Flickr utahuje opasky. Bezplatné úložiště omezí na 1000 fotek

3
Fotoaparát fotka pláž
Ilustrační foto (zdroj: stokpic / Pixabay)

Populární internetová fotogalerie letos změnila majitele. Po letech se vymanila z držení Yahoo a koupil ji konkurenční SmugMug. Nový vlastník sliboval, že Flickr nechá v současném stavu, jen registrované účty převede z Yahoo na vlastní systém. K tomu už dochází. Dějí se ale i změny, které SmugMug dopředu neohlásil.

Flickr před pěti lety způsobil malou revoluci, když z původních bezplatných účtů, kam se dalo uložit jen 200 fotografií, udělal skoro neomezené úložiště. Uživatelé mohli rázem uložit fotky v původní kvalitě, měli k tomu kapacitu 1 TB. Tato výhoda ale skončí 7. ledna 2019.

TIP: Jak ukládat a synchronizovat fotografie v cloudu: Srovnání nejlepších služeb

Do galerie půjde nově bez placení nahrát jen 1000 fotek (v libovolné kvalitě, počítají se jen kusy). Podle SmugMugu to stačí 97 % uživatelů. Jen tři procenta neplatičů mají na Flickru více než tisíc fotek. Tito uživatelé si teď budou muset zaplatit neomezený tarif Pro. Stojí 5,99 dolaru za měsíc, případně 4,17 dolaru při zaplacení na celý rok dopředu. Momentálně je roční tarif v akci a měsíční paušál vyjde na 2,92 dolaru.

Flickr utahuje opasky. Bezplatné úložiště omezí na 1000 fotek
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

3 KOMENTÁŘE

 1. Je to dobrá zpráva. Svět se snad pomalu vrací k normálu, kdy se za služby platí. Jen zatím většina firem zkazila uživatele podlézáním, že je něco „zdarma“. Teď se z toho budou hodně blbě dostávat. A týká se to i zpravodajských webů atd.

 2. Jenže jinam se nedá jít donekonečna. Jednou bude přesunů moc i pro ty „zadarmo“ a dál to neutáhnou.
  První mé zadarmo bylo Ubuntuone s tehdy úžasnou velikostí 2 GB. Až se počet uživatelů Ubuntu rozšířil dostatečně, tak mi došlo oznámení, že se zadarmo je šlus a mám si zbalit saky paky a nazdar bazar. A takto to pozvolna dopadne všude.
  Další příklad je Mega. Kdo by zadarmo nebral 50 GB? Takhle jsem si večer potřeboval stáhnout zálohu záložních záloh jako jednou za čas v předchozích letech. A najednou po 15GB šlus a buď zaplať nebo čekej 4 hodiny…. Jo!
  Mno jo, no….počet uživatelů přesáhl určitou mez a bylo po zadarmo.
  Takže je cesta zpět, chtěj nechtěj, a to proto, že tento model „zadarmo“ je udržitelný jen do určitého množství uživatelů, datového objemu, konektivity, kterou jednoduše od určité meze nelze rentabilně ufinancovat.
  Podle mě budou následovat mejly.
  Abych pravdu řekl, tak dlouho čekám, kdy Gůgl strouhne 15 GB zdarma pro jeho služby. Taktéž mi vrtá hlavou neomezený majl u GMX. To také nemůže mít dlouhého trvání.
  Co jsem měl placené mejly (+/- 1€/měsíc) tak tam byla schránka 1-2GB a něco málo úložiště. Takže za tu cenu, když tam není reklama, elektrika je z vody nebo větru za levno, tak pro malé společnosti je toto model k ufinancování, když nemají jiné příjmy.
  A dříve či později i velké korporáty poskytující freemajly je nebudou ochotny financovat za svých zisků.