Ford přejde na Android. Miliony aut mají být od roku 2023 neustále připojené do cloudu Googlu

7
Ford F 150
Ford F-150
-
Zdroj: Ford

Automobilka Ford podepsala s Googlem šestileté partnerství. Do infotainmentu svých vozidel přidá operační systém Android. Google ale prý nezíská přístup k datům Fordu a jeho zákazníků.

Miliony aut s modrým oválem (a vozy značky Lincoln) by měly od roku 2023 obsahovat jako infotainment Android. Ford přitom doposud preferoval vlastní systém. Nejde jen o Android Auto, což je pouhé rozhraní navázané na smartphone podobně jako Apple CarPlay. Android Automotive OS je plnohodnotný operační systém modifikovaný pro použití v autě. Google jej pro použití automobilkami uvolnil v roce 2019.

Ford současně zvolil Google Cloud a jeho služby pro umělou inteligenci. Ty bude využívat pro výrobní procesy i pro následné služby ve vozidle. Pro vozidla prodané do Číny ale bude muset zvolit jiný systém, neboť v Říši středu služby Googlu nefungují. Čínu vyloučil i viceprezident pro strategii David McClelland.

„Vzhledem k tomu, že společnost Ford pokračuje v nejhlubší transformaci ve své historii s elektrifikací, konektivitou a autonomním řízením, Google a Ford společně vytvářejí inovační spojení, které je skutečně schopno poskytovat našim zákazníkům vynikající zážitek,“ řekl James Farley, CEO Fordu.

Dnešní automobily využívají počítače různými způsoby. Od řízení pohonných jednotek a inteligentních bezpečnostních zařízení až po provozování palubních informačních a zábavních systémů. Do budoucna mají u Fordu být všechny tyto digitální technologie propojeny automobilovou verzí operačního systému Android společnosti Google.

Vozidla Ford jsou nyní vybavena systémem Sync, palubním komunikačním systémem automobilky. Sync byl původně založen na softwaru od Microsoftu a nyní běží na operačním systému Blackberry QNX. I s novým systémem by zákazníci měli mít možnost připojit mobil jiné značky. Podpora Apple CarPlay i Alexy od Amazonu zůstane.

zdroj: detroitnews, Forbes

Ford přejde na Android. Miliony aut mají být od roku 2023 neustále připojené do cloudu Googlu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

7 KOMENTÁŘE

 1. Proč? :'( Celej automotive jde do háje, tablety s kolama, které jsou po vydání nepoužitelné a čekají na update, aby to mohlo aspoň jezdit. Služby v cloudu – znamená to snad, že na výlet mimo civilizaci může člověk zapomenout? Nedivil bych se třeba, kdyby to mělo online mapy.

 2. Tak tomu říkám vlhký sen Googlu. Dostat se do auta, auto začít řídit řídit a celou cestu do řidiče osvobozeného od řízení cpát reklamu.

  Přiznám se, že mi naskakují pupínky z možnosti hackování auta právě s ne zrovna vysokou bezpečností kterou Google má.

 3. Pokud to půjde vypnout a auto bude (co jízdy týče) plně funkční bez toho, tak mi to nevadí.
  Ale minimálně bych měl obavu, že to nepůjde jednoduše vypnout a budem rádi, když bude fungovat navigace bez internetu. Pokud by šlo propojení s cloudem jednoduše vypnout, tak by mě to hodně překvapilo…

 4. CEO Fordu James Farley: „Google a Ford společně vytvářejí inovační spojení, které je skutečně schopno poskytovat našim zákazníkům vynikající zážitek.“ 😀
  Divím se, že na trhu už dávno není navigace pro pohyb osob v bytech. „Postupte v přímém směru 135cm a otevřete dveře, 110 cm za nimi odbočte vpravo pod úhlem 90°, pokračujte rovně 265cm, otevřete dveře s nápisem WC a po vykonání potřeby se spláchněte.“ To by mohl být rovněž „vynikající zážitek“.

 5. Tak Googlu jde primárně o svůj hlavní business.
  Takže takhle bude vědět ještě více informací.
  Kolikrát a kdy jede do McD. Kolikrát jede na večeři do města. Kde tankuje.

  Ještě si to spáruje s úhradami přes Google Pay a informací z mobilu a ví o řidiči víc než manželka, finančák, matka a milenka dohromady.