Flash s milionem přepsání

0

Jedním z problémů pamětí typu Flash je omezený počet zapisovacích cyklů, které buňka vydrží. Společnosti Micron Technology a Sun Microsystems společným úsilím vyvinuly technologii SLC (single-level cell) NAND Flash paměťové buňky, která údajně vydrží milion přepsání – desetkrát více, než současná zařízení používající SLC NAND Flash.

Technologie dostala obchodní název Enterprise NAND. Právě v podnikových systémech omezená životnost Flash pamětí dříve vadila, ale s Enterprise NAND se SSD zařízení stanou schůdným řešením. Viceprezident Micronu Brian Shirley se nechal slyšet, že předpokládá poptávku po Enterprise NAND nejen v podobě SSD, ale také pamětí pro síťová zařízení.

Momentálně Micron vyrábí vzorky čipů s kapacitou 32 Gbit 34nm postupem. Rozjezd masové výroby je naplánován na první kvartál příštího roku. S nasazením technologií zajišťujících vyšší odolnost se počítá i u pamětí typu MLC (multi-level cell) Flash, které se oproti SLC vyznačují vyšší kapacitou (nižší cenou za gigabajt), ale nižšími přenosovými rychlostmi a také menší výdrží. Obyčejná MLC buňka prý vydrží kolem deseti tisíc přepsání, u Enteprise verzí se očekává životnost desetinásobná.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!