Flash Player pro Linux měl v roce 2017 zemřít. Místo toho Adobe oživuje vývoj

0

Adobe na konci srpna přineslo svým způsobem zásadní zprávu, ačkoli se reálně tolika lidí nedotkne. Jak jistě víte, internetové prohlížeče se již několik let postupně snaží zbavit se zásuvných modulů. Aspoň těch pro rozhraní NPAPI, které poprvé představeno v 90. letech. Firefox s nimi například skončí do března 2017, ovšem s výjimkou Flash Playeru. Právě Flash Player zůstává jako poslední.

Chrome sice NPAPI nepodporuje již více než rok, ale i on nechává v době za omezených podmínek dožít integrovaný Flash Player. Je však v prohlížeči integrován pomocí rozhraní PPAPI, což je odnož NPAPI slibující oproti starému předchůdci lepší zabezpečení. K tomu je dobré dodat, že PPAPI je dostupné pouze ve Chromu, potažmo ve Chromiu a prohlížečích na něm založených.

Maskot Linuxu

Tux, maskot Linuxu | Foto: Wikipedia

S tím Adobe v roce 2012 oznámilo, že se na Linuxu bude soustředit nadále pouze na podporu Flash Playeru pro PPAPI. Flash Player pro NPAPI měl být nadále pouze záplatován s tím, že řada 11.2 bude poslední. Podpora měla trvat pět let. To se ale kupodivu mění. Adobe oznámilo, že Flash Player pro NPAPI je i pod Linuxem povýšen na aktuální řadu. Aktuálně se jedná o verzi 23.

Nový zásuvný modul je už dnes dostupný jako betaverze. Že se s novým vydáním výrazně zlepšuje zabezpečení, je sice jasné, ale zároveň působí tento krok přinejlepším zvláštně. Linux je sám o sobě okrajová platforma. Prohlížeče se snaží se zásuvnými moduly skoncovat. A do takového světa Adobe uvede nový Flash Player pro Linux. Očekával bych spíše úplné ukončení podpory.

Rok 2017 měl být končenou zastávkou, plán byl ovšem zrušen. Místo toho bude Adobe vydávat úplně aktuální Flash Player pro prohlížeče běžící v Linuxu. Druhým dechem ale dodává, že se jedná hlavně o krok směrem k lepšímu zabezpečení. Některé funkce proto modul nenabídne. Týká se to mj. DRM pro video nebo 3D akcelerace. Což celému případu přidává na podivnosti. Opravdu by nebylo snazší podporu pro Linux místo toho zcela ukončit?

Zdroj: Adobe AIR and Adobe Flash Player Team Blog via Neowin

Flash Player pro Linux měl v roce 2017 zemřít. Místo toho Adobe oživuje vývoj

Ohodnoťte tento článek!