Fotíte jídlo? Google možná pozná množství kalorií

0

V poslední době patří focení jídel mezi oblíbené činnosti „mobilní generace“ a dané snímky zpravidla již po několika sekundách úspěšně tapetují sociální sítě či jiná místa internetu. Moderní koníček již angličtinu dokonce obohatil i novým termínem “food porno”. Zřejmě o poznání méně oblíbeným, ale rovněž častým koníčkem je pak používání různých fitness aplikací, jež v nemálo případech obsahují i tabulky pro výpočet kalorií (resp. joulů) ve snědených pokrmech.

Tohle je maso z lososa
„Tohle je maso z lososa, 100g steak má 470 kJ,“ řekne Google

Problémem je, že potraviny je nutné ručně vyhledávat v obrovském množství položek a kategorií, přičemž motivace uživatele může být i o poznání nižší než v případě sdílení estetických kvalit vlastnoručně připravené romantické večeře se „světovou veřejností“. Nově patentovaný nápad Googlu nese název Im2Calories a v jednoduchosti nejde o nic jiného než o aplikaci schopnou spočítat celkové množství energie v pokrmu podle fotografie.

Jde tedy o umělou inteligenci pro rozpoznávání objektů na obrázku, což je mimořádně komplikovaná softwarová disciplína. Cílem Googlu je tak spíše vytvořit (zdokonalit) samoučící algoritmy a zatím neveřejná aplikace pracuje v tzv. poloautomatickém režimu, kdy je uživateli nabídnuto několik tipů a on provede patřičnou korekci. Na veřejnost by se prý novinka měla dostat ve chvíli, kdy přesnost rozpoznávání dosáhne asi třiceti procent.

 

Zdroj: Daily Mail

Fotíte jídlo? Google možná pozná množství kalorií

Ohodnoťte tento článek!