Kromě jiného měl Intel na konferenci IDF minulý týden prezentaci i o oblasti kompaktních či mini počítačů, na níž poslední roky upírá zájem. Letos pro ni firma odhalila jeden počin, který by do budoucna mohl mít značný vliv. A sice nový formát základních desek, jenž je někde napůl cesty mezi tím, co se používá v různých NUCích a podobných krabičkách, a modulárními PC deskami typu Mini-ITX. Prototyp takové základovky byl prvně vidět na CES, pak o ní Intel hovořil jako o formátu „Sub-1L“ podle cílového objemu skříně a nyní zřejmě novinka dostává oficiální jméno: 5×5.
Označení 5×5 u tohoto formátu značí, že deska má s přimhouřenýma očima rozměr pět na pět palců (přesně je to ale víc, 5,5″ × 5,8″, lépe řečeno 14,0 × 14,7 cm). Smyslem tohoto nového formátu je být nejmenším typem základní desky, která ještě používá (nebo může používat, podmínkou to patrně nebude) standardní socket pro velké desktopové procesory. V případě Intelu je to patice LGA 1150 (nebo LGA 1151) a v deskách se počítá s provozem čipů o TDP 35–65 W, tedy v podstatě výkonných CPU, neboť v generaci Skylake již má Intel vyšší TDP výhradně jen u odemčených modelů pro taktovače, vše ostatní bude maximálně 65W.
Prezentace formátu desek 5×5 od Intelu (IDF 2015)
Formát 5×5 kromě použití desktopového procesoru, jehož pozice na desce má zřejmě být fixní (což by mělo usnadnit chlazení pomocí pasivních skříní), počítá s instalací dvou paměťových modulů typu SO-DIMM. Možnosti rozšíření jsou podobné jako u NUCů. Neexistuje tedy slot pro samostatnou grafiku, čímž je platforma 5×5 odkázána jen na GPU integrovaná, pokud tedy výrobce neosadí nějaké mobilní GPU napevno na PCB (nebo se nepoužije externí řešení).
Deska má dva sloty M.2 nebo mSATA/mini PCIe pro SSD a bezdrátový modul, počítá se však i s porty SATA. Pro ně ovšem deska musí poskytovat i přípojky na napájecí kabely, neboť u formátu 5×5 se nebude používat napájecí zdroj ATX, ale výhradně externí notebookové adaptéry.
Prezentace formátu desek 5×5 od Intelu (IDF 2015)
Dalším specifikem těchto desek jsou porty jako USB, HDMI, audio a Ethernet osazené jak na zadní hraně, tak na té protilehlé, přední. Počítá se tudíž s kompaktními skříněmi (jak již bylo řečeno, o pomyslném objemu do jednoho litru), které nebudou půdorysně větší než deska sama. Jinou zajímavostí je, že u zatím se objevivších prototypů je čipová sada, někdy včetně tenkého pasivního chlazení, umístěna na spodní straně PCB.
Intel by pravděpodobně desky typu 5×5 mohl vyrábět sám podobně jako barebony NUC. Nicméně na web se již dříve dostaly také fotografie dvou modelů od ECS, určených pro procesory Skylake platformy LGA 1151. K iniciativě se tedy přidala minimálně tato firma, možná lze tudíž čekat i další značky desek. Zda se ale bude jednat o formální standard podobný ATX/ITX, kde by byly široce zaměnitelné skříně, zatím jasné není. Například formát NUC (desky 10,2 × 10,2 cm) je také vcelku pevně daný, ale rozložení portů se model od modelu liší, takže skříně musí být vyrobené na míru konkrétním deskám.
Zdroje: KitGuru, Liliputing