Fotograf rozpitval Ryzen a pořídil zatím nejlepší snímky čipu s pěknými detaily

0
Procesor Ryzen a 14nm čip Zeppelin, kterým je tvořen
-
Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain

Minulé léto jsme tu měli zprávu o skvělých detailních snímcích různých čipů, které produkuje fotograf s přezdívkou Fritzchens Fritz. Na jeho profilu ve Flickru, který rozhodně stojí za návštěvu, se od té doby objevily novinky. A poslední z nich pokrývá pravděpodobně největší událost letošního roku: čip „Zeppelin“ alias „Summit Ridge“, tedy křemík z procesorů Ryzen a první fyzickou inkarnaci architektury Zen. AMD sice snímek čipu samo zveřejnilo, ovšem firmy tyto obrázky často retušují. Zde by měla být záruka, že je vše reálné, jelikož Fritzchens Fritz své modely sám vyřezává z běžně prodávaných exemplářů hardwaru. A snímky jsou také detailnější.

Obětí fotografa se stal levný Ryzen 3 1200 (i když nevíme, zda třeba nešlo o kousek, který se někomu podařilo už předtím zničit). Ten je ale po stránce křemíku stejný jako to, co běhá v osmijádrech, ale i v procesorech Epyc a Ryzen Threadripper. Pár snímků máme v galerii, nicméně doporučuji se podívat přímo na originály v původním rozlišení, album začíná zde.

Autorovi se pod mikroskopem podařilo najít některé skryté detaily, jako například podpis AMD 2016 v kovové vrstvě, nebo zvláštní obrazec mezi kuličkami určenými k napájení na substrát (možná by mohlo jít o neobsazenou pozici, ale kdo ví).

Na nejdetailnějším snímku, který je pravoúhle zarovnán do půdorysu, jsou zatím nejlépe vidět všechny bloky Ryzenu (Zeppelinu). Na fotce docela vyniká, jak velké je množství tranzistorů a plochy, které netvoří přímo jádra (oba Core Complexy jsou žluté), ale jen jejich konektivitu, propojení, různou podporu a přídavné funkce. Je to asi dobrá připomínka, že čip Zeppelin byl od počátku zamýšlen pro použití v serverové vícečipové verzi s minimálně stejnou prioritou, jakou mělo jeho využití v desktopu, z něhož se nakonec vyklubal Ryzen pro socket AM4.

Snímek čipu Zeppelin z procesorů AMD Ryzen, 3X zmenšený originál (Foto: Fritzchens Fritz)
Snímek čipu Zeppelin z procesorů AMD Ryzen, 3X zmenšený originál (Foto: Fritzchens Fritz)

Nejde ale jen o ony pásy při okrajích, které by měly představovat konektivitu Infinity Fabric, PCI Express a paměťové řadiče DDR4. Všimněte si množství tmavých a tyrkysových bloků, které jádra obklopují nebo vyplňují prázdný prostor – ale prázdné asi nejsou, alespoň většinou. Tato plocha je viditelně rozparcelována a jenom insider by nám asi byl schopný říct, co které oddělení dělá – jednotlivých dvorečků je hlavně okolo pravého CCX docela velká sbírka. Všimněte si výrazně amorfních tvarů těchto tyrkysových částí, které by měly svědčit o automatickém („synthetised“) návrhu těchto bloků. Tato podoba byla typická třeba pro jádra Bobcat a Jaguar, které používaly velmi omezené množství ručních maker. Nicméně podobnou nepravidelnou strukturu můžete vidět i přímo uvnitř žlutých Core Complexů, zejména při větším přiblížení. Bez těchto metod by se dnes už asi nic navrhnout ani nedalo.

Bude asi docela zajímavé eventuálně srovnat čip Zeppelin s tím, jak bude vypadat APU Raven Ridge, složené z jednoho CCX a GPU jádra Vega. Předchozí APU byla naopak dost kompaktní proti velkému prostoru, který zabírá okolí výpočetních jader i s jejich cache na Zeppelinu (ale i na serverových verzích Piledriveru a Bulldozeru). V tomto případě ovšem bude na APU ale stejně jako u čipu Carrizo/Bristol Ridge integrovaná i konektivita čipsetu, která možná zabere docela dost místa a zase čip nafoukne.

Fotograf rozpitval Ryzen a pořídil zatím nejlepší snímky čipu s pěknými detaily
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas