Fotky a další informace o Nvidia GP100. V herních grafikách možná nikdy nebude

0

Včera se hardwarové zpravodajství rozvířilo aktivitou okolo odhalení „velkého Pascalu“, GPU GP100. Tento obří 16nm čip – dokonce bezprecedentně veliký, překonává totiž s 610 mm² všechna předchozí velká GPU Nvidie – si odbyl oficiální debut ve výpočetních kartách Tesla P100. V průběhu dne se k němu vynořovaly další podrobnosti, na které se nyní podíváme.

První novinkou je, že oproti počítačovým vizualizacím, které jsme měli zprvu, jsou již na světě obrázky „živých“ GPU GP100, respektive modulů Tesla P100 v novém proprietárním pouzdru (které kromě PCI Expressu zprostředkovává i NVLink). Nvidia totiž odhalila cosi jako referenční výpočetní server v rackové skříni, který Tesly P100 obsahuje, a novináři měli možnost jej vyfotografovat. Na snímcích by snad měly být přímo funkční GP100, která jsou údajně již v ostré výrobě.

Nvidia GP100 v Tesle P100 (Fotografie: ComputerBase)
Nvidia GP100 v Tesle P100 (Fotografie: ComputerBase)

Podoba modulu Tesla P100 víceméně odpovídá renderům. Můžete si všimnout čipů HBM2 osazených vedle samotného GPU. Ty mají poněkud větší rozměr než HBM použité ve Fiji. Ovšem starší vzorky, které Nvidia představovalo loni, prozrazují, že vývoj pravděpodobně probíhal i s menšími pouzdry HBM (GPU by s nimi možná mohlo být i kompatibilní). Zajímavé je, že horní strana všech pěti čipů je zarovnaná a zahlazená do jedné roviny a okolní prostor je „vytmelen“. Proces pouzdření je zdá se poněkud odlišný od toho, který používá AMD. Na některých čipech, které byly osazené ve stejné osmimodulové desce, mimochodem můžete vidět místo HBM2 nejasné menší obdélníčky. Je možné, že tyto jsou nefunkčními maketami bez osazené paměti (pokud tedy nejde o kamuflovanou HBM1).

 

Už v červnu na trhu

Druhým střípkem je vyjasnění doby, kdy tato GPU budou dostupná. Dostupnost karet (respektive modulů) Tesla P1000 u serverových OEM je skutečně stanovena až na první čtvrtletí roku 2017. Neznamená to ale, že je uvedení tak daleko. Samotné moduly mají být fyzicky na trhu dostupné již v tomto červnu, tedy také okolo Computexu. Ve stejnou dobu má být dostupný onen server přímo od Nvidie, takže Tesla P100 by takto skutečně měla být reálně vydaným produktem snad ještě během Q2 02016, což předstihuje očekávání (tedy alespoň moje).

Nvidia GP100 v Tesle P100 (Fotografie: ComputerBase)
Odlišný vzorek GP100, osazený ve stejné desce jako ten z prvního snímku. Že by atrapa bez pamětí?
(Fotografie: ComputerBase)

 

GP100 nikdy nebude v kartách GeForce?

Velké otazníky ovšem visí nad tím, zda toto GPU dostanou také hráči. Na první pohled by nad tím nemusely být pochyby, ačkoliv GP100 například v podpoře FP64 s polovičním výkonem vypadá jako velmi na HPC specializované GPU (připomíná tím například Fermi, ale 1:2 v FP64 má za opaskem také Hawaii od AMD). Historicky totiž každé GPU muselo jít i na herní trh, aby se vývoj vyplatil. Nicméně před rokem a půl Nvidia vytvořila novou verzi velkého Keplera, GK210, čistě pro výpočetní trh. A to by mohl být precedent pro GP100. V herních grafikách jsou výpočetní funkce (totéž řadiče pro NVLink) přítěží a jejich vypuštění z čipu GM200 bylo podle všeho míněno jako optimalizace pro hry.

Nvidia otázku, zda a případně kdy se GP100 objeví v herních grafikách GeForce, GeForce Titan, nebo alespoň v Quadrech, vůbec nechtěla komentovat. Podle webu Hardware.fr je to proto, že žádné takové v plánu nejsou a GPU je údajně skutečně zaměřeno jen na výpočetní úlohy (a další negrafická nasazení, jako jsou třeba neuronové sítě alias „deep learning“). To mu údajně potvrdilo hned několik zdrojů. Asi to neznamená definitivní konec všech nadějí, protože pokud čipu úplně nechybí nějaká potřebná výbava, může být v případě nutnosti takové rozhodnutí možná přehodnoceno. Pokud ale věci půjdou tak, jak Nvidia čeká, GP100 možná v grafice GeForce nikdy nebude.

 

 

Pro hráče bude ale další, na grafiku specializovaný Pascal (GP104 či možná GP102), který je dle Hardware.fr už také velmi blízko vydání nebo odhalení. V jeho případě ale nepůjde o GPU s pamětmi HBM/HBM2. To údajně potvrdil i CEO Nvidie Huang (který ale hovořil o „midrange“ čipu, což ponechává dveře otevřené interpretacím). Tyto herní Pascaly budou zřejmě uvedeny či odhaleny na Computexu a zdá se, že existuje naděje, že by nemusely mít jen paměti GDDR5, ale už i perspektivní výkonnější GDDR5X.

Zdroje: VideoCardz, ComputerBase, Hardware.fr

Fotky a další informace o Nvidia GP100. V herních grafikách možná nikdy nebude

Ohodnoťte tento článek!