Fotky Radeonu R9 Nano odhalují konstrukci chladiče a PCB, první čísla o výkonu

0

Jak se prázdniny nemilosrdně chýlí ke konci, už to skoro začínalo vypadat, že AMD nestihne původně zmiňovaný termín odhalení grafiky Radeon R9 Nano, jenž měl podle různých informací nastat někdy v srpnu. O posledním víkendu se však již spustila obvyklá snůška různých úniků, svědčících o brzkém příchodu novinky.

Zdá se, že AMD by mohlo mít uváděčku kompaktní verze GPU Fiji s pamětí HBM naplánovanou na tento týden. V některých médiích se totiž objevily informace, že by k ní mělo dojít 27. srpna, čili už ve čtvrtek. Není z nich ovšem jasné, zda půjde hned o uvedení kompletní i s recenzemi, v červnu totiž AMD nové Radeony a čip Fiji odhalovalo na několikrát, kdy nejprve došlo k prezentaci na E3, pak k postupnému uvolňování detailů a recenze karet vyšly až o týden později.

Parametry R9 Nano zatím nikde neunikly, vzorky karet pro recenzenty jsou ale již alespoň někde v oběhu. Na webu se totiž začaly objevovat jejich fotografie, a to hned z několika zdrojů. Nejprve se objevily fotografie karty v sestavě s Mini-ITX ASRockem X99E-ITX/ac a procesorem Haswell-E. Ty byly zveřejněny na fóru Overclock.net uživatelem Elmy, s kterým se AMD domluvilo na výrobě speciální demonstrační sestavy s (jeho slovy) maximálním výkonem a minimálním objemem. Jak to dopadne, zatím vidět není, skříň má ale být vyrobena na míru z uhlíkových vláken. Pokud chcete zavzpomínat na staré časy, kdy letěl „casemodding“, můžete se posléze podívat na toto vlákno, jak to dopadlo.

 

Chladič skrývá heatpipe

Mnohem zajímavější jsou ovšem snímky z korejského webu IYD.kr. Ty se totiž jednak věnují hlavně kartě samotné a jsou kvalitní, hlavně ale konečně dávají dobrou představu o řešení chladiče, kterým bude Radeon R9 Nano krotit čip Fiji. S TDP 175 W při délce PCB nějakých 15 cm a jediném ventilátoru bude přitom asi hrát roli nejdůležitější. Na fotkách je holé PCB s jedním osmipinovým konektorem a také odmontovaný pasiv ze spodní strany. Ten i s ventilátorem váží 489 gramů a můžeme vidět, že má měděnou základnu, z níž teplo rozvádí heatpipe.

Radeon R9 Nano na fotografiích (IYD.kr)
Radeon R9 Nano na fotografiích (IYD.kr)

Heatpipe by (pokud to dobře „čtu“) mohly být čtyři. Jsou zploštělé a v plné délce umístěné pod žebry, proto nebyly na dřívějších snímcích vzorků vidět. S tímto uspořádáním totiž téměř veškerou dostupnou šířku pod krytem vyplňuje žebrování, zatímco obvykle je u chladičů pár centimetrů u hřbetu či spodku karty ponecháno volných pro rozvedení heatpipe paralelně s žebry. Všimněte si také vynechaného obdélníkového prostoru v černém spodním krytu. Tudy by zřejmě měl foukat vzduch z ventilátoru na regulátory napětí, zároveň by měl vát po PCB pod chladičem a přispívat tak k ochlazování zbytku karty. Jak dobře (a tiše) bude celý chladič fungovat, to se ale neodvažuji hádat, bude to také hodně záviset na kvalitě zpracování pasivu a ventilátoru.

 

Výkon blíž k R9 290X než k R9 Fury X?

Jak už bylo řečeno, specifikace v tuto chvíli ještě neprosákly. Zřejmě na konferenci Hot Chips ale AMD mělo ilustrační slajd s přibližným herním výkonem R9 Nano ve srovnání s plnotučným Radeon R9 Fury X a s Radeonem R9 290X. Test, prý provedený ve Far Cry 4 s detaily Ultra a rozlišením 3840 × 2160, klade výkon modelu R9 Nano blíže k Hawaii než k standardnímu Fiji. To naznačuje, že takty budou o poznání níže, než na výchozích 1050 MHz, snad někde mezi 800 a 850 MHz. Výkon R9 290X vypadá podle grafu na nějakých 30,5 FPS, R9 Nano na 33 FPS a Fury X na 42 FPS. Výkon vztažený ke spotřebě je ale samozřejmě mnohem lepší.

Zdroje: VideoCardz, IYD.kr, Overclock.net, Golem.de

Ohodnoťte tento článek!