Fitbit Versa a Ionic: konkurence pro Garmin? (vyzkoušeno)

0

Výrobce fitness náramků před časem koupil Pebble a rozšířil své portfolio chytrých hodinek o modely Versa (5200 Kč) a již dříve o Ionic (8000 Kč). Oproti fitness náramkům jsou fitness hodinky určené pro lidi, kteří to se sportem myslí vážněji. Fitbit je kompatibilní s iOS, Androidem i Windows Phone a běží na vlastním systému Fitbit OS.

Zaoblené Versa se proti hodinkám Ionic více hodí na ženskou ruku a nabízejí i více barevných variant. Hranatější a starší Ionic má zase více funkcí včetně vestavěné GPS. Ovládání je stejné, pomocí tří tlačítek a dotykového displeje. Versa má čtvercové LCD s úhlopříčkou 1,34″ s velmi slušným kontrastem.

IMG_0670IMG_0679

Základní funkce hodinek od Fitbitu jsou podobné jako u chytrých krokoměrů. Počítají denní ušlé kroky, vzdálenost, měří spálené kalorie, dobu strávenou aktivním pohybem, počet vystoupaných pater a celý den i váš tep (v sekundových intervalech). K tomu všemu poskytují i pěkné statistiky. V noci měří váš spánek, zjišťují fáze REM a vypočítává vhodný čas k probuzení pomocí vibrací. Docela běžnou funkcí je pak upozornění k pohybu, pokud se delší dobu nehýbete.

Pod první ikonkou se skrývá několik druhů cvičení: běh, kolo, plavání, běh na pásu, zvedání činky a intervaly. Podle typu aktivity pak vypadají i měřené údaje a výsledné statistiky. Ty jsou tak podrobné, až jsem se v nich ztrácel. Hodinky vás mohou i trénovat, funkce Fitbit Coach na displeji ukazuje, co a jak dlouho máte dělat.

IMG_0671 IMG_0672 IMG_0673 IMG_0674

Versa není proti Ionicu tak masivní a hodinky trošku i připomínají Pebble. Dá se dokoupit i příjemnější textilní řemínek. Displej sice není typu OLED, ale přesto je krásně čitelný i na slunci. Kolébková nabíječka je proti Ionicu malm krokem zpět, ovšem celková výdrž až k pěti dnům je proti konkurentům velmi dobrá. Nejvíc si ale budete zvykat na ovládání, které je intuitivní jen u málo hodinek a Fitbit ještě má co zlepšovat.

Důležitou součástí každých chytrých hodinek jsou notifikace z telefonu. Ty se mi ale podařilo rozchodit jenom s iPhonem.

IMG_0681
Fitbit Ionic

Aplikace pro mobil je vlastně takový váš celkový účet u Fitbitu, kde hodinky jsou jedním z připojených zařízení. Fitbit ovšem podporuje jen omezený počet smartphonů a jejich seznam uvádí na svém webu. Podle vyjádření výrobce je to kvůli horší stabilitě Bluetooth u některých smartphonů.

Screenshot_20180516-132731 Screenshot_20180629-134313 Screenshot_20180629-142140 Screenshot_20180706-153135

Synchronizace také není okamžitá a i pokud ji vynutíte ručně, dostanete pouze informaci o tom, že je naplánovaná a proběhne „brzy“. V aplikaci můžete měnit vzhled ciferníku, kde jsem si velmi zvykl na ten s názvem Nothing Special.

Bluetooth můžete využít i pro připojení bezdrátových sluchátek a poslouchání hudby přímo z hodinek třeba při běhu. Ve srovnání s hodinkami Ionic vám bude chybět akorát GPS. Položka Wallet znamená přístup k placení pomocí NFC a funkce Fitbit Pay, což u nás příliš nevyužijete.

IMG_0675 IMG_0676

Versa sice nemá GPS, ale ostatní senzory zde nechybí. Jsou zde akcelerometr, gyroskop, výškoměr, senzor tepové frekvence a senzor SpO2 (pro měření saturace kyslíku v krvi). Má vodotěsnost do 50 metrů a měří i vystoupaná patra.

V mobilní aplikaci se dají stáhnout další (hodinkové) aplikace od Fitbitu i od třetích stran rozdělené podle kategorií. Některé užitečné, jiné méně. Na malém displeji je logické ovládat jen něco a je lepší zůstat u sportovního měření než stahovat další hříčky. Garmin se své pozice bát nemusí nové hodinky Fitbit spíše nahrazují Pebble.

Fitbit Versa a Ionic: konkurence pro Garmin? (vyzkoušeno)
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (66.67%) 9 hlasů