Fitness pro geeky aneb sportujeme s technikou

0

K modernímu životu nejen mladých lidí patří v poslední době i rekreační sport. A nemusí tím být myšleny tréninky karate nebo honění kulatého nesmyslu při fotbalu. Nejpopulárnějšími aktivitami jsou samozřejmě ty, které může provozovat každý. Mezi ně bez pochyby patří rekreační běh, cyklistika nebo plavání. Na první pohled pro někoho nudné disciplíny se však mohou změnit v zábavu, pokud k nim zapojíte i techniku a své výsledky můžete snadno porovnávat s přáteli nebo nad nimi jen tajně v soukromí jásat. A pokud si pro své sportovní snažení stanovíte osobní cíle, nejedna technologická pomůcka vám je pomůže splnit s větším odhodláním. 

Záznam trasy

O aplikacích pro chytré telefony, které vám umožní zaznamenat zdolanou trasu, jsme se již v Extra PC zmiňovali. Nikdy jsme je však neprozkoumali opravdu detailně či je neporovnali mezi sebou. Ze všeho nejdříve se však bude hodit popis toho, jak vlastně tito sportovní pomocníci fungují.

Naprostým základem, bez kterého se neobejdete je kromě samotného smartphonu vestavěný GPS přijímač. Jen díky němu může aplikace opravdu detailně zaznamenat vaši trasu a nabídnout vám podrobné statistiky. V okamžiku, kdy aplikaci spustíte, chytrý telefon musí přesně určit vaši polohu. Jak pravděpodobně mnozí z vás ví, při použití samotné GPS se nejedná o proces, jež by trval pouze několik sekund. Aby vaše lokalizace netrvala příliš dlouho, využívá většina telefonů asistované GPS, kdy je k určení polohy využitá i základová stanice mobilní sítě.

Když se aplikaci podaří zaměřit vaši polohu, můžete zahájit samotný záznam. Od chvíle, kdy tak učiníte, aplikace začne ukládat ve velmi krátkých intervalech GPS souřadnice, jež začnou tvořit vaši zdolanou trasu. Stejně jako běžná automobilová navigace, i tyto aplikace umožní díky základním fyzikálním zákonům určit vaši momentální rychlost. A nic tedy nebrání tomu, aby byla dopočítána i průměrná rychlost, maximální rychlost nebo třeba tempo na jednotlivých kilometrech. Aplikace také zvládne určit vaši nadmořskou výšku. Je tedy možné zjistit, jaké převýšení jste absolvovali.

Pokud si odmyslíme záznam trasy, jsou to však funkce, které nabídne i obyčejný cyklo počítač. Kouzlo těchto pomocníků však tkví v něčem jiném. Drtivá většina z nich je totiž spojena s vaším uživatelským účtem, kam jsou vaše výkony ukládány. Z dostupných dat jsou vytvořeny až překvapivě podrobné statistiky, které můžete ještě rozšířit tím, že začnete používat například pás pro snímání srdečního tepu. V celkových přehledech tak můžete snadno zjistit, kolik jste za určité období naběhali, najezdili na kole nebo absolvovali na běžkách. Kromě toho taky zjistíte třeba to, kolik jste při těchto aktivitách spálili kalorií, který týden byl váš nejúspěšnější nebo v kterou denní dobu podáváte největší výkony.

A aby to byla ještě větší zábava, mnoho z těchto služeb poskytuje možnosti, které jsou běžné na sociálních sítích. Svým přátelům nebo sportovním partnerům můžete snadno dát vědět, jak jste se právě činili. A to stejné můžete samozřejmě zjišťovat vy o nich. Stejně tak snadno s nimi můžete svoje výsledky porovnávat a hecovat se tak k ještě lepším výkonům. Pro fungování těchto služeb je většinou třeba telefon s chytrým operačním systémem. V současné době se bohužel jedná o elektroniku, která svými rozměry nepatří k úplně miniaturním a například při běhání může snadno zavazet. A proto existují i zařízení o mnoho menších rozměrů, která vám s vašimi výkony pomohou.

Běhám, běháš, běháme

Jako nejlepší příklad může posloužit příslušenství ke sportovní obuvi Nike. Do podrážky boty je možné vložit malý kus elektroniky, který v sobě obsahuje krokoměr a GPS přijímač. Díky němu je možný přesný záznam trasy a stejně tak záznam frekvence kroku. Celý systém je samozřejmě napojen na službu Nike Plus, která z vložených dat vytvoří přehledné statistiky a grafy.

Jen je škoda, že v našich končinách tuto pomůcku používá ne zrovna velký počet běžců. V oblastech, kde je větší koncentrace takto vybavených běžců, jsou možnosti využití o mnoho širší. Podle vašich dosahovaných výkonů  a proběhnutých tras je například možné najít ideálního sparing partnera, jež by vám vyhovoval pro společné výběhy. Kromě toho, poskytovatel služby má k dispozici ohromné množství dat, které poskytují samotní běžci používající Nike Plus. Z tohoto balíku pak čas od času vybere Nike zajímavou statistiku, kterou zveřejní. Jednou z posledních informací byl fakt, že běžec, který úspěšně zdolá prvních pět výběhů, ve svém snažení vytrvá dlouhodobě a běhání nevzdává.

Buď fit!

Sport však není jen o námaze a podaných výkonech. Svoje místo mají mezi pomůckami pro technologicky založené sportovce i nástroje, jež slouží k poněkud odlišnému účelu. Známou značkou, která se v tomto odvětví angažuje, bohužel převážně ve Spojených státech, je Fitbit. Kromě toho, že nabízí i malé GPS přijímače se záznamem trasy, které nahradí rozměrné smartphony si můžete v sortimentu vybrat i komplexní monitorovací příslušenství. V miniaturním těle se nachází senzory, které sledují váš srdeční tep, ale i mozkovou činnost ve spánku. Díky získaným informacím tak můžete vylepšit kvalitu vašeho spánku a lépe tak relaxovat po podaných výkonech. 

Stejně tak vám Fitbit poslouží jako osobní velký bratr, který neustále hlídá, kolik za dané období spálíte a přijmete kalorií. Pro Extra PC by to nebylo zas tak zajímavé, pokud by tyto statistiky nebylo možné odesílat na internet a kromě analýzy se s nimi podělit třeba s nejbližšími přáteli na sociálních sítích. Na vás už zůstává zjistit, jaký vliv budou mít tyto údaje o vás na vaše kontakty na Twitteru.

Totální záznam

Uložit si zdolanou trasu pomocí GPS přijímače ať už v telefonu nebo v botě je hezká věc. Poslouží však pouze tehdy, když ze svých výkonů chcete mít podrobné statistiky. Co si však počít, když chcete v průběhu například vyjížďky na kole opravdu pořídit opravdový záznam cesty – tedy videozáznam. Běžnou kameru pravděpodobně nevyužijete – kromě toho, že byste bicykl ovládali pouze jednou rukou, nejsou tato zařízení připravena do extrémních podmínek. V těchto chvílích je dobré obrátit se na služby sportovních kamer, které jsou vybaveny speciálními držáky a především odolnějším tělem, které odolá i větším nárazům. Často se nemusíte spokojit pouze s klasickým připevněním na řidítka či helmu, ale kameru je možné připnout na paži, trup, nebo lýtko.

A pokud je vaší vášní freediving či běžné potápění, není problém si pořídit voděodolnou kameru, která vám pomůže zachytit podvodní svět. Co všechno jsou tato zařízení schopná zvládnout, si můžete přečíst v recenzi sportovní odolné kamery Contour Plus v sekci Extra produkty.

Sportování u televize

Úplně opačným konceptem, než jsou technologické sportovní pomůcky, jsou sportovní videohry. Technologie se nepromítají do reálného sportu – sportovní aktivita je naopak umístěna do obýváku k videoherní konzoli a tedy technologii podřízena. Není však nutné tuto variantu odsuzovat. Pro mnoho lidí, kteří si nemohou jít jen tak zaběhat (ať už kvůli zdravotnímu stavu nebo jiným omezením) je to jediná možnost, jak se trochu protáhnout a ještě se při tom pobavit. Sportovní videohry, u kterých je nutné vykonávat pohyb zpopularizovala konzole Nintendo Wii se svými pohybovými ovladači. O úroveň výše tuto kategorii posunul optický snímač pohybu Kinect ke konzoli Microsoft Xbox, který následoval Asus Wavi Xtion pro PC.

Ohodnoťte tento článek!