Forbes o Nokii před deseti lety: „Dokáže někdo dohnat mobilního krále?“

0
Nokia 3310
Nokia 3310

Včera to bylo přesně deset let, co prestižní byznysový časopis Forbes na titulní straně oslavoval Nokii a ptal se, jestli se jí někdo může rovnat. Finský výrobce byl s přehledem největší na světě, telefon Nokie používalo 900 milionů lidí a brzy měla padnout miliarda. Firma tehdy spouštěla služby značky Ovi, kterými chtěla dobýt i internet díky prodeji hudby, her nebo map (většinu stahovacích služeb pro mobily tehdy provozovali operátoři). Za dekádu se mnohé změnilo.

Rok 2007 stále patřil Nokii. Podle IDC přišlo do obchodů 1,1 miliardy telefonů, přičemž Nokii se 437 miliony kusy připadlo 38 % trhu. Druhý Samsung sice rostl rychleji, ale stále byl zhruba třetinový. V první pětce bychom našli i Motorolu, Sony Ericsson a LG.

V roce 2008 navýšila podíl na 40 %, ale Samsung už byl zhruba poloviční. Mluvíme o mobilech obecně. Těch přišlo do obchodů 1180 milionů, z toho jen 150 milionů bylo smartphonů. U nich měla Nokia díky rozšířenému Symbianu rovněž 40% podíl. S 16 % bylo druhé BlackBerry a třetí místo již patřilo iPhonu.

Zase ten iPhone

Je to pořád opakování téhož, ale iPhone zkrátka změnil trh, i když měl ve srovnání s konkurencí nedostatky. Viz iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa. Jednoduché multidotykové ovládání optimalizované pro prsty lidem ukázalo, že telefon se může obejít bez tlačítek a že smartphone nemusí být za každou cenu pracovní počítač do kapsy.

Nokia se na nový trend nedokázala zadaptovat. Její systém Symbian byl sice „chytrý“, ale počítal s tlačítky. Dotyková byla až Nokia 5800 z roku 2008, ale u ní bylo vidět, že jde o nedokonalou první verzi. Ne vše bylo pro dotyk připravené. Ovládání bylo rovněž méně komfortní, protože Finové tehdy využívali odporové místo kapacitních displejů. Z obou nevýhod se Symbian vlastně nikdy nevzpamatoval.

Nokia 5800
Nokia 5800, první odpověď na iPhone

Souběžně se Symbianem Nokia vyvíjela i vlastní systém Maemo určený pro malé tablety. Bez velkého úspěchu s ním uvedla několik zařízení. Nadějí měl být nástupce MeeGo. Na něm Nokia spolupracovala s Intelem, který jim chtěl nahradit vlastní Moblin. Jeden univerzální systém měl být určený pro netbooky, auta, televize, mobily i tablety. Nokia s ním uvedla krásný telefon N9 (recenze Nokie N9) a tím to haslo.

Sázka na (ne)jistotu

Začátkem roku 2011 oznámil šéf Nokie Stephen Elop, že firma stojí na hořící plošině a musí se rozhodnout. Vzdala Symbian i MeeGo. Nepřešla na rostoucí Android a místo toho vsadila na Microsoft a Windows Phone. Tehdy se to jevilo jako chytré rozhodnutí. Microsoft do vývoje i marketingu investoval stovky milionů dolarů a chtěl platformu prosadit stůj co stůj. Nokia by s WP byla výstavní výrobce, kdežto u Androidu jedním z mnoha.

Tip: Když se předpovědi pletou. V alternativním roce 2015 mohla Nokia i WP vzkvétat

Předpovědi analytiků byly rovněž pozitivní. Podle IDC měla Nokia i WP přejet Apple i jeho iPhonem. Nestalo se. Nokia se v roce 2013 definitivně vzdala a oznámila, že svou mobilní divizi prodá Microsoftu. Ten dva roky nato Nokii odepsal, začal propouštět a z mobilního byznysu se stáhl.

Značku Nokia se podařilo vzkřísit loni díky spolupráci Foxconnu a finské HMD Global. Letos uvedla první smartphony s Androidem včetně špičkové Nokie 8. Na historické pozice již ale zcela jistě nenaváže.

Nokia 8
Nokia 8 má s původní firmou společný jen název

PS: Odpověď na otázku Forbesu zní „Apple a Samsung“. Apple začal od roku 2011 prodávat více smartphonů a Samsung je od roku 2012 největší výrobce telefonů obecně (později i smartphonů).

Ohodnoťte tento článek!