Fotky podporují tmavé zobrazení, přidávají filtry a zlepšují ovládání

1
V počítači nástroj vidím jako Fotky, ve Storu je ale pojmenovaný jako Microsoft Fotografie.

Výchozí prohlížeč obrázků ve Windows 10, jenž zároveň poslouží k základním úpravám, nenabízí mnoho. Dokonce ani není nejrychlejší, na pomalejším hardwaru jsem už viděl svižnější nástroje. Přesto se jedná o solidní volbu pro méně náročné, jimž se program může zalíbit i díky jednoduchému a přehlednému prostředí.

Navíc se nástroj postupně zlepšuje a předevčírem Microsoft oznámil několik pěkných vylepšení. V první řadě teprve Fotky dostaly do vínku alternativní kabát. Podporují tedy jak světlé, tak tmavé zobrazení. Lze se mezi nimi ručně přepínat, ve výchozím stavu aplikace přebírá systémové nastavení. Jak se Microsoft seznamuje s pojmem konzistence, je vůbec samostatná kapitola.

Nová verze aplikace Fotky

Desítky byly v základu světlé, Edge v první verzi nabízel ale také tmavý obleček. Některé aplikace od Microsoftu od začátku podporovaly zase jen tmavé zobrazení. Postupně do nich firma přidává světlý obleček, zatímco poslední verze Desítek pro změnu dostala tmavý režim zobrazení. Některé aplikace dokáží přebírat systémové nastavení, v jiných ale musíte styl zobrazení nastavovat ručně, což se týká např. Edge nebo Skypu. Ani výchozí nastavení není konzistentní. Zatímco Edge je standardně světlý, Skype je naopak tmavý.

Fotky přišly také na Xbox One, kde ovšem mají jiné rozhraní než na počítačích, tabletech a mobilech.

Jdeme dál. V aplikaci se můžete nově pohybovat horizontálně. Klepnutími či gesty přecházíte mezi Kolekcemi (tj. všechny nalezené obrázky seřazené chronologicky), AlbySložkami. Přechody jsou animované, nejedná se naštěstí o přehnaně okázalý efekt. Fotky dále přidávají kreslení. At už zvolíte své prsty, stylus nebo třeba myš, rozhodovat se budete mezi čtyřmi různými nástroji. Hovoříme o tužce, kuličkovém peru, kaligrafickém peru a jednoduchém psaní prstem.

Inkoustem ale nemusíte zdobit jen fotografie, lze jej aplikovat také na videa, přičemž se zobrazují jen ve vybraných pasážích. Přepracováno bylo prostředí pro úpravy, aby byly po ruce nejdříve nejpoužívanější nástroje. V režimu úprav proto na prvním místě vidíte ořez, pod ním automatickou úpravu fotografie a filtry. (Některé filtry jsou v této verzi novinkou.) Podrobnější nastavení se přesunulo do sekce Upravit.

Prostředí pro úpravy bylo přepracováno

Zdroj: Windows Experience Blog

Fotky podporují tmavé zobrazení, přidávají filtry a zlepšují ovládání

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář