foobar2000: zahodíte Winamp?

0

Hudební přehrávač foobar2000 je k dispozici již řadu let a stále si zachovává jeden významný rys, díky kterému již před lety oslnil zkušené uživatele a hudební fanoušky. Není to ani jednoduché prostředí jdoucí proti trendům současných multimediálních přehrávačů, ani nízké nároky na hardware. Tou nejsilnější zbraní foobaru2000 je zvukové podání.

Zvukový výstup, který nabízí foobar v rámci své automatiky, totiž dosahuje kvalit, které se vám přiblíží až po dlouhém laborování s ekvalizérem v ostatních přehrávačích. A právě to je vlastnost, které si uživatelé na foobaru cení nejvíce.

Nastavení layoutu

Při instalaci foobaru nezapomeňte zvolit všechny dostupné komponenty, jinak foobar nebude schopen přehrávat například hudební CD. Po prvním spuštění vás přehrávač přivátá oknem pro nastavení rozvržení jednotlivých komponent.

Ve sloupečku Main layout si postupně projděte nabízená rozvržení a sledujte, jak se mění okno přehrávače na pozadí. Stejným způsobem nastavte barvy použité v okně foobaru a vzhled playlistu – přehrávaného seznamu skladeb. Až najdete nastavení, které vám bude vyhovovat, klepněte na tlačítko OK. Dialog později znovu zobrazíte pomocí funkce View|Layout|Quick Setup.

Seznam alb

Před tím, než se pustíte do přehrávání, je třeba sestavit seznam alb, čili jakousi knihovnu médií, ze které si vyberete soubory pro přehrávání. Klepněte na tlačítko Configure Media Library first, nebo zavolejte funkci File|Preferences a přepněte se na nastavení Media Library. Vedle políčka Music Folder klepněte na tlačítko Add a přidejte složku s hudebními soubory.

Po zavření okna s nastavením se v seznamu alb zobrazí všechna, která program ve zvolených složkách našel. Obsah označeného alba se zobrazí v pravé části okna přehrávače. Všechny písničky ze sbírky zobrazíte po klepnutí na All Music. Ve spodní části si všimněte rozbalovací nabídky View – umožní vám seřadit seznam alb podle různých kritérií.

Přehrávání

V seznamu alb si najděte písničku, kterou si chcete poslechnout, označte ji a klepněte na tlačítko Play. Během přehrávání můžete měnit hlasitost, aktuální pozice přehrávání je zobrazena ve formě táhla vedle nastavení hlasitosti. Po skončení skladby bude foobar automaticky přehrávat další na seznamu.

Přeskakovat je můžete tlačítky v nástrojové liště – jejich význam je zřejmý. Tlačítko s otazníkem vybere náhodnou skladbu ze seznamu. Přepněte se na záložku Selection Properties – uvidíte zde informace z ID3 tagů.

Ekvalizér

Pro skutečné hudební fajnšmekry a audiofily nabízí foobar ekvalizér. Zobrazíte si jej pomocí funkce View|Equalizer. Sadou táhel pak ovlivňujete kvalitu přehrávaného zvuku. Nejprve však musíte zapnout volbu Equalizer Enabled.

Automatické nastavení aktivujete tlačítkem Auto Level. Nastavení ekvalizéru je samozřejmě možné tlačítkem Save Preset ukládat a v případě potřeby znovu načítat tlačítkem Load Preset.

Přehrávání Audio CD

Pokud jste při instalaci zapnuli potřebnou komponentu, poradí si foobar2000 i s běžnými hudebními cédéčky. Vložte disk do mechaniky a zavolejte funkci File|Open Audio CD. V nabídce si vyberte odpovídající mechaniku a potvrďte přehrávání tlačítkem Play.

Písničky z CD můžete přidat i do aktuálního seznamu přehrávaných skladeb po stisku tlačítka Add To Playlist.

Převod Audio CD

Aby byl výčet funkcí foobaru kompletní, je třeba zmínit i možnost převádět obsah hudebních CD do počítače. V dialogu pro výběr CD (File|Open Audio CD), klepněte na tlačítko Rip. Zobrazíte si tak dialog, ve kterém po stisku tlačítka Lookup uvidíte informace o CD získané z internetové databáze. Pokud se to nezdaří, máte možnost informace vyplnit ručně.

Klepněte do jednotlivých políček a zadejte jméno interpreta, název alba, číslo disku, žánr a datum. Pokračujte zadáním názvů jednotlivých skladeb. Po stisku tlačítka Rip se zobrazí dialog pro zadání cesty ke složce, do které budou převedené soubory uloženy – volba Specify folder. V nabídce Output format si vyberte cílový formát, nejčastěji zvolíte zřejmě MP3. Stiskněte tlačítko OK a počkejte na dokončení převodu.

Vyhledávání skladeb

Protože ve své hudební sbírce určitě nemáte jen několik desítek skladeb, které je možné velice rychle prohledat očima, využijete vyhledávací funkci ve foobaru. Pomocí nabídky Library|Search zobrazte dialog, do kterého zadejte několik písmen z názvu hledané skladby. Hned, jak začnete psát, bude foobar zobrazovat odpovídající výsledky. Na nalezenou skladbu pak stačí poklepat a spustí se její přehrávání.

foobar2000: zahodíte Winamp?
Ohodnoťte tento článek!