Fortron na trh uvádí pasivní zdroje Aurum Xilenser

0

Společnost FSP (Fortron) je jedním z největších výrobců zdrojů a napájecích adaptérů na světě. Nyní na trh uvádí novinku v podobě pasivních zdrojů Aurum Xilenser (tj. bez ventilátoru). Konkrétně jde o dva modely: Aurum Xilenser 400 (AU-400FL) a Xilenser 500 (AU-500FL), jejichž první představení proběhlo na letošním CeBITu.

Fortron Xilenser

Zdroje mají novou architekturu, která umožňuje dostatečné chlazení i bez velkých a těžkých chladičů. Použity byly kvalitní japonské kondenzátory s funkčností do 105 °C, prvotřídní komponenty a zdroje mají dvě samostatné větve +12 V. Účinnost obou zdrojů přesahuje 90 %, a splňuje tak požadavky certifikátu 80Plus Gold.

Zdroje mají stejný vzhled jako další sourozenci z rodiny Aurum, tj. matný, pískovaný, tmavě šedý povrch se žlutým lemováním kolem mřížky (nepřítomného) ventilátoru. Veškeré průduchy mají strukturu na sebe navazujících šipek, kterou Fortron nazývá Arrow Flow Technology. Najdete je téměř na každé straně zdroje.

Fortron Xilenser

Kromě hlavního 24pinového napájecího kabelu (délka 55 cm) jsou veškeré kabely modulární. Najdete mezi nimi přídavné napájení ATX12V/EPS12V s 4+4 piny (délka 60 cm), dva kabely PCIe s dvěma konektory 6+2 pinů (délka 55, 65 cm), jeden kabel se třemi konektory SATA (délka 55, 70, 85 cm), dva kabely s dvěma molexy a jedním konektorem SATA (délka 55, 70, 85 cm) a konečně adaptér pro disketovou mechaniku (délka 15 cm). Výhodou je ploché provedení kabelů, které by mělo vylepšit proudění vzduchu uvnitř skříně.

Fortron Xilenser

Doporučené využití zdrojů je v HTPC, studiových prostředích, nenáročných sestavách a všude tam, kde je potřeba co nejnižší hlučnost. Ačkoli zdroj samotný ventilátor nevyžaduje, nedoporučuje se počítač osadit energeticky náročnými komponenty, které zdroj plně vytíží, aniž by byl ve skříni zachován dostatečný proud vzduchu. Chlazení zdroje pomůže např. jeden dobře mířený 120mm ventilátor na procesorovém chladiči.

Fortron Xilenser

Samozřejmostí jsou různé ochranné prvky jako OCP (Over Current Protection), OVP (Over Voltage Protection), SCP (Short Circuit Protection), OPP (Over Power Protection) a UVP (Under Voltage Protection)

Zdroje budou dostupné v nejbližší době za přibližnou cenu 2700 Kč (400 W) a 3100 Kč (500 W).

Fortron Xilenser

Na serveru AnandTech se již objevila první recenze 500W modelu. Vyplývá z ní kvalitní provedení nových zdrojů, vysoká účinnost a jen drobný hluk vydávaný samotnou elektronikou kazí jinak úplnou tichost.

Zdroje: TZ Fortron, Fortron 1, Fortron 2, AnandTech, PCCentre

Fortron na trh uvádí pasivní zdroje Aurum Xilenser

Ohodnoťte tento článek!