Fotoaparát Nokie N9: několik světových prvenství

186

Nová Nokia N9 se minulý týden postarala o velmi bouřlivou diskuzi. Byly vychváleny či zdrbány všechny maličkosti, samotnému fotoaparátu však moc velká pozornost věnována nebyla. A to je možná škoda.

Finský výrobce si pro nabušený stroj s MeeGo připravil i specialitku v podobě vyšperkované čočky fotoaparátu, se kterou si vývojáři dali hodně práce. Fotoaparát totiž přináší několik specialitek, které nemá žádný jiný fotomobil a ve spoustě věcí se vyrovná i těm nejdražším mobilům.

Začnu asi s největší zajímavostí. Nokia N9 jako první dokáže fotit jak ve formátu 16:9, tak i v režimu 4:3. Této vymoženosti bylo dosaženo užitím kruhové čočky místo té, klasicky obdélníkové. Jediná nevýhoda této metody tkví v tom, že část pixelů nebude nikdy využita. To Nokia alespoň částečně kryje údajem, že Nokia N9 má 8Mpx fotoaparát, ve skutečnosti má ale 8,7 Mpx. Podrobně je celé řešení vysvětleno na obrázku níže.

Nokia N9 - řešení čočky

Formát 16:9 Nokia chce samozřejmě zachovat kvůli současnému trendu širokoúhlých monitorů, zatímco formát 4:3 je lepší pro focení na výšku. Je to jen taková machrovinka, Nokii za to ale nikdo nadávat nemůže. Kritika se na Nokii však strhla za ustoupení počtu megapixelů. Předchozí model, Nokia N8, měl totiž o čtyři megapixely více. To však u kvality mobilních fotoaparátů nehraje žádnou roli, navíc museli Finové šetřit místem, jelikož u Nokie N9 není čočka fotoaparátu s okolním krytem vysunuta, jak to bylo u N8.

Velkou roli ve Finsku hraje i práce se světlem a focení za špatných světelných podmínek. Jako první pěšák v této válce byla vyslána nová technologie LED blesku, která je přibližně o 20 % výkonnější než ta předchozí. Zde je opět krok zpět oproti modelu N8, který měl blesk xenonový. Tento nedostatek však Nokia kompenzuje použitím clony o hodnotě až F/2.2, což je nejnižší hodnota v historii mobilních zařízení.

Nokia N9 - camera

Vylepšeno bylo i automatické ostření s detekcí obličeje (ikdyž, u Nokie můžeme být rádi, že vůbec nějaký autofocus vůbec je). Těšit bychom se měli i na HD video (720p) se stereo zvukem. Zde se Nokia opět chlubí, jak kvalitní nahrávací technologie se jí povedlo vměstnat do tak malého prostoru. A pak tu jsou ještě drobnosti v podobě softwarových editorů pořízených fotografií včetně snahy o žádnou destrukci kvality při zpracování fotografie.

Toto vše byl zkrácený výčet vylepšení, které přinesl miniaturní fotoaparát vměstnaný do Nokie N9. Jak ale tento model fotí doopravdy, si budeme muset počkat až na reálné testy, které jsou samozřejmě vždy nejspolehlivějším ukazatelem kvality.

Zdroj: Nokia Conversations

Ohodnoťte tento článek!

186 KOMENTÁŘE

  1. Ten, kdo už pozvánku dostal, může rozesílat taky. Asi to bude jednodušší, protože účet cnews asi brzo zablokují 🙂 Kdyžtak reagujte na ostatní a napište, že jste je pozvali.

    Funguje to naše pozvání ještě v tuto chvíli?