Chcete pomoci v boji s koronavirem? Přes Folding@home můžete svým GPU hledat léky

4

Pokud je vám líto, že přestal fungovat projekt distribuovaných výpočtů SETI@home, hledající signály z vesmíru, máte teď jako náplast možnost zapojit svůj nevyužitý výpočetní výkon do jiné činnosti. Na základě aktuálních potřeb v době pandemie nákazy koronavirem (COVID-19) totiž vznikly distribuované výpočetní projekty zaměřené na hledání léků proti této nemoci. Pokud tedy chcete aspoň vzdáleně přispět k této větvi snah o zvládnutí této události, můžete pomoci zapřažením svého počítače.

 

Projekty hledající potenciální léky proti COVID-2019 ve Folding@home

Tyto distribuované výpočty nebudou mít formu úplně nového programu, zastřešuje je totiž projekt folding@home, který už mnozí z vás budou znát či přímo provozovat. Jde o distribuované výpočty, kdy si domácí počítače rozdělují práci na simulaci chování složitých molekul, kteréžto poznání pomáhá s vývojem léčby různých lidských nemocí, od rakoviny po Parkinsonovu nebo Alzheimerovu chorobu (takže pomůžete dobré věci, i pokud zůstanete zapojení po skončení současné pandemie).

Do Foldingu@home bylo nyní zařazeno několik výzkumných projektů, které se viru COVID-19 týkají: analyzují jeho strukturu a interakci s lidskými buňkami a hledají látky, které by proti viru mohly být účinné. Není samozřejmě zaručeno, že z těchto analýz vzejde rychle účinný lék, který v dohledné době šíření zastaví. Ale tyto analýzy přispívají k prozkoumání co nejvíce cest, jak proti němu bojovat a mohou pomoci dalšímu výzkumu. Folding@home přímo spolupracuje s mnoha výzkumníky a laboratořemi, takže by výpočetní pomoc měla průběžně pomáhat v jejich snahách.

K hledání potenciálních léčiv proti koronaviru mají přispět následující projekty. Měly by být zahrnuty mezi aktivní projekty i tehdy, pokud klienta nakonfigurujute pro příjem jakékoliv práce (nastavením zapojení na „Any Disease“).

  • 11741: Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) receptor binding domain in complex with human receptor ACE2. atoms: 165550, credit: 15396
  • 11746: Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) receptor binding domain in complex with human receptor ACE2 (alternative structure to 11741). atoms: 182699, credit: 16615
  • 11742: Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) protease in complex with an inhibitor. atoms: 62227, credit: 9405
  • 11743: Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) protease – potential drug target. atoms: 62180, credit: 9405
  • 11744: Coronavirus SARS-CoV (SARS causing virus) receptor binding domain trapped by a SARS-CoV S230 antibody. atoms: 109578, credit: 7608
  • 11745: Coronavirus SARS-CoV (SARS causing virus) receptor binding domain mutated to the SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) trapped by a SARS-CoV S230 antibody. atoms: 110370, credit: 7685

Zapojení do projektu je možné s procesorem Intel, AMD a dokonce i ARM a GPU GeForce i Radeon. Práce, kterou tyto projekty vašemu počítači zadávají, je nicméně určená zejména pro grafické karty (jde o kód Core22 v OpenCL), takže nejvhodnější je právě zapojit paže herních GPU. Klient, tedy aplikace, kterou musíte nainstalovat, existuje pro Windows, Linux i MacOS, začít můžete zde.

Pokud se k těmto projektům připojíte, buďte trpěliví. Údajně teď může chvíli trvat, než vašemu klientu (počítači) bude přidělen kus práce. Jednak je asi mezi lidmi vyšší zájem o tyto projekty, prý ale také do výpočtů jeden velký cloudový provozovat zapojil své servery s instancemi vybavenými GPU, které zřejmě hodně pracovních přídělů pohltily.

Hráče vybídla k poskytnutí nečinných GPU (v době, kdy si chcete zkrátit karanténu hraním, je po vás samozřejmě nikdo nechce) mimochodem také Nvidia.

Zdroje: Folding@home (1, 2)

Weby ke koronaviru Covid-19 (fotogalerie)

Chcete pomoci v boji s koronavirem? Přes Folding@home můžete svým GPU hledat léky
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů

4 KOMENTÁŘE

  1. jen pro info – kdyby se nekdo divil ze mu to pul dne nefunguje – poslednich dnech se casto stava ze na servru jednoduse dojdou ukoly (No WUs available for this configuration) nebo neni mozne odeslat vysledky (z duvodu ze generovani novych ukolu ktere ma prednost …)