

New York Post sice nezjistil, kdo se o koupi Freescale uchází, ještě před jeho zprávou se ale objevily spekulace (založené na analýze od Bloombergu), že by o ni mohl mít zájem Samsung. Ten má značnou finanční rezervu, která by se k nákupům dala využít, a Freescale by se mu mohla hodit do portfolia. Samsung sice má vlastní vývoj a výrobu mobilních čipů ARM, Freescale se ale zaměřuje spíš na sektor embedded, spotřební elektroniku nebo třeba automobilový průmysl, takže by s ní korejský gigant mohl získat nové trhy. Zejména automobilový trh by měl mít velký růstový potenciál (jakož i dobré marže) a Freescale na něm údajně udává až polovinu své produkce.

 

Ani jeden z potenciálních aktérů transakce zatím samozřejmě nic nepotvrdil. V případě, že by jednání začala naostro, by nejspíš uběhlo několik měsíců, než by přišla nějaká forma oficiálního potvrzení. Pokud se nicméně dobrá kondice Freescale v budoucnu potvrdí, je možné, že si vlastníci po zhodnocení svých možností prodej zase rozmyslí. A to zvláště tehdy, nebude-li Samsung (či jiná bohatá firma) chtít vyplatit atraktivní částku.

Zdroje: ChannelEye, New York Post, Bloomberg

Ohodnoťte tento článek!